Na Ministerstvo obrany zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Na Ministerstvo obrany zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. | foto:  František Vlček, MAFRA

Protimafiánský útvar zasahoval na obraně, obviněni jsou čtyři lidé

  • 129
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval na ministerstvu obrany a ve firmě Excalibur Army. Případ, ve kterém jsou už stíháni čtyři lidé, souvisí s převáděním movitého majetku ministerstva.

„Od rána provádíme zásah, který je spojený s podezřením na protiprávní obchodování s vojenským materiálem. Úzce na tom spolupracujeme i s vojenskou policií,“ řekl po třinácté hodině iDNES.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Zásah přímo v areálu ministerstva obrany potvrdil jeho mluvčí Petr Medek. „Případ vychází z poznatků složek ministerstva obrany, konkrétně vojenské policie,“ uvedl  Medek.

Na Ministerstvo obrany zasahuje protimafiánský útvar

Podle deníku Právo už policie obvinila čtyři podezřelé. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to pro server iDNES.cz potvrdila. „Ti dotyční jsou obviněni ze zneužívání pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění souvisí s převáděním movitého majetku ministerstva,“ řekla Bradáčová.

Státní zástupce Pavel Prygl upřesnil, že obviněn byl jeden člověk z bývalého vedení společnosti VOP CZ, dva pracovníci ministerstva obrany –  konkrétně z tehdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem, a jeden příslušník Armády ČR.  Policie je viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Všechny čtyři obviněné policie zadržela a zatím ještě nerozhodla, zda podá návrh na vzetí do vazby.

Na problémy poukazoval Nejvyšší kontrolní úřad

Podle serveru lidovky.cz zasahovala policie také ve firmě Excalibur Army a zajímá o zbrojaře Jaroslava Strnada, Petra Kratochvíla ze společností Excalibur Army a Real Trade Praha, brigádního generála Vladimíra Halenku ze sekce logistiky ministerstva obrany, Josefa Lachmana z Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem, bývalého ředitele státního podniku VOP CZ Adolfa Vermiřovského a Jana Vylitu, bývalého ředitele sekce majetku ministerstva obrany.

Zásah policie a vojenské policie na ministerstvu obrany.

Podobnou informaci ohledně generála Halenky, Josefa Lachmana a Jana Vylity získala i MF DNES. Vylita serveru lidovky.cz řekl, že u něj policie provedla domovní prohlídku a on se v nejbližších dnech chystá podat na policii vysvětlení. Vylita v únoru přišel o bezpečnostní prověrku. Zpravodajské služby došly k závěru, že jako generální sekretář ministerstva obrany v letech 2010 až 2013 jednat proti zájmům České republiky. (více o ztrátě prověrky zde)

Na problémy při prodeji nepotřebného majetku, ale i u významných investic loni poukázal Nejvyšší kontrolní úřad. Jako příklad uváděl rekonstrukci ubytovny v Chotusicích, kde dodavatel inkasoval tři miliony a stavbu ani nedokončil (více o závěrech kontroly NKÚ zde).

Policie zasahovala na ministerstvu obrany  i v roce 2007 kvůli korupci při armádních stavebních zakázkách. Z ní bylo nakonec obžalováno 52 lidí. Českobudějovický soud uložil několik nepodmíněných a řadu podmíněných trestů. Nejvyšším trestem bylo pětileté vězení. (více o soudu zde)


Video