Stavba dálnice. Ilustrační foto

Stavba dálnice. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Protikorupční fond lidé upozornili na dálnici, magistrát i Českou televizi

  • 9
Nadační fond proti korupci nashromáždil přes 300 podnětů do chystané databáze korupčního chování. Lidé fond upozornili například na jednání na ministerstvech školství či zahraničí nebo na dálnici D3. Po prázdninách fond zveřejní první velký výstup své práce - návrh novely zákona o veřejných zakázkách.

Činnost Nadačního fondu proti korupci (NFPK) se teprve rozbíhá. "Vzniká registr podnětů, které mám lidé posílají. Dáváme to do formy, něco se dá propojit, případy spolu souvisejí," řekl ČTK někdejší šéf civilní rozvědky a jeden z pěti členů správní rady fondu Karel Randák.

Příkladem podezřelé zakázky, na kterou lidé fond upozornili, je dálnice D3. Ta má spojit Prahu, Tábor, České Budějovice a Rakousko. Začátkem června Nejvyšší kontrolní úřad uvedl, že dosud stojí jen 17kilometrový úsek (necelých 10 procent), každý kilometr stál 290 milionů korun a průměrné náklady na pořízení zbylých úseků mají činit 530 milionů korun na kilometr (zprávu NKÚ čtěte zde).

Další upozornění se pak týkají činnosti na Magistrátu hlavního města Prahy, na ministerstvech školství a zahraničí a v České televizi. Podrobnosti nicméně fond nesdělil s poukazem na ochranu ohlašovatelů.

Za měsíc poslali dárci na transparentní účet sedmnáct tisíc

Za poslední měsíc přibylo na transparentní účet fondu celkem asi sedmnáct tisíc, většinou v řádu několika stokorun. Někteří lidé posílají příspěvky na druhý účet, kde mohou zůstat v anonymitě. Hlavní náklady - třeba téměř půl milionu na vývoj analytického softwaru - fond hradí zejména z půldruhého milionu, kterým dohromady přispěli zakladatelé, podnikatelé Karel Janeček a Stanislav Bernard.

Co má řešit novela zákona

  • Firmy účastnící se veřejných zakázek musí být regulovány stejně přísně jako ty, jež přijímají peníze od občanů (například banky či finanční instituce).
  • Každá firma účastnící se veřejných zakázek musí mít transparentní vlastnickou strukturu.
  • Osoby vyloučené - např. osoby rozhodující o veřejných zakázkách apod. -  nesmí vlastnit firmy účastnící se veřejných zakázek.
  • Transparentnost vlastnické struktury je třeba účinně kontrolovat v průběhu i po skončení veřejné zakázky.

Zdroj: Nadační fond proti korupci

"Peněz máme dost," říká Monika Vondráková z dozorčí rady fondu. "Zatím jsme velkou kampaň pro donátory nedělali, nastavovali jsme cíle a mechanismy fungování fondu tak, aby si na sebe uměl vydělat. S konkrétními kroky a programem na veřejnost teprve půjdeme. Na září připravujeme novelizaci zákona o veřejných zakázkách," řekla Vondráková iDNES.cz.

Vondráková nicméně připouští, že politickou podporu ještě dojednanou nemá. Zákon totiž musí jako každý jiný schválit parlament.

Podle Karla Randáka dosud není určeno, co se se shromážděnými podněty bude dít. "Někdo to chce předat právníkům. Říct jim - posuďte, zda je to z trestněprávního hlediska postižitelné," řekl Randák ČTK. Jiní lidé zase chtějí, aby se případy korupce zveřejnily a začalo se o nich mluvit.

Databázi bude muset fond také ukázat Úřadu na ochranu osobních údajů, aby ověřil, zda je právně v pořádku. Zdánlivě technická záležitost s sebou nese stín jiné "lapálie" s papírováním. Fond měl před svým vznikem problémy s registrací, soud totiž boj proti korupci nejdříve neuznal jako veřejně prospěšnou činnost.

Fond letos založil podnikatel Karel Janeček s cílem pomoci lidem, kteří se rozhodli s korupcí bojovat. Fond už ocenil první dva bojovníky proti korupci. Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí, dostal koncem března půl milionu korun (čtěte Vyhozený Michálek dostal půl milionu).

Sto tisíc fond dal Ondřeji Závodskému, který upozornil na podezřelé zakázky na ministerstvu vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video