Kapři si podle šéfa Transparency International ČR Davida Ondráčky svůj rybník sice nevypustí, řada z nich se ale v bahně politiky a korupce už dusí. Iniciativy jim od toho chtějí pomoci. Ilustrační snímek

Kapři si podle šéfa Transparency International ČR Davida Ondráčky svůj rybník sice nevypustí, řada z nich se ale v bahně politiky a korupce už dusí. Iniciativy jim od toho chtějí pomoci. Ilustrační snímek | foto: SXC.hu , SXC.hu

Iniciativy chtějí závazek boje s korupcí, podepsalo jej už 14 politiků

  • 17
Nevládní organizace shánějí zákonodárce, kteří se zavážou k prosazování protikorupční legislativy. Čtrnáct poslanců a senátorů už podepsalo prohlášení, v němž slibují hlasovat například pro elektronická majetková přiznání nebo zprůhlednění financování stran a kampaní.

Myšlenku projektu Rekonstrukce státu inicioval Ekologický právní servis. Připojila se dvacítka dalších uskupení, známých už z dřívějška agendou směřující k větší transparentnosti politiky či omezení korupce - mezi nimi Transparency International či Oživení.

Devět protikorupčních restů

  1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní
  2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce
  3. Smlouvy na internetu
  4. Zrušení anonymních akcií
  5. Odborné nominace do dozorčích rad
  6. Odpolitizování státní správy
  7. Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování
  8. Průhledný legislativní proces
  9. Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

Projekt vymezil devět hlavních oblastí, v nichž Česká republika zaostává. Pro každou vznikla odborná skupina, která se tématu věnuje a společně s některými poslanci připravuje návrhy zákonů. Ty pak hodlají předložit Sněmovně a Senátu.

Je přitom třeba myslet i na maličkosti, aby skutečně nebylo "na co se vymlouvat", jak říká autor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek.

"Máme jasné motto: Lepší vrabec ve sbírce zákonů než holub v předvolebním programu. Nechceme už slyšet další sliby, že tu někdo zatočí s korupcí, jakmile vyhraje volby. Kdo chce ukázat, že boj s korupcí myslí vážně, ať hlasuje před volbami pro zákony, které Rekonstrukce státu přináší," uvedl ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Web projektu

Rekonstrukcestatu.cz

Kromě informací o projektu na stránkách můžete sledovat postup prosazování jednotlivých návrhů, bude časem možné sledovat i hlasování jednotlivých poslanců a zákonodárců.

Podle autorů projektu je reálné, aby se všech devět navržených opatření dostalo do podzimu do Sněmovny a bylo možné o nich hlasovat. "Chceme vytvořit takový tlak, aby poslanci a senátoři nemohli hledat výmluvu, že to z nějakého důvodu nejde," řekl šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Podle zástupců Rekonstrukce státu je momentálně nejaktuálnější požadavek povinného internetového zveřejňování smluv, které uzavírá stát a státní instituce. Česko přitom může čerpat ze zkušeností Slovenska, kde smlouvy začínají platit až v okamžiku jejich zveřejnění v internetovém registru. Podobný systém navrhuje i Rekonstrukce státu, podle které by cena registru byla o něco vyšší než 650 tisíc korun, které stála jeho slovenská verze. Systém by měl být velmi jednoduchý a jeho dalším přínosem by měla být snadná kontrola a vyhledávání ve smlouvách.

Návrh na povinné zveřejňování smluv je právě projednáván ve výborech, aktuální je také návrh na zrušení anonymních akcií, který je v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení.

Pod projekt Rekonstrukce státu se dosud podepsalo čtrnáct zákonodárců - Helena Langšádlová a Jitka Chalánková (TOP 09), Jan Farský (STAN), Karolína Peake, Lenka Andrýsová, Viktor Paggio, Jiří Rusnok (LIDEM), Josef Novotný, Kateřina Klasnová, Michal Babák, Jiří Štětina (VV), Libor Michálek (Piráti), Antonín Seďa (ČSSD) a Vladimír Koníček (KSČM).

Iniciátoři projektu nicméně upozorňují, že sběr podpisů teprve zahájili. "Chceme získat podpisy od každého jednotlivého poslance a senátora," stanovil si ambiciózní cíl David Ondráčka. I když si je vědom možných potíží a zdržení, věří, že se mohou všechny návrhy dostat do jednání.

Na dotaz iDNES.cz, zda se setkali i s odmítavým stanoviskem zákonodárců, Ondráčka odvětil, že dosud lidé z Rekonstrukce státu absolvovali tři desítky schůzek s konkrétními, vytipovanými zákonodárci, a že pro poslance a senátory bude složité hledat výmluvy, proč se nepřipojili.

Bral bych i dílčí úspěch, říká Michálek

"Rozhodně počítám s tím, že se o tom s kolegy budu bavit," odpověděl senátor Libor Michálek na dotaz iDNES.cz, zda bude k podpisu prohlášení přemlouvat i další zákonodárce. Na odpolední zasedání devítičlenného senátního Klubu obnovy demokracie místopředseda klubu Michálek přivede předsedu sdružení Oživení Štěpána Rattaye.

"Mojí ambicí je, aby si klub vytvořil určitý legislativní plán. Pokud tam bude aspoň část z těch opatření, která se týkají toho, co bylo na tiskové konferenci představeno, budu určitě spokojený," připustil Michálek, že by uvítal i dílčí úspěch. Za příklad, že to na půdě Senátu ale nemusí být snadné, označil nedávné hlasování, v němž Senát zamítl přiznání větších kontrolních práv směrem k městům a obcím Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (podrobnosti zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue