Jedním z těch, koho by nový zákon o protikomunistickém odboji oficiálně uznal za hrdinu, je i Josef Mašín.

Jedním z těch, koho by nový zákon o protikomunistickém odboji oficiálně uznal za hrdinu, je i Josef Mašín. | foto: Repro: Cesta na severozápad

Protikomunistický odboj má šanci, že bude oceněn. I bratři Mašínové

  • 935
Morálního ocenění se zřejmě dočkají lidé, kteří se i se zbraní v ruce postavili komunistickému režimu v Československu, třeba i bratři Mašínové, kteří se prostříleli na Západ. Vládní koalice má dostatečnou sílu na to, aby prosadila zákon, který připravili její poslanci a který slíbila i vláda Petra Nečase.

A politici vládních stran jsou přesvědčeni, že napodruhé už zákon projde. Poprvé ho kvůli formální kličce zastavil Senát. Vláda na svém jednání zákon podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jednoznačně podpořila.

"Je to naše forma úcty k lidem, kteří se angažovali v protikomunistickém odboji," říká o novém zákonu, který ve středu dostala na stůl vláda, šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Musíme jasně deklarovat, že odpor zlu nikdy není marný," prohlásil již dříve další z autorů návrhu, předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Zákon spolu s nimi předložila místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová z Věcí veřejných.

Napoprvé zákon neprošel pouze proto, že ho původně sepsal bývalý senátor za ODS Jiří Liška. I když Sněmovna normu podpořila, ČSSD která po podzimních volbách ovládla horní komoru parlamentu, využila toho, že Senát mohl zákon jako oficiální předkladatel návrhu stáhnout. Teď ale zákon posílají ke schválení vládní poslanci a mohou i případné veto senátorů přehlasovat.

Účastníci protikomunistického odboje získají stejná práva jako váleční veteráni. Odškodnění ale nedostanou

S čím přesně zákon počítá? Ti, kdo se účastnili protikomunistického odboje, budou státem oficiálně uznáni jako lidé, kteří si zaslouží úctu. Budou mít také formálně stejné postavení jako váleční veteráni, získají tak právo na příspěvek na lázeňskou péči či na rekreační pobyt a budou moci být přijati do domova pro válečné veterány.

S žádnými dalšími finančními náhradami pro státem uznané protikomunistické odbojáře se ale nepočítá. Smazány jim také ještě budou zbytkové tresty, které jim zůstaly i po přijetí zákonů o rehabilitacích počátkem 90. let a zákona o protiprávnosti komunistického režimu.

Zákon už dříve jasně podpořil premiér Nečas a vláda si jeho přijetí dala do svého programu. "V situaci, kdy mohli buď rezignovat, postavit se do sdílené pasivní rezistence vůči totalitnímu režimu, nebo mu čelit, vybrali si to poslední. Čelili mu i se zbraní v ruce, což pokládali za jediné řešení," řekl předseda vlády na pohřbu Milana Paumera, člena skupiny bratří Mašínů. Ti zvolili boj proti režimu se zbraní v ruce a při útěku do západního Německa zabili šest lidí.

Za účastníka odboje by mohl být podle nového zákona uznán člověk, který se ho účastnil alespoň rok, utrpěl při odboji vážnou újmu na zdraví, byl nejméně tři roky vězněn nebo vykonal "mimořádně záslužný čin". Za odbojáře nebudou moci být uznáni bývalí příslušníci či spolupracovníci bezpečnostních složek či členové Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue