Odpůrce amerického prezidenta Donalda Trumpa. (6.3. 2017)

Odpůrce amerického prezidenta Donalda Trumpa. (6.3. 2017) | foto: AP

Nový dekret je virus, který zmutoval, kritizuje Trumpovo nařízení Amnesty

  • 115
Protiimigrační dekret prezidenta spojených států Donalda Trumpa se nelíbí mezinárodní organizaci na ochranu lidských práv Amnesty International. Generální tajemník AI Salil Shetty přirovnal dekret k viru, který zmutoval do ještě nebezpečnější podoby. Organizace vyhlásila na úterý akční den, kterým chce přimět Kongres, aby nařízení odmítl.

„Upravený zákaz vstupu vypovídá o xenofobním přístupu k muslimům, který podobně jako virus zmutoval do ještě odolnější formy. A stejně jako u viru není možné jeho šíření snadno zastavit,“ uvedl Shetty.

Trump v pondělí podepsal nový dekret, který na tři měsíce pozastavuje vydávání víz pro občany šesti převážně muslimských zemí a který na čtyři měsíce zmrazil přijímání uprchlíků (více zde).

Nové nařízení nahrazuje to původní z ledna, které zablokovaly soudy. Trumpova administrativa opatření obhajuje preventivním bojem proti terorismu a zákazy chce uvolnit, až přijme zpřísněné bezpečnostní postupy. Dekret začne platit 16. března.

Shetty poznamenal, že Trump se xenofobní záměr u původního dekretu snažil neúspěšně maskovat státní bezpečností, což soudy již jednou zamítly. „Je na nás, abychom zpochybnili všechno, co zmíněný zákaz vstupu představuje,“ dodal generální tajemník AI.

V rámci celoamerického akčního dne Amnesty International vyzvala Američany všech vyznání a všech etnických původů, aby se spojili a vyzvali Kongres k odmítnutí zákazu a obnovení naděje pro všechny uprchlíky, kteří hledají útočiště před válkou a násilím.

Trump v čele USA

V čem je nový dekret jiný?

Dekret postihuje občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie, kteří budou chtít po 16. březnu navštívit Spojené státy a kteří si do té doby nedokážou zařídit platné americké vízum.

Na seznamu zemí chybí oproti předešlému nařízení Irák, neboť americký ministr zahraničí Rex Tillerson označil Bagdád za důležitého spojence v boji proti teroristickému hnutí Islámský stát.

Pentagon kvůli původnímu dekretu, který zapovídal vstup do země i Iráčanům, čelil kritice, neboť zákaz postihoval i ty Iráčany, kteří bojovali po boku amerických jednotek. Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová v pondělí prohlásila, že Irák zpřísnil své bezpečnostní kontroly a prověrky, takže již není nutné, aby byl na novém seznamu zapsán.

Nový dekret také jasně udává, že se zákaz nebude týkat držitelů víz a trvalého pobytu v USA.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti však výslovně upozornilo, že imigrační úředníci mají právo kdykoli zakázat vstup do země i lidem s platným vízem.

Pozastavení amerických uprchlických a azylových programů se však týká prakticky všech uprchlíků. Existují nicméně výjimky, a to pro běžence, jejichž příjezd do USA je odsouhlasen a naplánován, případě se na území USA již nacházejí.

Do USA mohou přijet i lidé, kteří americký azyl sice získali, ale v současné době na americkém území nepobývají. Americká ministerstva zahraničí a vnitřní bezpečnosti navíc mohou v ojedinělých případech poskytovat výjimky ze zákazu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video