Chybí jednotná strategie proti drogám, alkoholu, hazardu i tabáku.

Chybí jednotná strategie proti drogám, alkoholu, hazardu i tabáku.

Boj proti drogám má trhliny. Ukázala to metanolová aféra, míní experti

  • 8
Výdaje státu na boj proti drogám klesají. Léčebny drogově závislých a centra pro prevenci se tak potýkají s nedostatkem financí. Chybí také jednotný postup v boji proti drogám, alkoholu, gamblingu a tabáku. Systém protidrogové politiky v Česku, který byl dosud na vysoké úrovni, se tak může brzy rozpadnout. Jeho nedostatky se jasně ukázaly při metanolové aféře.

V pondělí se na tom shodli zástupci neziskových organizací a experti na protidrogovou politiku.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila byla česká protidrogová politika vždy na dobré úrovni. V současnosti však již systém financování léčebných zařízení není účinný. "Je to skanzen. Pokud se systém financování nezmění, může se stát, že to, co bylo dosud považováno za příkladnou politiku, se rozpadne," uvedl Vobořil.

Od roku 2006 se zvyšuje podíl krajských rozpočtů na financování protidrogové politiky, a to na úkor státního rozpočtu. Prostředky od státu na boj proti drogám totiž dlouhodobě klesají.

Financování léčebných zařízení, programů a center pro prevenci je proto dlouhodobě neudržitelné. "Nikdo z těchto služeb dnes neví, zda bude moci pracovat i další rok a tuto situaci považuji za velice rizikovou pro občany této země. V posledních letech neustále dochází k rozpadu sítě základní pomoci. Síť ambulantní péče v oblasti alkoholu se již rozpadla zcela a péče v oblasti patologického hráčství ani nemá jak vzniknout," říká Vobořil.

Podle poslance Pavla Béma je nutné vyjednání jasnějších plateb pro základní prevenci a léčbu ze zdravotního pojištění a jasnějších pravidel v platbách ze sociálního pojištění.

Chybí společný postup proti drogám, alkoholu i hazardu

Dalším problémem je absence jednotné strategie pro boj s drogami, alkoholem, tabákem a gamblingem. Drogy jsou dnes totiž napojeny na noční život a zábavu, kde se mísí všechny typy návykového chování. Podle expertů jsou "vstupními látkami" k tvrdým drogám nejčastěji legální alkohol a tabák.

Česko má v současnosti pouze koordinátora pro oblast drog. Odborníci se však shodují, že v době, kdy země drží prvenství v konzumaci alkoholu mezi mladistvými, je jednotná strategie proti legálním návykovým látkám nutností.

Nedávno to vyšlo najevo při metanolové aféře. "Kauza metanol ukazuje, že zde chybí jedno silné koordinační místo s jasným mandátem. V této souvislosti cítím velkou zodpovědnost za to, že nám tu stále umírají lidé, zároveň jsem paralyzován systémem, který otázku různých druhů závislostí neřeší jednotně," vysvětluje národní protidrogový koordinátor snahu o vytvoření jednotné strategie.

Jindřich Vobořil proto prosazuje vznik jednoho koordinačního orgánu, který by řešil vymáhání práva, prevenci i léčbu všech typů závislostí.

S tím souhlasí i Pavel Bém, podle kterého není možné oddělovat řešení jednotlivých druhů závislostí. "V dnešní době je již jen mýtus, že alkohol a drogy jsou oddělené kategorie. Závislosti jsou velmi často kombinované, takže pokud řeší pracovníci drogových služeb problém drog, velmi často řeší zároveň klientovu závislost na alkoholu, případně na patologickém hráčství. Je třeba tato témata postupně a citlivě integrovat do jedné strategie," uvedl Bém

Nový systém financování i vznik jednotné strategie pro boj proti všem druhům drog představí Vobořil v akčním plánu na období 2013 až 2015, který do konce roku předá vládě. Pokud jej schválí, mohou změny platit již začátkem příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video