Vláda chce přísněji trestat podniky, kde nalévají alkohol mladistvým. Pokud to policie zjistí, bude moct zařízení na krátkou dobu zavřít.

Vláda chce přísněji trestat podniky, kde nalévají alkohol mladistvým. Pokud to policie zjistí, bude moct zařízení na krátkou dobu zavřít. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nalijete mladistvému a na dva dny vám zavřou podnik, plánuje vláda

  • 153
Nový protidrogový plán vlády se zaměřuje na nadměrné pití alkoholu mladistvými. Rada pro koordinaci protidrogové politiky navrhuje zpřísnit postihy pro zařízení, kde nezletilým alkohol prodávají. Pokud je policie nachytá, zavře jim třeba na dva dny podnik. Chystají se také regulovat reklamu na alkohol, úplný zákaz se však zřejmě nechystá.

Diskotéky a hospody plné opilých mladých lidí nejsou v Česku ničím neobvyklým. Právě dostupnost a společenská tolerance pití alkoholu i u nezletilých napomáhá tomu, že Česko pravidelně obsazuje přední příčky výzkumů o konzumaci alkoholu mladistvými v Evropě. Pokuty většinou nezabírají a jiný trest pro majitele v podstatě není. A to chce rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky změnit.

"Předali jsme ministerstvu zdravotnictví změny, které chceme zapracovat do návrhu zákona o ochraně před škodami působenými návykovými látkami. Jejich hlavní podstatou je zlepšení vymáhání práva v oblasti dostupnosti alkoholu mladistvým. Když přijde v pátek policie s Českou obchodní inspekcí na diskotéku a nachytá tam opilé nezletilce, bude v jejich pravomoci zařízení třeba na dva dny úplně zavřít," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Hlavní priority akčního plánu protidrogové politiky

  • Snížit míru nadměrného pití alkoholu a míru užívání konopí mladými lidmi
  • Zaměřit se na vysokou míru problémového užívání pervitinu a opiátů. Snížit dostupnost hlavní látky na výrobu pervitinu v českých lékárnách a dovozu ze zahraničí
  • Zefektivnit financování protidrogové politiky
  • Integrace protidrogové politiky. Propojení alkoholu, nelegálních drog a hazardu. 

Protidrogová rada se snaží co nejvíce oddálit pití alkoholu u mladých, velmi jim to ale znesnadňuje všudypřítomná reklama a benevolence pití alkoholu ve společnosti. "Když vám v hlavním vysílacím čase nalije moderátor v pěvecké soutěži šampaňské šestnáctiletému, to se pak těžko vysvětluje, že je to špatně," podotkl Vobořil.

Zákony, které toto zakazují, už existují. Obtížné je však jejich vymáhání. "Nikdo se nad tím nepozastaví a práva se nedomáhá. Nepotřebujeme tolik nových zákonů, chceme se zaměřit na dodržování těch stávajících," vysvětluje. Součástí akčního plánu jsou i debaty o regulaci reklamy na alkohol. Nějaká výraznější omezení či úplný zákaz reklamy jsou však zatím ještě daleko.

Méně mladistvých v reklamě na alkohol

Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky se chce sejít s odborníky i lidmi, kteří alkohol vyrábějí a prodávají, a pobavit se s nimi o možnostech regulací reklamy na alkohol. Jedním z bodů, který by Vobořil rád prosadil, je zpřísnění zobrazování mladistvých v propagaci alkoholu.

"Reklama se nesmí zaměřovat na lidi mladší 18 let, Asociace výrobců a prodejců alkoholu v etickém kodexu dokonce má pravidlo, že člověk v reklamě zobrazovaný s alkoholem nesmí vypadat mladší než 25 let. Ale podívejte se na realitu, tak to vůbec není," uvedl Vobořil. Úplný zákaz reklamy na alkohol se zatím nechystá. "Podnikatelé to mají kvůli krizi složité a nikdo do nich nechce ještě víc kopat," řekl Vobořil.

Řeč bude také o omezeních prodeje alkoholu, tedy kde všude a za jakých podmínek se smí prodávat. V této oblasti není vláda příliš sdílná i přesto, že všechny země, které zavedly regulace prodeje, byly spíše pravicové. S alkoholem podle Vobořila nemůžeme obchodovat jako s rohlíkem. "Farmaceutické produkty taky neprodáváme v normálních obchodech a alkohol je droga jako každá jiná," dodal.

Důležité je také prosadit zájem o prevenci na poli legálních drog, dosud se protidrogová politika zabývala spíše těmi nelegálními. Nový akční plán se zaměřuje na propojení těchto oblastí a postavení legálních drog na stejnou pozici s nelegálními.

Drogová scéna kvete na nočních party

Přesvědčit konzervativnější skupiny, že alkohol, ač legální droga, je stejným problémem jako drogy nelegální, může být obtížné. Drogová scéna se totiž postupem let mění a subkultury, které byly s užíváním drog spojované, už téměř nejsou. "Užívání drog je záležitost nočních party, tvrdé drogy jdou s alkoholem a cigaretami ruku v ruce a je potřeba se na tyto dvě oblasti zaměřit," vysvětlil koordinátor.

Výsledky studie ESPAD (Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách) z rok 2011 ukázaly, že alkohol v posledním měsíci konzumovalo 57 procent evropských studentů, v Česku se napilo 79 procent šestnáctiletých, což je nejvíce v Evropě. Přes 60 procent školáků pilo alkohol více než 20krát v životě, a to už lze považovat za pravidelnou konzumaci. Češi dominují také v užívání marihuany a hašiše, které někdy vyzkoušelo 42 procent šestnáctiletých, evropský průměr je 17 procent (podrobnosti čtěte zde).

V oblasti kouření marihuany zaznamenala protidrogová centrála mírný úspěch. "Konečně se nám začalo po mnoha letech dařit snižovat počty mladistvých užívajících konopné drogy. Trend snižování chceme udržet navzdory rozšířenému mýtu, že marihuana není pro mladistvé nijak riziková," popsal Vobořil. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video