Protiameričtí demonstranti platili životem

  • 2
Nejméně dvě stě lidí bylo podle agentury Reuters zabito v Nigérii během víkendových protiamerických nepokojů. Úřady v severonigerijském městě Kano, které je centrem místní muslimské menšiny, však tyto zprávy označují za přehnané a potvrzují pouze 13 mrtvých.
Jeden demonstrant byl zabit a 12 jich bylo zraněno při dnešních střetech v pákistánském městě Džakóbábádu mezi pákistánskou policií a několika tisíci demonstranty, kteří protestovali proti tomu, že Spojené státy využívají místní leteckou základnu.

Nepokoje v Nigérii si vyžádaly oběti na životech
Nejméně dvě stě osob zahynulo během dvoudenních náboženských nepokojů v severonigerijském městě Kano, na jejichž počátku byly protesty proti americkým náletům na Afghánistán. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele.

Tisíce lidí se ve strachu uchýlilo pod ochranu vojáků a noc ze soboty na dnešek označují za noc plnou masakrů. Nejhorší situace byla údajně ve čtvrti Zangon, která je považována za muslimskou baštu, ovšem s nezanedbatelnou křesťanskou menšinou. Právě křesťané se z této oblasti dali na útěk.

"Lidé v Zangonu byli vyvražďováni. Během noci tam muselo být nejméně 200 mrtvých," citovala agentura Reuters jednoho z uprchlíků, který byl spolu s dalšími pod vojenskou eskortou převážen do čtvrti s nemuslimským obyvatelstvem.

Policie však potvrdila pouze 13 mrtvých. "Říci, že jich byly stovky, je přehnané," uvedl mluvčí regionální vlády v Kano Ibrahim Gwagwarwa. Nemocnice odmítly sdělit novinářům jakékoli pordrobnosti o počtu zraněných.

Ve nigerijském městě Kano se střílí
Federální vláda vyhlásila v Kanu zákaz nočního vycházení a prezident Olusegun Obasanjo nařídil, aby místní pořádkové síly byly doplněny vojáky a policisty ze sousedních oblastí. Již v sobotu armáda rozmístila v ulicích Kanu tanky a zněla zde střelba, když byly ohlášeny rozsáhlé protiamerické demonstrace. Ve městě hořely kostely, mešity a obchody.

Nepokoje začaly protesty proti náletům na Afghánistán, které Spojené státy podnikají v rámci protiteroristické kampaně. Účastníci protestních akcí pálili americké vlajky a portréty amerického prezidenta George Bushe stejně jako nigerijského ministra zahraničí Suleho Lamida, který USA podpořil. Násilníci mimo jiné zabili i šest středoškolaček, které šly na přijímací zkoušky na univerzitu.

V Pákistánu roste napětí
V centru pákistánského Džakóbábádu se shromáždilo na výzvu radikálního hnutí Džamíat ulemáe islám asi 4000 lidí, kteří pak měli v úmyslu se vydat směrem k letecké základně za městem v jihopákistánské provincii Sindh, asi 500 kilometrů severovýchodně od přístavního města Karáčí. Po zahájení protestu propukly potyčky, při nichž demonstranti házeli kamení a policisté ve snaze rozptýlit dav odpověděli nejprve obušky, slzným plynem a výstřely do vzduchu. Podle policie, která prakticky celé město uzavřela, bylo asi 400 lidí zatčeno.

Polovojenské jednotky, které policii asistují při potírání nepokojů, pak zahájily palbu, když se demonstrující snažili vydat k letecké základně. Zahynul přitom jeden demonstrant a nejméně 12 lidí, včetně jednoho policisty, bylo zraněno. Podle svědků protestující nejprve kameny napadli nádraží v centru města a pak směřovali k základně.

AKTUÁLNÍ ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Těžká pozice šéfa Pákistánu

Pro mnohé Pákistánce je bin Ládin Bůh

Většina Pákistánců stojí proti USA

Oficiálně je Pákistán spojencem USA
Pákistán dal Spojeným státům k dispozici dvě letiště, která Američané používají k logistické podpoře svých náletů na Afghánistán. Islámábád zdůraznil, že z pákistánského území nebude podniknuta proti Afghánistánu žádná útočná akce.

V muslimském Pákistánu se 145 miliony obyvatel vyvolává americké bombardování Afghánistánu rozsáhlé protesty. Islámábád nicméně Spojené státy v jejich tažení proti radikálovi Usámovi bin Ládinovi a afghánskému hnutí Taliban podpořil. Poskytl americkému letectvu vedle základny u Džakóbábádu také další letiště v pobřežním městě Pasní, asi 500 kilometrů západně od Karáčí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.