Proti Temelínu vzniká řetěz hladovek

  • 95
Rakouští odpůrci atomu pokračují už třetí den v hladovce proti Temelínu. Aktivisté protestují v maringotce na náměstí hornorakouského Freistadtu. Jejich akce měla původně skončit v pondělí 6. ledna. Teď ale přišli s nápadem na hladovku ve formě řetězové reakce.

V pondělí ukončí hladovku první skupina a další dobrovolníci se mají přidat. Po několika dnech je vystřídají další dobrovolníci. Hladovkující nepřijímají žádnou pevnou stravu, pouze pijí. Jak sami tvrdí, pijí výhradně nealkoholické nápoje.

Jejich akci je možné průběžně sledovat na internetové adrese www.hungerstreik.at 

Požadavky aktivistů
Odpůrci Temelína v sobotu zformulovali šest požadavků hladovky.

Kromě odstavení Temelína a vystoupení Rakouska z evropské organizace Euroatom prosazují také stažení rakouské společnosti Energie AG z českého trhu s elektřinou, úplný zákaz dovozu elektrického proudu a přechod veřejných institucí na odběr ekologicky vyrobené energie.

Situační zprávy vydávané hladovkáři svědčí o tom, že cílem protestu je hlavně obecné zviditelnění protitemelínského hnutí ve sdělovacích prostředcích.

Odpůrci atomu si například pochvalují, že je navštívila šéfredaktorka regionálního týdeníku nebo německý rozhlas. Bedlivě sledují i zpravodajství v českých médiích.

Unie: Temelín není naše záležitost

"Protestní půst", jak bývá akce rovněž nazývána, ale zatím velký ohlas u rakouských novinářů ani politiků ve Vídni nevyvolala.

Hladovky v sobotu nepřímo využili nacionalističtí Svobodní (FPÖ), jejichž místopředseda Max Walch vyzval kancléře Wolfganga Schüssela k rozhodnějšímu bránění rakouských požadavků na odstavení Temelína. "Nejvyšším cílem nadále zůstává nulová varianta, tedy úplné odstavení jihočeského poruchového reaktoru," napsal v prohlášení.

"Pocit hladu je už dnes méně silný, včera to bylo horší," řekl druhý den hladovky jeden z protestujících Alois Lengauer. Šestatřicetiletý státní zaměstnanec z hornorakouského města Perg popsal náladu v maringotce jako dobrou.

Co se děje v Temelíně

Druhý blok Temelína je od 30. prosince loňského roku poprvé připojen na rozvodnou energetickou síť. Výkon reaktoru je na 55 procentech. Na prvním bloku energetici po Novém roce zvýšili výkon na 32 procent. Pracovníci elektrárny nyní připravují zařízení k připojení na rozvodnou síť. Výkon prvního bloku má být během ledna zvýšen až na 80 procent.

Hejtman svolává protitemelínský summit
Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer svolal na 14. ledna "protitemelínský summit", na němž by se zemské orgány, politické strany a antiatomové organizace měly shodnout, jak dále postupovat proti jihočeské jaderné elektrárně.

"Po závěrech kodaňského summitu EU by teď bylo účelné, aby hornorakouští političtí představitelé zasedli ke společnému stolu s protiatomovými skupinami a na základě nové situace dohodli společné akce," řekl Pühringer podle agentury APA.

"Situaci vytvořenou kodaňským summitem musíme vzít na vědomí. Zároveň ale víme, že tím pro nás odpor proti Temelínu zdaleka nekončí. Teď jde totiž o to, jak v bilaterální rovině co nejlépe využít zbývající politické šance," dodal s tím, že Horní Rakousy "rozhodně nehodí flintu předčasně do žita", ale využijí všechny politické možnosti a šance.

Osm rakouských odpůrců atomové energie zahájilo v příhraničním městečku Freistadtu pětidenní hladovku na protest proti jaderné elektrárně Temelín (2. ledna 2003).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video