V pražském IKEM lékaři použili k operaci nádoru ojedinělý přístroj - nano nůž.

V pražském IKEM lékaři použili k operaci nádoru ojedinělý přístroj - nano nůž. Šéf operačního týmu Jan Beran zavádí do těla pacienta elektrody. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Proti rakovině elektrošoky. V IKEM operovali unikátním nanonožem

  • 46
Na moderním operačním sále pracuje pět lékařů. Chystá se hodinu a půl dlouhý boj s rakovinou. Nepřítel nemoci je ale tentokrát silný, v IKEM použijí unikátní přístroj Nano Knife, který nádor rozbije pomocí tenkých jehel a elektrošoků. Je to jediný přístroj v Česku a pacienty s nádory, které nejdou operovat, dokáže uzdravit už za měsíc po zákroku.

Na CT oddělení IKEM je ticho, dnes už žádné pacienty na vyšetření nepřijmou. Lékaři se totiž chystají na důležitý zákrok. Jak dlouho potrvá, se zatím odhadnout nedá.

Pacient, kterého operace Nano Knifem čeká, bojuje s rakovinou slinivky břišní. Před rokem byl na operaci a nádor mu lékaři vyjmuli, poté podstoupil chemoterapii. Za rok se ale rakovina vrátila, proto nyní přichází na řadu Nano Knife.

Nano Knife

V České republice je přístroj necelý rok. Firma klade důraz na to, aby zákroky proběhly na specializovaných pracovištích, takže Nano Knifem se operuje v nemocnici na Homolce, v Motole, na Bulovce, ve Všeobecné fakultní nemocnici a IKEM. Do budoucna se uvažuje i o spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí nebo Fakultní nemocnicí v Plzni či v Brně.
V Evropě je takových přístrojů asi třináct. Nejvíce přístrojů je v Itálii, v Německu, ve Francii. Nano Knifem operují i ve Velké Británii a jeden mají ve Švédsku. Princip zničení rakovinného nádoru je známý šest let. Na světě už proběhlo 862 operací, z toho 42 procent v USA, 40 procent v Austrálii a zbytek v Evropě.

Přístroj je trochu podobný pojízdnému projektoru zvanému meotar, kterým nám na zeď na základní škole promítali pravopisná cvičení. Jen je samozřejmě modernější. A v Česku jediný. Pomocí dvou druhů jehel vysílá elektrické výboje, které zabíjejí nádorové buňky v těle pacienta.

"Lékař pomocí počítače přesně určí místo nádoru a k němu napíchá jednu nebo více patnácticentimetrových jehel. Ty na koncích vysílají elektrické výboje. Výboj rozkmitá buňky karcinomu, dochází k otevření buněčné membrány a tím i ke zničení buňky," vysvětluje Ivan Štípek z firmy S. A. B. Impex, která přístroj vlastní a po specializovaných centrech v Česku rozváží. U dnešní operace bude asistovat a přístroj obsluhovat.

"Nano Knife operuje nádory v břiše, ledviny, prostatu, plíce. Největší limitací je pro nás velikost nádoru. Čím je větší, tím je to pro nás složitější, protože jehly mohou být od sebe daleko maximálně dva centimetry. Kdyby byl nádor velký například sedm centimetrů, muselo by se tam jehel napíchat hodně, nebo by se musely přepichovat. Druhým omezením pro nás je, pokud nádor leží někde pod kostí nebo jiným místem, kam píchnout nemůžeme," dodává lékař Jan Beran, který operaci v IKEM provádí.

Celá operace pod narkózou

Vše probíhá v klidu, svižně. První dvě jehly míří do slinivky. Zatímco Štípek s Beranem se pohybují po operačním sále, ostatní čtyři lékaři dohlížejí na zákrok a obsluhují počítače v zázemí za sklem.

S pacientem elektrické výboje docela silně otřásají, elektrošoky však asi šedesátiletý muž necítí. Je pod celkovou narkózou, která je podle odborníků také nejnebezpečnějším faktorem operace.

"Celková anestezie je zde velice důležitá, protože elektrické výboje by za vědomí byly strašně nepříjemné. Po zákroku pacientovi nezůstávají žádné řezné či šité rány, pouze vpichy po jehlách. Přesto musí po narkóze zůstat určitou dobu pod dohledem lékařů, abychom se ujistili, že se správně navrací zpět a vše probíhá tak, jak má," vysvětluje Beran.

Pokud se pacient vzpamatuje rychle a nenastanou žádné komplikace, jako je například nevolnost nebo zvracení, může druhý den odejít domů. Na kontrolu do IKEM přijde za 14 dní až měsíc. V té době by už lékaři nádory v jeho těle najít neměli.

"Pokud byly jehly zavedeny přesně tam, kam jsme chtěli, nádor zcela zmizí," upřesňuje lékař.

Po prvních výbojích ve slinivce se tým soustředí na játra a dvě metastázy nádoru. Zákrok s trochou nadhledu připomíná ostřejší akupunkturu. Trojí vpichování trvá hodinu a půl, nikde žádná krev, vpichy po jehlách lékaři pouze zalepí. Poté pacienta probouzí a odvážejí na pokoj.

Zázrak za miliony

V České republice je Nano Knife několik měsíců. Operace, která proběhla ve čtvrtek, je čtrnáctým zákrokem. Poprvé pomohl stroj pacientce s rakovinou jater, kterou operovali v červenci ve Všeobecné fakultní nemocnici. Poté si poradil s nádorem plic u pacienta z nemocnice Na Bulovce.

Háček je v jeho ceně, respektive v hodnotě jehel, které se mění s každou operací.

Fotogalerie

"Přístroj vyšel asi na deset milionů korun. Firma hradí náklady na provoz, servis kolem přístroje, dovoz a rozváží jej po českých specializovaných centrech. Spotřební materiál si hradí buď pacient sám, nebo nemocnice," popisuje Štípek.

Na jednu operaci je třeba dvou až šesti jehel. Jedna aktivační jehla stojí 45 tisíc korun, jedna odrazová asi 30 tisíc. Po operaci se vyhazují.

"Je to smutné, ale Nano Knife by se nemocnicím nevyplatil, náklady na jeho provoz jsou velice vysoké. Nemocnice by musela operovat více pacientů během dne a i tak by pro ni byly náklady veliké. Zatím to tedy hradí firma, ale usilujeme o to, aby zákrok Nano Knifem hradily pojišťovny," vysvětluje Štípek.

Nano Knife je podle něj přelomovou metodou. Přístroj cévy, žíly, vaziva a nervy vynechá, buňkám s elastinem se totiž nic nestane. Proto je výhodný pro nemocné, kterým by chirurgický zákrok právě kvůli přítomnosti velkých žil či cév pomoci nemohl. Ale ani tento vynález nedokáže pomoci všem pacientům.

"Obrací se na nás velké procento pacientů nebo jejich příbuzných, že jsou v konečném stádiu, tam už bohužel ani Nano Knife nepomůže. Naopak se hodí pro časná stádia rakoviny, která se nedají normálně operovat a kde tumory dosahují velikosti tří centimetrů. Mimo oblast hlavy, kde jsme ještě opatrní a vliv i následky se studují, můžeme zasáhnout v podstatě všude," uzavírá Štípek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video