Egypťané chtějí odchod Mubaraka. Při demonstracích zemřeli už tři lidé

  • 28
Egyptská policie musela zasáhnout slzným plynem a vodními děly proti tisícům demonstrantů. Jeden z policistů přitom přišel o život, další dva protestující zemřeli v davu. Lidé v Káhiře protestovali proti vládě prezidenta Husního Mubaraka. Podle agentury AP jde o největší demonstraci za posledních několik let.

V Káhiře v úterý demonstrovalo v různých čtvrtích podle bezpečnostních složek celkem asi 15 tisíc lidí. Další tisíce protestovaly na jiných místech Egypta. Podle policejních informací během demonstrací zemřeli dva lidé. Lékaři v suezské nemocnici sdělili, že je zabily gumové projektily. 

Státní televize informovala podle agentury Reuters o tom, že při zásahu zemřel jeden policista. "Stalo se to na náměstí v Káhiře," uvedla televize bez dalších detailů. Přes šedesát lidí se nadýchalo slzného plynu.

V metropoli i jinde v zemi demonstranti provolávali hesla proti prezidentovi i špatným životním podmínkám. V protestních pochodech byly vidět i matky s dětmi, jinde mladí lidé popisovali zdi hesly jako "pryč s Husním Mubarakem".

Agentura AP napsala, že protesty začaly klidně. Demonstrující však posléze zaútočili na vůz s vodními děly. Policie zasáhla obušky také proti těm, kteří se pokusili rozbít policejní kordon a přidat se k hlavnímu průvodu směřujícímu do centra Káhiry.

Demonstranti v egyptské Káhiře

V centru Káhiry bylo před začátkem protestů rozmístěno až 30 tisíc členů pořádkových sil. Egyptské ministerstvo vnitra varovalo, že tvrdě zakročí proti těm, kdo poruší zákon. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v obavách o bezpečnost demonstrujících vybídla vládu, aby se zdržela užít nepřiměřené síly.

Egyptské bezpečnostní síly, které zpravidla tvrdě zasahují proti podobným shromážděním, nakonec většinou projevily dost zdrženlivosti, aby se den protestů podle místních zdrojů obešel bez velkého násilí. "Nechceme ubližovat, je to náš lid," vysvětlil AFP jistý policejní důstojník.

Demonstranti se mobilizovali přes sociální sítě

Informace o chystaných protestech se šířily prostřednictvím sociálních sítí Facebook a Twitter. Účast na protestních akcích v rámci takzvaného "Dne hněvu", jak je podle agentury Reuters aktivisté nazvali, zde slíbilo 90 tisíc uživatelů. Heslem dne byla "vzpoura proti mučení, chudobě, korupci a nezaměstnanosti".

S 80 miliony obyvatel je Egypt nejlidnatější arabskou zemí. Více než 40 procent populace však podle agentury AFP žije pod hranicí chudoby s méně než dvěma dolary na osobu a den.

Prezident Mubarak se u moci drží téměř 30 let a soudí se, že dvaaosmdesátiletý státník bude usilovat o další šestiletý mandát.

V Egyptě se v posledních dnech upálilo na důkaz svého zoufalství nejméně pět lidí. V Alžírsku dnes zemřel na svá zranění jeden ze sedmi obyvatel, kteří se od začátku měsíce také zapálili na protest proti místnímu režimu. Podobný čin v polovině prosince v Tunisku vyvolal rozsáhlé sociální nepokoje, které vyústily v pád vlády.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video