Protest iniciativy ProAlt proti schůzi Senátu, který má ve zkráceném jednání rozhodnout o vládních úsporných zákonech. (12. listopadu 2010)

Protest iniciativy ProAlt proti schůzi Senátu, který má ve zkráceném jednání rozhodnout o vládních úsporných zákonech. (12. listopadu 2010) | foto: Martin Neliba, ČTK

Proti protestu u Senátu zasahovala policie. Škrty potvrdili staří senátoři

  • 297
Dvě desítky demonstrantů zdržely začátek schůze Senátu, na níž senátoři řeší sociální škrty, vyšší daně v příštím roce i nižší podporu stavebního spoření. Aktivisté hnutí ProAlt blokovali vchody do Senátu s hesly jako "Neústavní schůze". Zasáhnout musela i policie. Protesty schvalování škrtů starým Senátem nezabránily.

"Jsem rád, že se mi sem vůbec podařilo prodrat kordonem těch lidí. Málem jsem se sem nedostal, i když jsem přišel hlasovat proti škrtům," řekl předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Končící předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS, který musel požádat policii, aby zajistila volný průchod senátorů, protest odsoudil. "To, co se odehrává, není v rámci demokracie přijatelné," uvedl Sobotka. Na schůzi pak veřejně policii poděkoval.

"Zdá se, že bude vyžadovat stále více odvahy vstupovat do budovy Senátu," postěžovala si pak na schůzi Soňa Paukrtová z klubu TOP 09 a Starostové, která přišla stejně jako Sobotka vládní škrty podpořit.

Dvě desítky demonstrantů bránily senátorům, aby mohli začít schvalovat škrty. Pořádek musela zajistit policie.

"Nás nikdo neposlouchá," stěžoval si u jednoho ze vchodů do Senátu místopředsedovi horní komory parlamentu Petru Pithartovi z KDU-ČSL jeden z demonstrantů.

Pithart ho vyslyšel. O pár minut později vyzýval senátory, ať dnes nehlasují a nechají rozhodnout až v novém složení, které vzešlo z voleb. Demonstrantů, z nichž někteří nakonec usedli na tribuně pro veřejnost, se silněji zastala jen místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD.

Podle mluvčí protestujících Terezy Stöckelové chtěli účastníci akce upozornit na problematické jednání Senátu. "Má o zásadních věcech jednat ve starém složení, přestože už proběhly volby. A z ústavy vyplývá, že noví senátoři získávají svůj mandát datem zvolení," řekla Stöckelová

Jak senát schvaloval škrty

jaké úspory navrhla vláda a co s nimi udělal Senát ve starém složení

Ministr práce Jaromír Drábek, který v Senátu prosadil omezení porodného a další sociální škrty, označil pokus o blokádu Senátu za velmi nedemokratický postup. "Zvolili způsob, který hraničí s omezováním osobní svobody," kritizoval demonstranty.

Škrty projdou, vládní koalice má na schůzi dost hlasů

V podzimních volbách zvítězila ČSSD a až noví senátoři složí slib, bude mít v horní komoře absolutní většinu. Vládní koalice se však rozhodla škrty prosadit do 13. listopadu, kdy končí mandát "starých senátorů", a využít převahu, o kterou přijde.

Pro projednání vládních škrtů ve zrychleném režimu hlasovalo 43 senátorů z klubů ODS a Starostové a nezávislí, proti bylo 34 senátorů ČSSD, KDU-ČSL a komunisté, jedna senátorka se zdržela.

Kvůli sporům, zda smí hlasovat končící Senát, skončí škrty u Ústavního soudu. Stěžují si nově zvolení senátoři za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava. Ústavní stížnost chystá i ČSSD.

Měl by o vládních škrtech rozhodovat Senát až v novém složení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 3. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5496
NE
NE 4389

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video