Rozřezaná těla na výstavě Bodies vyvolala protesty církve, lékařů i politiků.

Rozřezaná těla na výstavě Bodies vyvolala protesty církve, lékařů i politiků. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Protesty vůči mrtvým tělům v Lucerně vyšly naprázdno

  • 134
Odpůrci kontroverzní výstavy Bodies v pražské Lucerně zažili první debakl. Radnice zamítla stížnost Pražana, podle něhož exponáty mrtvých těl odporují zákonu o pohřebnictví. Nevyslyšena zůstala i žádost kněze Tomáše Halíka, aby rektor UK zakázal studentům provázení návštěvníků.

Zákon nebyl porušen, odpověděla radnice Prahy 1 na stížnost protestujícího obyvatele, Radka Mikuly.

Verdiktu radnice předcházelo prošetření expozice policií, hygieniky i správními úředníky. "Nejde o lidské pozůstatky, ale výstavní exponáty," stojí ve vysvětlení vrchního ředitele Policie ČR pro Prahu 1 Jiřího Sellnera.

Podobné zklamání připravil rektor Univerzity Karlovy i Tomáši Halíkovi. Katolický kněz a pedagog považuje výstavu za barbarskou a účast studentů podle něj pouze budí zdání osvětové akce. - více zde

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl to sice vidí podobně, svobodu studentů účastnit se výstavy ale omezit nechce. "Medici-studenti se projektu účastní z osobního rozhodnutí a rektor jim v tom nemůže bránit," reagoval. Zároveň však studentům doporučil, aby svoji účast zásadně zvážili.

"Výstava je neetická, pravděpodobně porušuje právní předpisy ČR a neslučuje se ani s principy, na kterých je založena moderní výuka na UK," dodal rektor.

Souhlas pozůstalých jde přes čínské úřady
Expozice Američana Roye Glovera, který spolu s českou společností Interkoncerts už pět dní vystavuje v Praze rozřezaná lidská těla, má obrovský návštěvnický úspěch. Zájemce neodrazuje ani vysoké vstupné, které činí 349 korun.

Stejně silné jsou ale i protesty, a to nejen z řad církve. Například poslanec za ODS Boris Šťastný vyzval pořadatele k zastavení výstavy, pokud nedoloží souhlas vystavovaných lidí. Podle kritiků totiž rozřezaná těla v Lucerně mohou patřit čínským politickým vězňům.

"Jako pravicový politik bych zamhouřil obě oči, pokud by ty osoby výslovně souhlasily s tím, že budou rozřezány a vystaveny na Václavském náměstí jako v cirkuse. Zatím ale takový dojem z vyjádření pořadatelů nemám," řekl iDNES.cz poslanec, který nevylučuje, že proti expozici podnikne i právní kroky.

Pořadatelská organizace Interkoncerts ale vyklidit sál v Lucerně rozhodně neplánuje. "Existují doložitelné úřední dokumenty čínské vlády i univerzity v Dalianu, která těla obstarala, že s ostatky je nakládáno se souhlasem pozůstalých," řekl iDNES.cz Robert Porkert z Interkoncerts.

Zároveň připustil, že souhlas pozůstalých v ruce nemá. "Jednou z podmínek projektu je totiž anonymita. V dnešní době jsou již těla neidentifikovatelná, musíme proto věřit úředním dokumentům," dodal.

Lékařská obec je rozdělená
Takové vysvětlení ale neuklidnilo Českou anatomickou společnost, která považuje výstavu za neetickou a sepsala proti ní dokonce oficiální protest.

Předseda organizace Miloš Grim navrhuje, aby etičnost výstavy posoudila i Etická komise ministerstva zdravotnictví. Ta se však sejde nejdříve za měsíc.

Jaké stanovisko zaujme, nelze odhadnout. Lékařská veřejnost je totiž v otázce Bodies značně rozdělená. "Za morbidní to rozhodně nepovažuju. Pokud existuje doložitelný souhlas pozůstalých, nejsem proti. Umělecké aranžování těl do pozic sportovců mi ale připadá nevhodné a zbytečné," řekl iDNES.cz předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Podobně reagoval i David Marx z 3. lékařské fakulty UK. "Nemám s tím žádný problém. Myslím, že diskuse dospěla do absurdní roviny, která jí nepřísluší. Dělat kulturního guru a rozhodovat co se smí a nesmí? Já bych si to právo neosoboval," řekl iDNES.cz.

Jeho kolegyně Lydie Fialová ale fakt, že se tělo dostalo z pitevny do veřejného prostoru, za tak samozřejmé nepovažuje.

"Jde hlavně o evropský fenomén, v jiných kulturách je tělo symbolem člověka i po smrti. Když si jde člověk prohlédnout mrtvé tělo do galerie a potom zajde na kafe, má to prostě dopad na jeho vnímání smrti," řekla iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video