Nejsem diktátor, hájí se turecký premiér. Policie opět krotí protesty

  • 29
I v neděli se v ulicích velkých tureckých měst sešly desítky tisíc lidí na protesty proti vládě. Policie při střetech s demonstranty použila slzný plyn, násilí je však mírnější než v předchozích dvou dnech. Turecký ministr vnitra Muammer Güler řekl, že policie během demonstrací zadržela více než 1 700 lidí, většinu už ale propustila.

Podle ministra vnitra se od úterý po celé zemi uskutečnilo celkem 235 demonstrací.

Policie v neděli podle agentury AFP pomocí slzného plynu rozháněla několik tisíc demonstrantů před úřadem premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v Istanbulu. Demonstranti prý neprotestují jen proti vládě, ale i proti novinářům. Média podle nich o situaci neinformují dostatečně a spolupracují tak s vládou.

Svědectví Češky z istanbulských protestů

Erdogan reagoval na obviňování, že vládne autoritativně a přestává se zajímat o názory jiných. "Označují-li někoho, kdo slouží svému národu, za diktátora, nemám co říci. Mým jediným zájmem je služba této zemi. Nejsem vládcem nad národem. Diktátorství nemám v krvi ani povaze," podotkl Erdogan. Obvinil rovněž demonstranty, že se v zemi snaží podkopat demokracii.

Jedinou odpovědí je pád vlády, říkají protestující

Na komunitních sítích se podle serveru BBC objevily výzvy k obnovení protestů. "Vydržíme až do konce. Neodcházíme. Jedinou odpovědí je pro nás teď pád této vlády," uvedl jeden z protestujících.

Vláda tvrdí, že při sobotních nepokojích bylo zraněno 79 lidí a jeden je v kritickém stavu. Zdravotníci ale podle agentury AP hovoří až o 1 000 raněných v Istanbulu a dalších stovkách v Ankaře.

Organizace Amnesty International ohlásila dva mrtvé, ale tuto informaci zatím nikdo nepotvrdil. Razantnost policejního postupu zaskočila nejenom Turky, ale také Spojené státy a Evropskou unii, které vyzvaly tureckou vládu k umírněnosti.

Podle Erdogana protesty vyprovokovala opoziční Lidová republikánská strana (CHP), ta to však popírá a za důvod protestů označuje Erdoganovu politiku. "Lidé na ulicích nejsou pouze z CHP, jsou to lidé všech ideologií a ze všech stran," uvedl jeden z představitelů CHP.

Protesty původně začaly tento týden pokojně, jako akce odporu proti stavebním projektům na istanbulském náměstí Taksim a v přilehlém parku Gezi, který je podle tureckých sdělovacích prostředků jednou z posledních zelených zón ve středu města. V pátek protesty přerostly v bouřlivou protivládní demonstraci. Policie při ní rozprášila demonstranty, kteří nesouhlasili s kácením stromů v parku, v němž má vzniknout nákupní středisko. Na náměstí má být také postavena mešita.

Nevole se postupně obrátila proti vládě a Erdoganovi. Ten v sobotu vyzval demonstranty, aby protesty okamžitě ukončili. Vyhrožoval jim prý ale také, že jestliže oni dokážou přivést 200 000 lidí, on shromáždí na svou podporu milion stoupenců. Podle něj lidé projekt v parku Gezi použili jako záminku k vyvolání nepokojů. Výzvy k rezignaci odmítl, když řekl, že se v Turecku konají volby každé čtyři roky a že on byl právoplatně zvolen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video