Politické protesty v Bangkoku (25. listopadu)

Politické protesty v Bangkoku (25. listopadu) | foto: Reuters

Politické střety v Thajsku mají první oběť. Deset lidí bylo zraněno

  • 0
Sedmý den střetů mezi stoupenci a odpůrci thajské premiérky Jinglak Šinavatrové si vyžádal první oběť. Nejméně deset dalších lidí bylo zraněno. V ulicích Bangkoku v sobotu létaly kameny, několik lidí bylo postřeleno a další mají bodné rány. Odpůrci premiérky se snažili vniknout do sídla vlády.

Manifestace s cílem svrhnout vládu Jinglak Šinavatrové v zemi trvají týden. Ke krveprolití však došlo poprvé. Záchranáři, které citovala agentura AFP, hovoří dokonce o více než dvou desítkách lidí se střelnými nebo bodnými ranami. Policie požádala armádu o posily.

Střety v sobotu propukly s větší intenzitou poté, co protivládní demonstranti zaútočili na autobus, kterým podle jejich domněnek cestovali stoupenci premiérky. Rozbili i okénka taxíku s lidmi v červených košilích, které platí za provládní symbol, a dva lidi zbili, jednoho do bezvědomí.

Demonstranti se snažili vniknout do sídla vlády

Po setmění střety propukly před sportovním stadionem, kde se na mítinku sešlo zhruba 70 tisíc podporovatelů premiérky a jejího bratra, svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry. Mezitím se podle svědků Reuters stala terčem střelby univerzita, kam se stáhly stovky protivládních demonstrantů poté, co se pokusili zabránit lidem v přístupu na stadion. Davy protestujících se během dne rovněž pokoušely násilím dostat do sídla vlády, které střeží policie.

Původce střelby nebyl bezprostředně znám. Jde ale o eskalaci násilí v konfliktu, který proti sobě všeobecně staví bangkockou střední třídu, roajalisty a významné podnikatele proti převážně vesnickým podporovatelům premiérky a Tchaksina, svrženého státním převratem před sedmi lety.

Podle činitelů citovaných Reuters bylo nejméně pět lidí postřeleno. Dalších pět lidí se nechalo ošetřit s bodnými ranami a zraněními způsobenými kameny. Nedaleko stadionu byl zastřelen mladý muž.

Policie během dne kvůli chystanému pochodu k sídlu vlády posílila bezpečnostní opatření. Později oznámila, že její hlídky posílí skoro tři tisíce vojáků. Znepokojení nad zvyšujícím se politickým napětím vyjádřilo americké velvyslanectví v thajské metropoli.

Odpůrci premiérky odmítli nabídku smíru

Protesty v Thajsku představují největší ohrožení pro vládu Šinavatrové od roku 2011, kdy nastoupila do úřadu předsedkyně vlády. Premiérka ale odmítá přistoupit na uspořádání předčasných voleb. V sobotu vyzvala k poklidnému řešení konfliktů.

Vůdce protestů Sutchep Tchaugsuban premiérčinu nabídku smíru odmítl a tvrdí, že demonstrace budou pokračovat. "Bratři a sestry, v neděli oznámíme naše vítězství a porážku tchaksinského režimu," řekl už dříve. V sobotu prohlásil, že v neděli jeho skupina vstoupí do oblasti vládního sídla.

Demonstranti podle něj také od odpoledne zcela ovládají komunikační společnosti TOT a CAT. Aktivity demonstrantů v sobotu podle policie narušovaly přístup na internet.

Opozice obviňuje vládu Šinavatrové z korupce a z toho, že je pod kontrolou bratra premiérky, miliardáře Tchaksina. Ten v současnosti žije v exilu v Dubaji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video