V Bangkoku to vypadá jako za občanské války, tvrdí novináři z místa

  • 4
V thajské metropoli pokračují střety mezi protivládními demonstranty a policií, která nasadila proti protestujícímu davu slzný plyn a gumovou munici. Premiérka země Jinglak Šinavatrová s odvoláním na ústavu prohlásila, že požadavky protestujících jsou nepřijatelné.

Soud poté schválil zatykač na vůdce protestů Suthepa Thaugsubana, který čelí obvinění z podněcování ke vzpouře.

Vícero univerzit a přes 30 škol zůstalo z bezpečnostních důvodů uzavřeno. Tlak na vládu má zvýšit dnešní jednodenní stávka, prozatím ale podle agentury Reuters není jasné, kolik lidí se do ní zapojilo.

Během tiskové konference dala Šinavatrová jasně najevo, že nevyhoví požadavku svých odpůrců a neodstoupí. Demonstranti chtějí, aby nevolená opoziční "lidová rada" vybrala nového předsedu vlády - to ovšem podle premiérky odporuje ústavě.

Šinavatrová nicméně uvedla, že policie proti protestujícím nezakročí silou, a že ona sama pro jednání s nimi "otevře všechny dveře". Podle prohlášení šéfa bezpečnostních sil však policie nasadila gumové projektily proti demonstrantům nedaleko úřadu premiérky v Bangkoku. Agentura Reuters informovala, že dva demonstranti dnes utrpěli střelná zranění.

Soud v pondělí večer schválil zatykač na lídra protestů Thaugsubana. V případě, že byl odsouzen za vyvolání nepokojů, by mu hrozil doživotní trest či dokonce trest smrti. Deník The Bangkok Post nicméně připomíněl, že první zatykač na opozičního lídra byl vydán už minulý týden. Ačkoli Thaugsuban od té doby několikrát vystupoval na veřejnosti, policie proti němu nezakročila, ani ho nezadržela.

Jako v občanské válce

Několik tisíc demonstrantů se v pondělí podle agentury DPA pokusilo strhnout betonové bariéry, které chrání strategické budovy ve vládní čtvrti. Policie opět použila slzný plyn, aby útok odrazila. Vůbec poprvé ho použila v neděli. V ulicích Bangkoku to kolem klíčových vládních budov a policejní centrály podle DPA vypadá jako během občanské války, na místě vládne chaos.

Naopak v hotelích a nákupních střediscích je situace poklidná, většina obchodních domů po nedělním uzavření opět otevřela. Vládní čtvrť, kde se demonstrace odehrávají, je asi dva kilometry severně od královského paláce, jedné z největších turistických atrakcí v metropoli.

V Bangkoku se už týden konají manifestace za svržení vlády. Původní rozbuškou byl návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit bývalý premiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra, obviněný z korupce a zneužití pravomoci.

V sobotu došlo i na střety mezi jejími stoupenci a odpůrci (více čtěte zde), v neděli pak policie proti násilnostem rázně zasáhla. Nepokoje si za víkend podle Reuters vyžádaly nejméně tři mrtvé a asi 120 zraněných.

Thajsko nyní prochází nejhorší politickou krizi od jara roku 2010, kdy nepokoje potlačila až armáda. Celkově tehdy přišlo o život 91 lidí. Předák protestujících Suthep Thaugsuban, který v minulosti zastával post vicepremiéra, stanovil úterý za konečný termín, do kdy má Šinavatrová svůj úřad opustit. Premiérka obviňovaná z korupce však nadále odmítá přistoupit na předčasné volby.

Demonstrující v Thajsku prolomili brány armádního ústředí (29. listopadu):

29. listopadu 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video