Protesty v Thajsku sílí, demonstranti pronikli do sídla armády

  • 1
Stovky demonstrantů v Thajsku pronikly do ústředí armády. Už šestým dnem tam pokračují protesty proti vládě. Přesto premiérka Jinglak Šinavatrová přežila hlasování o nedůvěře a chce vyjednávat s protestujícími.

Nejméně 1000 demonstrantů v pátek prolomilo bránu ústředí armády, ale nevnikli do žádné budovy. Shromáždění pak pokračovalo v armádním areálu. Nespokojení Thajci tak chtěli zjistit, zda jim armáda pomůže v jejich kampani. Poté se stáhli pokojně a bez konfrontace, píše BBC. 

Demonstranti obkličují a okupují oficiální budovy ve snaze svrhnout vládu. (o začátku demonstrací si můžete přečíst zde)

Korespondent BBC Jonah Fisher, který byl přítomen, uvedl, že protestující se shromáždili na trávníku a poslouchali projevy lídrů, kteří stáli na postaveném pódiu. Vyzývali armádu, aby se přihlásila k podpoře demonstrantů. "Chceme vědět, na čí straně armáda stojí," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících. Fisher popisuje atmosféru jako dobrou a na vůdcích je údajně vidět, že se chtějí vyhnout konfrontaci.

Mezitím bezpečností složky zesílily kontrolu kolem sídla vládnoucí strany Pheu Thai, kde je nevíce demonstrujících. "Nasadili jsme dvě jednotky policie (okolo 300 policistů) okolo sídla Pheu Thai poté, co nás strana požádala o ochranu," řekl zástupce ředitele národní policie Worapong Siewpreecha pro agenturu AFP.

Den předtím premiérka Šinavatrová přežila hlasování o nedůvěře a vzápětí vyzvala k ukončení demonstrací. Lídr demonstrantů Suthep Thaugsuban to ale odmítl. "Už jim nedovolíme pracovat," uvedl dřívější opoziční zákonodárce pozdě ve čtvrtek.

V televizním projevu Jinglak Šinavatrová řekla, že by demonstranti měli vyjednávat s vládou. "Vláda nechce vstoupit do žádné politické hry, protože věříme, že by to zhoršilo ekonomickou situaci země," dodala.

Premiérka Šinavatrová odmítá předčasné volby, protože situace v zemi není klidná, aby se mohly konat, řekla v rozhovoru pro BBC. Zároveň upozornila, že nepovolí použití síly proti demonstrantům, kteří okupují ministerstva.

Protesty pokračují šestým dnem

Nepokoje rozpoutala pasáž navrhovaného zákona o politické amnestii. Její kritici říkají, že by amnestie umožnila návrat bratrovi premiérky Thaksinovi Šinavatrovi, dřívějšímu vůdci žijícímu v exilu. Pokud by zákon byl schválen, nemusel by čelit vězení. Demonstranti navíc tvrdí, že vláda premiérky Šinavatrové je ovládaná jejím bratrem.

Senát návrh zákona, který by umožnil zakrýt trestné činy z doby nepokojů, které nastaly poté, co byl Šinavatra svržen, odmítl.

Během protestních akcí, které byly doposud mírové, demonstranti přerušili dodávky elektřiny do ústředí národní policie a donutili k evakuaci přední thajskou agenturu pro boj proti kriminalitě.

Jinglak Šinavatrová uplatnila speciální pravomoc umožňující zákaz nočního vycházení a uzavírky cest. Policie sice nařídila zatčení vůdce protestantů Thaugsubana, ale dosud nepodnikla žádný konkrétní krok.

Odhady hovořily o tom, že na nedělních protestech bylo v Bangkoku okolo 100 000 lidí.

Země čelí největší protestům od roku 2010, kdy tisíce podporovatelů Thaksina Šinavatry obsadily klíčové části hlavního města. Tehdy více než 90 lidí zemřelo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video