V Římě vyšly do ulic desetitisíce lidí, zasahovala proti nim policie

  • 18
Do ulic v centru italské metropole v sobotu vyrazily desetitisíce demonstrantů, kteří chtěli vyjádřit nelibost nad úspornými opatřeními současné vlády. Úřady z obav před násilnostmi nasadily na čtyři tisíce příslušníků pořádkových sil, přesto ale došlo k potyčkám.

Podle agentura ANSA se do protestního pochodu v Římě zapojily levicové skupiny, ale také obhájci práv imigrantů či odpůrci stavby vysokorychlostní železnice. Podle organizátorů se na pochod z náměstí San Giovanni vydalo na 70 tisíc lidí, toto číslo ale zatím nezávislé zdroje nepotvrdily.

V čele římského průvodu bylo vidět aktivisty z hnutí za dostupné sociální bydlení, ale také zástupce imigrantů, kteří vykřikováním hesel připomínali nedávné neštěstí u ostrova Lampedusa, kde se utopily více než čtyři stovky přistěhovalců. Skupiny maskovaných účastníků pochodu vyprovokovaly policii k akci před ministerstvem hospodářství, kde zapálili několik odpadkových košů. Útočníci také rozbili výklady blízké banky a policisté pak některé z nich zadrželi.

V pohotovosti jsou tři až čtyři tisíce policistů, uvedla média. Už před začátkem demonstrace policie při zátazích proti účastníkům protestu zabavovala zbraně a zatkla 14 lidí. Řím se totiž obával opakování násilností, které se při podobném protestu ve městě odehrály před dvěma lety.

V říjnu 2011 se v metropoli sešly desítky tisíc lidí a skupinky převážně maskovaných násilníků pak v místě průvodu rozbíjely výlohy bank a zapalovaly auta. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla.

V pátek v italském hlavním městě demonstrovaly odbory, kterým se nelíbí navrhovaná podoba rozpočtu na příští rok. Protest stávkou podpořili i zaměstnanci veřejné správy.

Protestovalo se i v Portugalsku

Desítky tisíc lidí přišly vyjádřit svou nespokojenost také v krizí zasaženém Portugalsku. Žádali odchod vlády premiéra Pedra Passose Coelha, která se snaží ekonomickou situaci řešit drastickým utahováním opasků. Odboráři mimo jiné zablokovali lisabonské mosty, protestovalo se ale třeba i v Portu.

Portugalsko se předloni stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s věřiteli na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun) a za to musí snižovat deficit a zavádět ekonomické reformy. Tamní odbory nyní pobouřily další škrty navržené tento týden vládou, které by vzhledem ke krácení platů citelně zasáhly třeba státní zaměstnance.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video