Nepokoje v Káhiře z 10. září letošního roku (ilustrační snímek)

Nepokoje v Káhiře z 10. září letošního roku (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Protesty v Káhiře si vyžádaly 19 obětí a 150 zraněných

  • 173
Při násilnostech v centru Káhiry zahynulo nejméně 19 lidí a více než 150 bylo zraněno. Nepokoje vypukly poté, co skupina Egypťanů začala házet kamením na koptské křesťany. Ti ve městě protestovali proti nedávnému vypálení kostela a proti vládnoucí armádě, která podle nich podobné incidenty nepostihuje dost tvrdě.

"Byl to poklidný protest, chtěli jsme jen demonstrovat jako obvykle," uvedli podle agentury AP účastníci demonstrace. Jde o největší násilí od 18denního povstání v únoru, které svrhlo Husního Mubaraka.

Když se demonstranti usadili u sídla egyptské televize, začali po nich někteří obyvatelé města házet kameny. Na místo dorazili policisté a vojáci, ale jedno z policejních vozidel údajně přejelo několik demonstrantů.

Demonstranti a policisté začali bojovat proti sobě a střet přilákal další stovky lidí z okolních ulic, kteří se zapojili do boje. Demonstranti podpálili několik vojenských vozidel a podle svědků také vytrhávali vojákům i policistům zbraně, které pak obraceli proti nim.

"Lidé chtějí svrhnout polního maršála," křičeli demonstranti s odkazem na současného velitele egyptských vojsk Husejna Tantávího.

Televizní záběry ukázaly, jak se skupina koptských křesťanů snaží zlynčovat vojáka, který v tlačenici zkolaboval. Vojáka zachránil kněz, který zadržel rozzuřený dav, dokud nedorazila ambulance.

Před vypuknutím nepokojů skandovali koptští křesťané hesla požadující svrhnutí armády, která zemi vládne od únorového pádu režimu Husního Mubaraka. Vojáky obviňují z toho, že jsou shovívaví vůči útočníkům, kteří napadají egyptské křesťany a jejich kostely.

"Lidé chtějí svrhnout polního maršála," křičeli demonstranti s odkazem na současného velitele egyptských vojsk Muhammada Tantávího.

V posledních dvou týdnech vypukly násilnosti na dva kostely v jižním Egyptě pobízené davy muslimů rozzlobených stavbou kostelů. Nepokoje vznikly v okolí města Asuán i přesto, že představitelé kostela se dohodli s místními ultrakonzervativními muslimy, Saláfisty, že z budovy odstraní zvony a kříže.

Koptští křesťané tvoří asi deset procent egyptské populace. Obávají se, že po pádu Mubarakova režimu by se mohli dostat k moci Saláfisté, kteří by usilovali o potlačení křesťanství v Egyptě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video