Íránská měna má čím dál menší hodnotu. Ilustrační foto

Íránská měna má čím dál menší hodnotu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Íránské hospodářství je v rozkladu, v Teheránu propukly protesty

  • 159
V íránské metropoli se střetly stovky demonstrantů s policejními těžkooděnci. Trhovce z teheránského bazaru vyhnala do ulic padající hodnota íránského riálu a propad ekonomiky. Je to důsledek ekonomických sankcí, které na Írán uvalil Západ kvůli jeho spornému jadernému programu.

Podle zpravodajského webu BBC se stovky demonstrantů shromáždily před budovou centrální banky, požadovaly rezignaci jejího guvernéra a provolávaly protivládní hesla. Mnozí z demonstrantů byli směnárníci a obchodníci z teheránského centrálního bazaru.

"Vykašlete se na Sýrii a myslete na nás," skandovali podle webu thetimes.co.uk rozzuření obchodníci a poukazovali tak na miliardy dolarů, které íránský režim posílá Damašku k potlačení osmnáctiměsíčního povstání proti vládě prezidenta Bašára Asada.

Petice

V Íránu je podle oficiálních údajů třiadvacetiprocentní inflace a míra nezaměstnanosti dosahuje 12 procent. Podle některých ekonomů je však lidí bez práce třikrát více. Ceny potravin vzrostly ve srovnání s loňskem i o 48 procent. Mnoho rodin za své úspory horečně nakupuje dolary, jiné západní měny nebo zlato.

První známka rostoucí nespokojenosti mezi Íránci se objevila v pondělí, kdy vláda obdržela petici kritizující hospodářské problémy země.  Petice kolovala několik týdnů po íránských továrnách a podepsalo ji celkem 10 tisíc lidí. "V posledním roce nastal šokující nárůst cen a letos mzdy pracovníků stouply jen o 13 procent. Miliony pracujících nemají na to, aby zaplatily měsíční náklady na bydlení," upozorňuje se v petici.

zdroj: ČTK

Svědci protestu uvedli, že někteří lidé zapalovali odpadkové koše a pneumatiky. Policie proti protestujícímu davu použila slzný plyn a mnoho z demonstrantů zatkla. Další trhovci na hlavním bazaru projevili své sympatie k protestu stažením rolety u svého obchodu.

Íránská agentura Mehr to ovšem odmítla s tím, že bazar byl uzavřen z bezpečnostních důvodů. Obchodníci se na vládu zlobí, že ekonomickou krizi nijak neřeší, což vede k další destabilizaci cen a téměř znemožňuje jakékoliv podnikání.

Chybí příjmy z ropy

Na Írán v posledních týdnech tvrdě doléhají ekonomické sankce uvalené mezinárodním společenstvím kvůli jeho jadernému programu. Západ v čele s USA a Izraelem tvrdí, že Teherán se snaží vyvinout atomovou pumu, zatímco Íránci trvají na tom, že uran obohacují výhradně kvůli vědeckým účelům. Vleklý spor se zatím nedaří diplomaticky vyřešit a Izrael navíc hrozí preventivním útokem.

Zemi ovládanou šíitskými kleriky sužuje rostoucí inflace a nezaměstnanost. Zemí se šíří zvěsti, že státní pokladna je kvůli západnímu embargu na dovoz íránské ropy téměř prázdná a stát se chystá zavést příděly na základní potraviny.

Íránský riál ztratil za uplynulý rok dvě třetiny své hodnoty a v pondělí vůči americkému dolaru klesl na historické minimum. Ve středu bylo obchodování s riálem pozastaveno a policie provedla zátah na teheránské veksláky. Právě zatýkání nelegálních obchodníků s devizami se stalo rozbuškou středečních násilností.

Protesty jsou podle BBC namířeny především proti prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, který je v poslední době na nože s nejvyšším duchovním vůdcem ajatolláhem Chameneím. Představitelé teheránského bazaru jsou tradičním spojencem konzervativních kleriků a údajně financovali islámskou revoluci v roce 1979.

Teherán, Írán

Teherán, Írán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video