Řada policistů proti davu demonstrantů v Rio de Janeiro v pondělí 24. června

Řada policistů proti davu demonstrantů v Rio de Janeiro v pondělí 24. června | foto: Reuters

Prezidentka má plán na záchranu, Brazílie přesto chystá generální stávku

  • 0
Brazilské protesty, jež v uplynulých dnech vytáhly do ulic přes milion lidí, přiměly tamní prezidentku Dilmu Rousseffovou k návrhu velkých reforem. Naštvaným Brazilcům slíbila referendum a pětibodový plán změn v dopravě, školství a politice. Demonstranty však neuchlácholila, chystají další protesty.

"Brazílie je vyspělá země, připravená kráčet kupředu, a dala jasně najevo, že nechce zůstat stát na místě," řekla Dilma Rousseffová v pondělí v prezidentském paláci Planalto. "Také musíme ještě víc bojovat proti korupci, než činíme dosud," dodala následovnice oblíbeného levicového prezidenta Luly da Silvy.

Takřka dvousetmilionová země Latinské Ameriky žije mohutnými sociálními protesty, které odstartovaly v Sao Paulu zdražením jízdného ve veřejné dopravě před více než dvěma týdny. Prezidentka na ně do pondělního odpoledne reagovala jen sporadicky, včera se však vytasila s plánem velkých reforem - takzvaným velkým národním paktem.

Zároveň navrhla, aby o něm a o vytvoření "ústavního procesu politické reformy" rozhodli sami Brazilci v referednu.

Pakt o pěti bodech

"Energie, která se nese z ulic je mocnější než jakákoli překážka. Nemáme proč zůstávat neteční, naštvaní nebo rozdělení. Proto přináším konkrétní návrhy a politickou vůli prodiskutovat alespoň těchto pět bodů národního plánu," řekla podle brazilského listu Folha de S. Paulo prezidentka, kdysi sama levicová aktivistka.

Čeho se body týkají? Ten první si klade za cíl udržet "fiskální odpovědnost, aby se zaručila ekonomická stabilita a kontrola inflace". Tomuto bodu prezidentka, které se v Brazílii říká jen křestním jménem Dilma, klade "zvláštní důležitost, protože táhlá krize v této době trestá všechny země".

Brazílie v uplynulých letech oslňovala svými ekonomickými úspěchy, stala se tahounem celé Jižní Ameriky a jednou ze zemí nových úspěšných ekonomik, známých pod zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Prezidentovi Lulovi da Silvovi a po něm Rousseffové se díky řadě sociálních fondů podařilo vytáhnout desítky milionů lidí z chudoby, ve veřejných službách však proměňující se Brazílie stále zůstává na úrovni zemí třetího světa.

Brazilci navíc platí obrovské daně a čím dál víc cítí, že našlápnutý ekonomický boom pozvolna uvadá. Mnohé projekty se dočasně zastavily, naopak vzůstá inflace a pohled na předraženou výstavbu sportovních stadionů na blížící s fotbalové mistrovství světa v roce 2014 a olympiádu v roce 2016, v nich budí spíše zlost než národní hrdost.

Ve druhém bodě se vláda hodlá zaměřit na "vytvoření široké politické reformy, která se dotkne všech občanských oblastí". Rousseffová podle listu El Mundo připustila, že tento návrh se v minulosti "objevil a zase zmizel z programu národní politiky". Vláda podle ní musí více prosazovat boj s korupcí. Podle většiny Brazilců je jejich vlast korupcí přímo prolezlá a nic bez ní nefunguje.

Ve třetím bodě se věnuje oblasti zdravotnictví, které je ve velmi špatném stavu. Brazílii trápí plné nemocnice, v nichž na desítky pacientů připadá jen jeden lékař. Země hodlá problém řešit najímáním doktorů ze zahraničí (před časem se v této souvislosti hovořilo o lékařích z Kuby).

Naštvaní Brazilci

Téma čtvrtého bodu se před dvěma týdny stalo spouštěčem protestů - týká se zlepšení mizerné veřejné dopravy. Většina velkých měst se potýká s tragickým stavem dopravy, lidé se mnohdy kodrcají přeplněnými, poruchovými autobusy celé hodiny, aby se dostali na druhou stranu města. A to když mají štěstí a do vozidla se protlačí.

Rousseffová slíbila uvolnit na zlepšení dopravy 50 milard reálů (asi půl miliardy korun). Peníze chce získat změnou zákona o palivech, tak že by tzv. royality (tedy procenta ze zisku za prodej ropy) mířily rovnou do dopravy. V pátem bodě se plán zaměří na zlepšení vzdělávání.

Chystá se generální stávka

Demonstranti, jichž se v uplynulých dnech vydalo do ulic brazilských měst přes 1,2 milionu, však nehodlají v protestech polevit. Jedna se skupin Movimento Passe Livre (saopaulská organizace, která volala po bezplatných jízdenkách) uvedla, že se na příští pondělí chystá generální stávka. "Brazílie se zastaví," hlásí se nyní na sociálních sítích napříč zemí.

Nepokoje si dosud vyžádaly nejméně čtyři mrtvé. Minulý týden zemřel osmnáctiletý mladík, kterého srazilo auto, a více než padesátiletá pouliční uklizečka, která dostala infarkt. V pondělí zemřely další dvě ženy. Obě přejelo auto ve městě Cristalina, které je asi 130 kilometrů jižně od metropole Brasília. Neštěstí se stalo, když se ženy pokusily zablokovat silnici pneumatikami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue