Nepokoje v Brazílii mají první oběť, do ulic vyšlo přes milion lidí

  • 23
Velké protestní akce pokračovaly v Brazílii i ve čtvrtek v noci. Lidé tam opět vyšli do ulic na protest proti sociální nerovnosti, policejnímu násilí a rozmáhající se korupci. Do demonstrací se po celé Brazílii zapojilo přes milion lidí. Vypjatá situace si vyžádala i první oběť, při střetech zemřel jeden z demonstrujících.

V Rio de Janeiru se do demonstrace zapojilo na 300 tisíc lidí, v Sao Paulu vyšlo do ulic 110 tisíc lidí, ve městě Vitoria 100 tisíc a v Recife přes 50 tisíc. Prezidentka Dilma Rousseffová vzhledem k napjaté situaci v zemi odvolala plánovanou návštěvu Japonska.

Demonstrace v Riu začala pokojně, ale když dav zablokoval několik centrálních ulic, policie vypálila salvy granátů se slzným plynem. Mezi lidmi propukla panika, lokální incidenty se strážci pořádku na některých místech přerostly ve skutečné pouliční bitvy. Demonstranti zasypávali policejní oddíly kamením, proti útočníkům zasahovali těžkooděnci a obrněná vozidla.

Nepokoje se podle očitých svědků rozšířily do celého městského centra, hlavní ohnisko bojů s policií se nacházelo v okolí radnice. Davy mladých lidí se v okolních ulicích pokoušely budovat barikády, ale policisté je rozehnali obušky a střelbou gumovými projektily. Při zásahu bylo několik desítek lidí zraněno. Gumová střela vážně zranila reportéra brazilské televize Globo.

Protestující chtěli útočit i na ministerstvo zahraničí

K násilnostem došlo i v největším městě Sao Paulu, do krajnosti napjatá byla situace v hlavním městě Brasílii. Desítky tisíc lidí tam obklopily prezidentský palác a sídlo prezidentky obehnané policií, na poslední chvíli těžkooděnci zabránili útoku na ministerstvo zahraničí. Od vládních objektů ozbrojenci odháněli davy slzotvorným plynem.

Při policejním zásahu ve městě Ribeirao Preto severně od Sao Paula byl jeden člověk usmrcen, když ho přejelo policejní auto.

V Riu ještě před zahájením demonstrace policisté neprodyšně uzavřeli okolí stadionu Maracaná, kde se večer hrál fotbalový zápas mezi Španělskem a Tahiti. Vstup na stadion měli pouze lidé s platným lístkem. Policie se obávala, že se protesty rozšíří na stadion a způsobí chaos.

V pátek odpoledne pak úřady oznámily, že kvůli demonstracím provázeným násilím hrozí ukončení fotbalového Pohár FIFA.

Od drahého jízdného k boji proti korupci

Protesty v Brazílii vypukly minulý týden kvůli na první pohled banálnímu problému: nepatrnému zvýšení cen za jízdné v Sao Paulu, městě, které má víc obyvatel než celá Česká republika. Místní to rozlítilo, s veřejnou dopravou totiž mají spoustu problémů. Cesta do práce jim mnohdy zabere čtyři pět hodin, v autobusech bývá obrovská tlačenice a jízdné je tak drahé, že řada lidí z periférie nikdy nenavštívila centrum.

Protesty se však záhy přelily do dalších brazilských velkoměst a na původní důvod protestů start se již bezmála zapomnělo. "Je to o celé Brazílii, bojujeme proti korupci. Trpíme už tolik let," uvedla Tainara Freitasová. "Tento rok jsme povstali. Probudili jsme se. Jsme v ulicích, stejně jako lidé v Turecku a v Řecku. To oni nás probudili," vysvětlila třicetiletá brazilská učitelka (více čtěte zde).

Ve středu pak brazilská vláda v reakci na nepokoje rozhodla, že do ulic pěti největších brazilských měst vyšle armádu. Vojáci tak budou hlídkovat v ulicích měst Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Ceara a hlavního města Brasilia. Jak dlouho vojáci v jednotlivých městech zůstanou, záleží na lokálních samosprávách (více o nasazení vojáků čtěte zde).

Bouřlivé nepokoje v Brazílii, záběry z 18. června

18. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video