Protesty proti vládě v Bolívii rostou

  • 7
Bolívii zasáhly nepokoje a demonstrace proti vládě. K protestujícím rolníkům se připojili pouliční prodavači a učitelé. Policie proti nim použila slzný plyn. Násilí začalo před dvěma týdny, kdy bylo při střetech mezi vojáky a vesničany zabito nejméně sedm lidí.

České ministerstvo zahraničí vyzvalo turisty, aby zvážili cestu do této země a vyčkali, až se situace uklidní.

V čele protestů v nejchudší jihoamerické zemi stojí bolivijští venkované. Vyčítají vládě, že nedělá nic, aby zmírnila hlubokou bídu, v níž většina obyvatel žije.

"Bolivijští učitelé přidávají svůj hlas k požadavkům na změnu v současném ekonomickém modelu Bolívie," prohlásil José Luis Alvarez, vůdce největší učitelské odborové organizace v zemi.

Stávka je podle Alvareze časově neomezená. Univerzitní pedagogové se zatím ke stávce nepřipojili. Učitelé v této andské zemi stávkovali letos už dvakrát.

Demonstrace v La Pazu
Při poslední demonstraci v metropoli La Pazu nespokojení pouliční prodavači pochodovali k prezidentskému paláci v centru města, obklíčeném policejními zátarasy. Nesli transparenty s nápisy Práci a chleba či Neprodávejte plyn.

Policie pochodující, kteří způsobili ve městě dopravní chaos, rozháněla pomocí slzného plynu z připravených kanystrů. Nikdo nebyl zraněn ani zatčen.

Silnice v okolí La Pazu byly zablokovány nespokojenými obyvateli z venkova a odboráři z různých sektorů.

Ozývají se i pěstitelé koky
Oleje do ohně nespokojenosti zvláště ve venkovských oblastech přilévá také USA podporované ničení políček koky, z níž se vyrábí kokain. Její pěstitelé se mají příští týden sejít a dohodnout se na případných dalších protestních akcích.

Pro obyvatele Bolívie je koka tradiční plodinou, jež po staletí jejich předkům pomáhala přežít v prostředí And a navíc je často jediným zdrojem jejich obživy, když se na horských políčkách jiným rostlinám nedaří.

Vláda nedělá nic proti bídě
Obyvatelé Bolívie protestují proti vládě značně nepopulárního prezidenta Gonzala Sáncheze de Lozada, jenž je široce kritizován za neschopnost bojovat s chudobou v zemi.

V bídě se nacházejí zhruba dvě třetiny z 8,3 milionu Bolivijců. Roznětkou pro rozšíření protestů strádajících lidí se stal vládní plán vývozu zemního plynu do USA přes tradičního bolivijského soupeře Chile.

V uplynulých dvou týdnech bolivijští venkované zablokovali řadu silnic a uvěznili tak desítky, podle některých informací až stovky zahraničních turistů na březích jezera Titicaca u hranice Peru či u ruin Tiwanaku v Andách.

Protestní akce zaměřené proti turistickému sektoru jsou vážnou ranou pro bolivijské hospodářství. Turismus přináší zemi ročně 164 milionů dolarů a je třetím největším zdrojem valut. Podle oficiálních údajů stojí protesty zemi denně 60 tisíc dolarů.

Vesničan jede silnicí mezi městy Copacabana a La Paz zablokovanou během násilných nepokojů v Bolívii. (28. září 2003)

Policisté házejí bomby se slzným plynem proti demonstrantům ve městě La Paz během násilných nepokojů v Bolívii. (29. září 2003)

Demonstranti házejí kameny proti policistům ve městě La Paz během násilných nepokojů v Bolívii. (29. září 2003)

Armáda hlídá silnici mezi městy Guaqui a během násilných nepokojů v Bolívii. (28. září 2003)

Tisíce lidí demonstrují v bolivijské metropoli La Pazu proti vládě, která podle jejich mínění nedělá nic proti bídě, která v zemi panuje. (30. září 2003)

Bolivijský prezident Gonzalo Sanchez de Lozada přemýšlí při tiskové konferenci v metropoli La Pazu během protestů obyvatel, nespokojených, že vláda nedělá nic proti bídě v zemi. (30. září 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video