Protesty proti korupci v Bratislavě (10. února 2012)

Protesty proti korupci v Bratislavě (10. února 2012) | foto: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ, SME.sk

Protesty proti Gorile už Slováky netáhnou, chybí jim vůdce

  • 9
Protesty proti korupci vyvolané takzvaným spisem Gorila ztrácejí prvotní elán. Podle odborníků za to může nedostatek charizmatických vůdců mezi organizátory protestů. Z demonstrantů už prý také vyprchal vztek, který je před měsícem poprvé vyhnal do ulic.

Na pátečním shromáždění v Bratislavě se sešlo asi 2 000 lidí, o týden dříve jich přitom přišlo asi pětkrát více. Odborníci vyzpovídaní serverem tvnoviny.sk jako jeden z problémů vidí fakt, že lidé, kteří stojí za protesty, se považují jen za organizátory a ne za lídry a morální autority.

Protestům ubraly na síle také požadavky, které organizátoři zformulovali. Lidé zřejmě nevnímají souvislosti mezi kauzou a požadavky štábu. Znalci slovenské politické scény se také shodli, že navrhovaná řešení nemohou rozhýbat davy tak jako hněv. Dosavadní snažení organizátorů ale podle všeho nebylo marné.

"Jejich hlavní silou je, že dokázali zorganizovat protest, to je podstata," uvedl slovenský publicista Martin M. Šimečka. Protesty měly dopad také na volební preference před nadcházejícími předčasnými volbami do parlamentu.

Případ Gorila prakticky zastínil předvolební kampaň politických seskupení. Na aféru podle průzkumů nejvíce doplácí vládní SDKU-DS Mikuláše Dzurindy.

Údajný spis tajné služby ukazuje, že právě za jeho vlády investiční skupina Penta udržovala úzké vztahy s koaličními i opozičními politiky a rozdávala úplatky. Sondáže ukázaly, že SDKU-DS přišla o pozici lídra slovenské pravice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video