Policejní těžkooděnci se v Duchcově střetli s některými demonstranty (29. května 2013). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Liknavost strážníka z Duchcova prověří policie. Do města míří vandasovci

  • 92
Policie prověřuje, jestli duchcovský strážník, který nepřišel na pomoc manželům napadeným skupinou Romů, porušil zákon. Po středeční demonstraci, kterou kvůli útoku uspořádali místní, už do města svou akci nahlásila i Dělnická strana sociální spravedlnosti. Naopak místní organizátoři další protest nechystají.

Dnes již propuštěný strážník útok z noci na 18. května sledoval přes bezpečnostní kameru a ze služebny nevyšel, ani když se na něj napadená žena snažila dobouchat (o pochybení strážníka zde).

"V rámci vyšetřování případu napadeného manželského páru vyslechneme i strážníka a budeme zjišťovat, zda svým jednáním nespáchal trestný čin nebo přestupek," uvedl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Protože strážník porušil svoje služební povinnosti, které velí zakročit, hrozí mu v krajním případě až tříletý trest za neposkytnutí pomoci či nepřekážení trestnému činu.

Další problémy ale mohou očekávat i útočníci, z nichž jeden přiznal, že manžele hanlivě urážel kvůli barvě pleti (výpovědi útočníků zde). Policie je sice neobvinila z činu s rasovým podtextem, útok ale stále vyšetřuje.

"Je možné, že se kvalifikace ještě změní," upozornil severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld.

Místní se budou scházet na Facebooku a v Domě kultury

Starostka Duchcova Jitka Bártová plánuje po středeční demonstraci na příští týden setkání, aby se pokusila zklidnit vášně, které incident rozjitřil (o demonstraci zde).

29. května 2013

"Příští týden chci lidi pozvat do Domu kultury, hledáme volný termín. Oni křičí, proč Romům dáváme dávky, zlobí se na nás, že jsou útočníci na svobodě, ptají se, proč Romy přihlašujeme a dáváme jim byty. Jenže o všech těchto věcech nerozhoduje město. Právě to bych jim chtěla vysvětlit," říká starostka Bártová.

Pořadatelé středeční demonstrace, která se hlavně kvůli přespolním radikálům zvrhla v pochod na Romy, další akci nechystají.

"Obešleme města v ČR a nejprve v Ústeckém kraji, aby nás podpořila, a spolu se svými právníky vytvořila změnu trestního zákoníku a systému sociálních dávek tak, aby je mohlo ovlivňovat město. Na sociální síti vytvoříme účet, kde se občané budou moct vyjádřit ke všemu, co je tíží, a jednou za měsíc si sedneme v domě kultury, aby na otázky dostali odpovědi," říká jeden z organizátorů Michael Šlajchrt.

Druhé Šluknovsko to nebude, soudí policejní psycholog

Nejméně jeden protest ale Duchcov ještě nejspíš zažije, protože Dělnická strana sociální spravedlnosti již oznámila, že do města přijede 22. června.

Krajský policejní psycholog Josef Kovářík nicméně předpovídá, že vleklý konflikt podobný loňské sérii demonstrací na Šluknovsku se v Duchcově opakovat nebude. Policie podle něj získala zkušenosti a navíc má speciální pořádkovou jednotku, která právě kvůli šluknovským nepokojům vznikla.

"Je v pořádku, když si lidé půjdou zaprotestovat, ale v davu budou vždycky provokatéři a jde o to, zda se běžní občané nechají strhnout. Naštvání v těch lidech je velké. Představte si, že se permanentně bojíte vycházet ven, máte strach, Romové se chovají, že ulice, kde bydlíte, je jejich," říká ke středeční demonstraci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video