Starostka Duchcova Jitka Bártová

Starostka Duchcova Jitka Bártová | foto: Karel Pešek, MAFRA

Starostka: Ať neziskovky objasní problémovým lidem kromě práv i povinnosti

  • 80
Duchcov má za sebou během tří měsíců už čtvrtou demonstraci. Další ho nejspíš ještě čekají, protože akce jsou nahlášené až do konce roku. "Začínám si zvykat," říká starostka Jitka Bártová. Zároveň se s ostatními starosty snaží přimět vládu ke změnám zákonů.

Kolik demonstrací Duchcov ještě čeká?
Občanské sdružení Konexe (česko-romské sdružení, pozn. red.) má město zabrané do 19. září, od té doby až do konce roku Dělnická strana sociální spravedlnosti. Myslím, že předvolební mítinky se u nás zkomplikují, jejich organizátoři asi budou muset žádat o svolení DSSS.

V sobotu se konaly protiromské demonstrace v celé zemi, největší v Ústeckém kraji byla právě v Duchcově. Je tu situace výrazně horší než jinde?
Od velkých incidentů se toho moc nezměnilo. Obyvatelům otravují život počmárané fasády, ukradené okapy, hromosvody, parapety. A každý večer poslouchají festival romské hudby. To je to, co je žene do ulic. Z toho pohledu chápu, že jsou naštvaní. A občanské sdružení Konexe situaci nepomáhá. Normálně lidé musí hudbu poslouchat každý večer, při demonstracích už od odpoledne a i s tanci na ulici.

Co by vám pomohlo?
Pro začátek by stačilo, kdybychom začali tvrdě a nekompromisně využívat standardní postupy, jež máme k dispozici. To je třeba nulová tolerance k přestupkům. Nebo aby se dodržovaly vyhlášky. Na tom není nic diskriminačního. Ale je to neoblíbené. Mnohé neziskové organizace by kromě rad, jak využívat svých práv, měly také problémovým lidem vysvětlovat, jaké jsou povinnosti.

Dodržování vyhlášek a trestání přestupků je ale hlavně věc vaší městské policie...
Ano, ale je k tomu potřeba spolupráce i se státní i krajskou policií. Poslední dobou je už ale užší a situace se začíná zlepšovat.

V červenci jste spolu se starosty ze Šluknovského výběžku sepsali Výzvu starostům 2013. Chcete, aby se i další města spojila, aby vláda  začala řešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli.  Věříte, že by výzva mohla pomoci?
Určitě to nenecháme usnout. Když se před dvěma lety pochodovalo na Šluknovsku, tak nárůst drobné kriminality u nás byl stejný jako tam, jenže to nikoho nezajímalo. Když někde vykřikuje jedna dvě radnice, je to k ničemu, nikoho to nezajímá. Když se totiž pochodující unaví a politici přestanou jezdit, vše vyšumí. Nakonec tak dopadlo i Šluknovské desatero (o Šluknovském desateru zde). A proto ta výzva. Do pátku se připojilo už 106 obcí i větších měst, jako třeba Cheb.

Myslíte, že tentokrát to dopadne lépe?
Je nás víc, věřím, že ano. Jsem optimista. Stále věřím, že zákonodárci začnou něco dělat (o výzvě starostům zde).

S čím je podle vás důležité začít, aby se situace zlepšila?
Trápí nás sběrny kovů. Mně by se líbilo, kdyby to bylo jako v Německu, kde sběrny prostě neexistují. Vykupovat smí jen stát. Všichni starostové se také shodují, že ten, kdo pracuje, by na tom měl být lépe než ten, kdo pobírá dávky. A změnit se musí i to, aby dítě nebylo zdrojem příjmů. Dítě, to je obrovská zodpovědnost, a je třeba dosáhnout toho, aby bylo snadněji postižitelné, pokud rodič své povinnosti zanedbává.


Video