Hazárové už nechtějí svítit petrolejem, protest ochromil ulice Kábulu

  • 13
Tisíce demonstrantů z šíitské menšiny Hazárů vyrazily do centra afghánské metropole Kábulu. Žádají, aby vláda při stavbě nového elektrického vedení zavedla elektřinu i na jejich území. Policie kvůli protestnímu pochodu uzavřela centrum a zatarasila silnice, město bylo zcela ochromené.

Hazárové zaplnili kábulské ulice v pondělí již časně ráno. Cílem jejich protestního pochodu byl prezidentský palác. Policie však zablokovala přístupové cesty k paláci a vytyčila jim místo toho jinou trasu, která se sídlu prezidenta vyhýbá.

Obavy panují po listopadové hazárské demonstraci svolané kvůli vraždě skupiny Hazárů, která přerostla v násilnosti. Šlo o největší protivládní protest za posledních několik let a jeho účastníci se mimo jiné pokoušeli přelézt zdi prezidentského paláce a proniknout do objektu.

Kvůli pondělní protestní akci zůstala údajně mimo provoz většina obchodů v metropoli a po městě bylo rozmístěno množství policistů. Americké velvyslanectví v Kábulu zavřelo své konzulární oddělení a varovalo americké občany, aby omezili svůj pohyb po městě. „I demonstrace, které jsou plánovány jako mírové, mohou přerůst ve střety a násilí,“ napsala americká ambasáda.

Vláda přeplánovala trasu nového vedení, Hazárům se vyhýbá

Někteří z účastníků dnešního protestu házeli kameny a pokoušeli se vyšplhat na kontejnery, kterými byly kábulské ulice zablokovány. Žádné vážné incidenty ale hlášeny nebyly.

Vůdci protestu uvedli, že Hazárové požadují, aby jejich komunita měla přístup k plánovanému elektrickému vedení v ceně stamilionů dolarů, které má zajistit spolehlivé dodávky elektřiny pro deset afghánských provincií.

Projekt má podporu Asijské rozvojové banky a měl by spojit energetické středoasijské mocnosti Turkmenistán, Uzbekistán a Tádžikistán s Afghánistánem a Pákistánem.

Podle původních plánů mělo elektrické vedení procházet centrální provincií Bámján, kde žije většina Hazárů. Předchozí afghánská vláda ale v roce 2013 trasu změnila. Vůdci pondělní demonstrace označili změnu trasy elektrického vedení za důkaz toho, že je hazárská menšina nadále diskriminována.

Vládní komise prozkoumá, jak šíity k elektřině připojit

Hazárové tvoří až 15 procent z odhadovaných 30 milionů obyvatel Afghánistánu a patří k nejchudším etnikům země. Bámján je převážně klidnou oblastí Afghánistánu a má potenciál jako turistická destinace, mnoho lidí zde ale žije v bídě.

Členové hazárského etnika, kteří se převážně hlásí k šíitské větvi islámu, byli v minulosti terčem pronásledování, především pak za vlády extremistického sunnitského hnutí Taliban v letech 1996 až 2001.

Energetická situace je v Afghánistánu špatná, k elektrické síti je připojeno méně než 40 procent populace, uvádí Světová banka. Téměř 75 procent elektřiny se dováží.

Prezident Ašraf Ghaní jmenoval podle agentury AP dvanáctičlenný tým, jehož úkolem je prozkoumat možnost zahrnutí Bámjánu do trasy elektrického vedení, a pozastavil práci na projektu, dokud nebudou známy výsledky, uvedla prezidentská kancelář v prohlášení.

Elektrárenská společnost DABS nicméně upozornila, že stávající plán zajišťuje dostatek energie pro provincie Bámján a Vardak obývané Hazáry a že prodloužení trasy elektrického vedení přes tyto dvě provincie by projekt zdražilo o desítky milionů dolarů a zdrželo jeho dokončení až o tři roky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue