Protestující učitelé mokli, místa ve Sněmovně jim zasedli školáci

  • 420
Kolem tří set učitelů z různých koutů země se sjelo do Prahy, aby vydobyli více peněz pro školství, než kolik mají příští rok získat z rozpočtu. Jejich plán zasednout na galerii během jednání poslanců ale zmařili školáci, kteří je předběhli. K zákonodárcům se nakonec dostali jen ti nejvytrvalejší kantoři.

Takhle si učitelé vyznění svého protestu ve Sněmovně zřejmě nepředstavovali. Chtěli dorazit na galerii Sněmovny a svou přítomností poslancům naznačit, že jim není jedno, o kolik peněz je v příštím roce má zkrátit státní rozpočet.

Jenže na galerii korzovali zejména školáci, kteří se pozvolna a bez zájmu trousili ze Sněmovny ven a kousek od čekajícího chumlu učitelů - ti méně vytrvalí kantoři se v dešti rozešli za nákupy a do kaváren - se šťouchali z chodníku.

Učitelé se mezitím v dešti rozčilovali, mluvili o naschválu. Několik desítek z nich se pak do Sněmovny přece jenom po hodině čekání dostalo. Mezitím přicházeli opozdilí poslanci - Marek Benda, Vlastimil Tlustý, Jiří Pospíšil... "Plzeň, no jo! Už zvonilo, jdete pozdě!" dobírali si kantoři nedávno zvoleného děkana skandálem zmítané plzeňské fakulty.

Tou dobou už učitelé byli bez modrobílých odborářských vest - ty si podle pokynu policistů z antikonfliktního týmu museli před Sněmovnou sundat, jinak by se dopustili přestupku. Učitelé uposlechli. S policisty vycházeli dobře, čas od času i žertovali - policisté a hasiči totiž budou v Praze demonstrovat zítra.

Učitele přivítali před Sněmovnou komunisté i Zubová

Učitelé se sešli na stanici metra Malostranská. Po přečtení výzvy o navýšení peněz ve školství vyrazili učitelé v poklidné atmosféře Valdštejnskou ulicí ke Sněmovně.

V Praze před Sněmovnou demonstrovali učitelé z celé republiky za vyšší platy. (8. prosince 2009)V Praze před Sněmovnou demonstrovali učitelé z celé republiky za vyšší platy. (8. prosince 2009)

V Praze před Sněmovnou demonstrovali učitelé z celé republiky za vyšší platy. (8. prosince 2009)

Přišel je podpořit i předseda Českomoravského odborového svazu Milan Štěch. Mezi demonstranty byl i předseda školských odborů František Dobšík. "Dvacet procent nekvalifikovaných učitelů hovoří za vše. Zájem jít učit prostě není," vysvětloval.

"Vadí mi, co se tady děje, s pedagogy se jedná nejhůře. Poslanci slibují, slibují, slibují, ale nikdy nic nezvýší. Když nám něco přidají, tak nám to zase někde jinde vezmou," míní čtyřiačtyřicetiletá učitelka, která do Prahy přijela z Břeclavi.

ACH SYNKU, SYNKU A PRŠÍ, PRŠÍ, JEN SE LEJE

Demonstrace farmářů a učitelů očima reportéra

Nedávno jsem ve Sněmovní ulici poslouchal "hymnu" zemědělců Ach synku, synku, dneska na stejné místo dorazili učitelé. "Zazpíváme si Prší, prší, jen se leje?" zmiňovali v deštivém počasí hit hodin hudební výchovy pro nejmenší.

Učitelům nakonec do smíchu moc nebylo. Zatímco zemědělci ani původně přímo před Sněmovnu dojít nechtěli, učitelé se toužili dostat dovnitř - a toho se dlouho nemohli dočkat. I kvůli školnímu výletu, jehož účastníky - kluky, co se později přátelsky postrkovali na chodníku před Sněmovnou - poslanci očividně nezajímali. "To nám dělají naschvál," znělo každou chvíli před Sněmovnou z úst rozzlobených učitelů. Několik návštěvníků, kteří se zmínili, že "mají strejdu poslance", se pak do Sněmovny záhadně dostalo přednostně.

Zemědělci prošli Prahou, měli řehtačky, píšťaly, žertovali. Ale svou práci a protest brali vážně: vždyť jejich předci dřeli na poli odjakživa a uživili se tím, co se tedy teď děje?

Učitelé zažili deziluzi umocněnou deštěm. Viděli Sněmovnu, uzavřený svět, kde jeden poslanec něco říká do mikrofonu a skoro nikoho jiného v sále to nezajímá. Pokud se vůbec obtěžoval dorazit do práce. Dojem, že poslance problémy učitelů zajímají, si asi neodnesli.

Co asi uslyším ve středu na protestu policistů?

jw

Před Sněmovnou přišli učitele přivítat komunisté, mimo jiné šéf strany Vojtěch Filip a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Dobšík jim poděkoval za podporu.

Přišla i poslankyně za ČSSD Vlasta Bohdalová, která kantorům slíbila, že se za ně ve středu ve Sněmovně postaví. Odboráře pozdravila i bývalá členka Strany zelených Olga Zubová, profesí učitelka češtiny a ruštiny.

Původně měly do Prahy dorazit až dva tisíce učitelů. Školské odbory ale v pondělí oznámily, že kvůli chřipce dorazí kantorů podstatně méně. - čtěte Do Sněmovny zamíří kvůli platům jen tři sta učitelů, zbytek skolila chřipka

Odbory žádají 3,1 miliardy navíc

Rozpočet se poslanci chystají schvalovat až ve středu. Schůze však začíná už v devět hodin ráno a kantoři z celé republiky by se tak brzy do Prahy nedostali. Proto se sjeli do Prahy o den dříve.

"Máme domluvené schůzky s poslanci," řekl včera ČTK Dobšík s tím, že mají v plánu přesvědčovat například poslance zvolené za Stranu zelených. Podporu ČSSD a KSČM už mají vyjednanou.

Školské odbory požadovaly na platy učitelů navíc 3,4 miliardy korun. Poslanec a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka minulý týden v pozměňovacím návrhu přidal školám "pouze" 3,1 miliardy.

Demonstrace učitelů za vyšší platy. (8. prosince 2009)

Demonstrace učitelů za vyšší platy. (8. prosince 2009)

S tímto navýšením - pokud ho poslanci ve středu ve třetím čtení schválí - by se ale odbory spokojily. Je totiž naděje, že poslanci odsouhlasí ještě jeden pozměňovací návrh komunistického poslance Milana Bičíka, který školám pošle 250 milionů na pomůcky.

Místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová dnes oznámila, že pro navýšení peněz na platy učitelů lidovci ruku nezvednou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video