Protestující pohřbili unii s Ruskem

Praha - Zhruba třináct lidí, převážně příslušníků běloruské menšiny žijící v České republice, přišlo před budovu ruského velvyslanectví v Praze vvyjádřit svůj nesouhlas s politickou situací ve své zemi. Přinesli si s sebou transparent s nápisem Bělorusko-nezávislost-svoboda a parodií ruské dvouhlavé orlice, u níž orlí hlavy nahradili hlavami prezidentů Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka.

Demonstranti se postavili do řady před bránu velvyslanectví s vlajkami v národních barvách - červené a bílé. Jeden z mluvčích měl na sobě tričko s Lukašenkem a světoznámým teroristou Usámou bin Ládinem. Běloruští političtí emigranti považují Lukašenka za symbol nenáviděného diktátorského režimu, který terorizuje opozici, a ve svých projevech to neopomněli zdůraznit.

Na závěr demonstrace se pokoušeli předat velvyslanci nebo zástupci velvyslanectví petici, v níž protestují proti svazku Ruska s Běloruskem. Protože si pro ni nikdo nepřišel, vhodili ji do schránky na poštu.

Součástí demonstrace byl i happening s názvem Pohřeb rusko-běloruské unie. Spočíval v tom, že demonstranti zarazili u stromu poblíž brány velvyslanectví do země dřevěný kříž s upozorněním, že tam byla pochována rusko-běloruská smlouva, kterou před šesti lety podepsali Lukašenko s prezidentem Borisem Jelcinem.

K úsměvné atmosféře přispěl malý psík jednoho z účastníků, který všechny přátelsky očichával. Rozštěkal se však k neutišení pokaždé, když někdo opouštěl areál zastupitelského úřadu. Jediný český policista, který stál u brány, se ani tak nezajímal o demonstranty, jako o novináře. Všechny si pečlivě zapsal i s adresami jejich zaměstnavatelů. K čemu je to dobré, to nevěděl, prý mu to nakázali nadřízení. Demonstranti se v klidu po necelé hodině rozešli.

Protestující zapálili běloruskou vlajku
Bělorusové demonstrovali před velvyslanectvím také v pondělí 25. března. Protestní akci završili recitací vlastenecké poezie a zapálením vlajky, představující nenáviděný režim prezidenta Alexandra Lukašenka. "Považujeme jeho režim za teroristický a antinárodní," řekl Sjarhej Skarulis ze svazu Bělorusů v zahraničí.

Dva demonstranty, kteří běloruskou vlajku podpálili, vzápětí zadrželi policisté, přihlížející setkání.

"Čin osmatřicetiletého cizince a devětadvacetiletého Čecha hodnotí policie jako přestupek proti veřejnému pořádku, oba muži byli propuštěni," řekla Eva Miklíková z pražské policejní správy.

Účastníci setkání, oblečení do triček s vyobrazením běloruského vůdce po boku arabského teroristy Usámy bin Ládina, se pokusili předat zástupcům velvyslanectví velikonoční kraslice v národních barvách a také sklenici s několika mincemi.

"Sbírka, kterou jsme uspořádali, je určena na Lukašenkovu jízdenku do sídla mezinárodního tribunálu v Haagu," komentoval obsah lahve Skarulis.

Protože však zástupci ambasády nereagovali na výzvy, aby vyšli před budovu, shromáždění se záhy rozešlo.

Lukašenko, který loni v září znovu vyhrál prezidentské volby,  soustředil od roku 1994 ve svých rukách veškerou moc, potírá  opozici a potlačuje svobodu tisku i slova. Členové opozice jsou  často vězněni, někteří dokonce beze stopy zmizeli. V neděli běloruská policie pozatýkala desítky demonstrantů, kteří v centru Minsku volali po svržení diktátorského režimu.

Mezi Lukašenkovy kritiky patří také někteří čeští politici, například senátoři Michael Žantovský (ODA) a Jan Ruml (Unie svobody-DEU). Po své předloňské návštěvě Běloruska dokonce iniciovali v Senátu přijetí rezoluce o potlačování lidských a politických práv a svobod v této zemi.

Před budovou běloruského velvyslanectví v Praze se sešly tři desítky lidí protestující proti vládě prezidenta Alexandra Lukašenka v Bělorusku. (25. března 2002)

Účastníci demonstrace proti vládě prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka byli oblečení do triček s vyobrazením běloruského vůdce po boku arabského teroristy Usámy bin Ládina. (25. března 2002)

Součástí demonstrace byl i happening s názvem Pohřeb rusko-běloruské unie. Spočíval v tom, že demonstranti zarazili u stromu poblíž brány velvyslanectví do země dřevěný kříž s upozorněním, že tam byla pochována rusko-běloruská smlouva, kterou před šesti lety podepsali Lukašenko s prezidentem Borisem Jelcinem. (2. dubna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video