Protivládní protesty v Bangkoku (9. května 2014)

Protivládní protesty v Bangkoku (9. května 2014) | foto: AP

Protestující donutili thajského premiéra k útěku, zemřeli tři lidé

  • 9
Protestující snažící se svrhnout thajskou vládu vnikli do sídla vojenského letectva, kde jednal premiér Niváttumrong Búnsongpajsan s volební komisí. Protestující přiměli premiéra k útěku, informovala agentura Reuters.

Protestující lidé pronikli do vojenského komplexu poté, co v noci na dnešek zahynuli tři lidé a 22 dalších bylo zraněno při výbuchu a střelbě v metropoli Bangkoku poblíž místa, kde jsou shromážděni demonstranti. Šéf thajských pozemních sil ve čtvrtek pohrozil zásahem, pokud bude násilí pokračovat.

Premiér s volební komisí jednal o uspořádání voleb, které byly plánovány na 20. července. Do objektu na severním předměstí Bangkoku ale vpadly stovky demonstrantů. Policie jim ve vstupu do budovy nebránila, předem ale varovala účastníky setkání, že se nespokojenci blíží. Jednající tak měli dostatek času místo opustit.

Volební komise později uvedla, že s ohledem na pokračující násilí a protesty doporučila hlasování odložit. "Volby 20. července nelze uskutečnit. Měly by být odloženy," řekl AFP generální tajemník komise Pučong Nutravong.

Protesty a demonstrace, jejichž cílem je skoncovat s vlivem svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry na thajskou politiku, trvají už od loňského listopadu a podle nejnovější bilance si vyžádaly nejméně 28 obětí; dalších 800 osob bylo zraněno. Krize v Thajsku se prohloubila minulý týden, kdy thajský ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci bývalou premiérku Jinglak Šinavatrovou, sestru Tchaksina Šinavatry, a nařídil jí odstoupit z funkce.

Vláda považuje předčasné volby za nejlepší východisko ze stávající krize, která ohrožuje Thajsko coby druhou největší ekonomiku jihovýchodní Asie. Odpůrci režimu, kteří by téměř jistě hlasování prohráli, ale volby odmítají. Žádají volební reformy a dosazení "neutrálního" premiéra.

I po pádu Šinavatrové proto zůstávají v ulicích. V noci na dnešek jejich tábor v centru Bangkoku napadla malá skupina ozbrojenců granáty a palnými zbraněmi. Dva demonstranty zabili útočníci na místě a třetí později podlehl svým zraněním v nemocnici. Šlo o nejvážnější incident od 18. února, kdy při střetech v ulicích hlavního města zahynulo pět lidí a desítky utrpěly zranění.

Thajská armáda stála za převraty v Thajsku v minulosti, do současné politické krize ale zatím nezasahovala. Dnes ale šéf thajských pozemních sil pohrozil možným vojenským zásahem, pokud budou násilnosti pokračovat.

Thajská politická krize se vleče téměř deset let od svržení Šinavatry, od té doby je země rozdělena na dva nesmiřitelné tábory. Na jedné straně jsou expremiérovi odpůrci, jejichž baštou je převážně Bangkok, proti nim stojí stoupenci Šinavatry, bývalého miliardáře působícího v odvětví telekomunikací, jenž díky štědrým dotacím na svou stranu získal převážně venkovské a městské chudé obyvatele.

Šinavatra byl svržen při převratu v roce 2006 a od roku 2008 žil v zahraničním exilu. Vliv v Thajsku si ale udržel díky skupině věrných politiků, mezi něž patří i jeho sestra Jinglak.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video