Organizátor hladovky Petr Marek připíjí na počest obětem symbolicky vodou.

Organizátor hladovky Petr Marek připíjí na počest obětem symbolicky vodou. (11.7. 2013) | foto: Anna Barochová, iDNES.cz

Protest, nebo pieta? Už půl roku se drží hladovka proti komunismu

  • 30
Víc než šest měsíců drží lidé řetězovou hladovku na protest proti komunistům ve veřejných funkcích. Toto výročí si na nádvoří františkánského kláštera u chrámu Panny Marie Sněžné v Praze připomněli někteří minulí i budoucí účastníci lidského řetězu.

Z toho, co začalo jako malý protest studentů z jižních Čech, přerostlo v celostátní iniciativu, která má takhle připomenout oběti režimu a jednodenním hladem jejich památku uctít. Akci začali studenti z třeboňského gymnázia 7. ledna. Chtěli tak protestovat proti koalici KSČM a ČSSD, která se po volbách zformovala v jihočeskému kraji. 

"Studenti částečně dosáhli svého cíle, protože radní Baborová rezignovala. My jsme pak protest převzali a přetáhli ho na celostátní úroveň," objasňoval vývoj akce její koordinátor Petr Marek z platformy demokratických a protikomunistických iniciativ Bez komunistů.cz. 

Protest časem nabyl druhé úrovně. Kromě právní části, ve které hladovějící usilují o rozpuštění nebo demokratizaci KSČM, se hnutí snaží hlavně apelovat na veřejnost, aby nezapomínala na zločiny komunismu a volila demokraticky. Ani rozhodnutí Ústavního soudu by tak hladovku pravděpodobně neukončilo.

"Jsme už ve druhém půlroce a chceme dosáhnout nejenom jednoho roku, ale v podstatě ji (hladovku) držet co nejdéle; alespoň do příštích voleb. Zatím jsme připomněli 185 obětí a přitom jich bylo mezi 10 a 20 tisíci. Jestli budeme mít dost lidí, tak ji můžeme držet celé roky," dodal. 

Hladovku si lidé předávají napříč kraji

Účastníků stále přibývá a jejich úkol je jednoduchý: od půlnoci do půlnoci musí pít jen vodu. Každý hladovějící si vybere jednu oběť komunistického režimu, které takto vzdává hold. V rámci akce probíhá i několik tématických celků. Na jaře drželi 33 dnů hladovku jen ženy a připomínali ženské oběti, nyní se drží hladovka za dětské oběti a od 21. srpna se bude hladovět na počest obětí normalizace v letech 1968 a 1969.   

Hladovka se vždy předává z jednoho kraje do druhého. Aktuálně ji drží zlínští a 14. července budou předávat štafetu do Karlovarského kraje, a to symbolicky u pomníku obětem železné opony. "Zatím jsme domluvení na třech týdnech, ale možná nás ještě přibude," řekl koordinátor karlovarské iniciativy zastupitel Jiří Kotek, který necílí odpor pouze vůči KSČM. "Bývalí komunisté se rozplizli do všech stran a teď jsou tu komunisté všech barev," dodal. 

Jídla už se doteď zřeklo 185 lidí včetně veřejně známých osobností. Hladověl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, herečka Bára Hrzánová či režisérka Olga Špátová, která se zúčastnila i čtvrtečního brífinku. "Přidala jsem se proto, že mi přijde ohromně důležité nezapomínat na bezpráví, které bylo v tehdejší a je i v současné společnosti. Podobné akce jsou velmi inspirující."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video