Stovky lidí protestovaly u ruské ambasády v Praze proti věznění Pussy Riot

  • 588
Několik stovek příznivců vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot a příznivců techna se sešlo před ruskou ambasádou v Praze. Další stovky tam následně zamířili z protestů v Holešovicích. Účastníci obklopili ambasádu takřka ze všech stran. Následně se pak vypravili k Pražskému hradu, kde akce po osmé hodině večerní skončila.

Transparenty na místě i v průvodu vyjadřují podporu členkám Pussy Riot a kritizují ruského prezidenta Vladimira Putina. Jedna z vězněných třiadvacetiletá Naděžda Tolokonnikovová přitom nedávno zahájila hladovku kvůli tomu, aby upozornila na špatné podmínky v ruském vězení, kde si odpykává dvouletý trest.

Reportér iDNES.cz kolem čtvrté hodiny z místa hlásil, že spíše než demonstraci celá akce připomíná malou technoparty. "Je tu asi pět automobilů se zvukovou aparaturou. Lidé tady tancují a baví se," uvedl a dodal, že před ambasádou zahlédl také předsedu České pirátské strany Ivana Bartoše.

Hladovka

Jedna ze členek Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová zahájila v pondělí hladovku na protest proti podmínkám ve věznici a proti údajným výhrůžkám smrtí. Druhý den ji vězeňská správa umístila na samotku, údajně nikoli za kázeňský přestupek, ale kvůli její bezpečnosti. Tolokonnikovová si stěžuje, že jí po přesunutí na samotku dozorci vzali pitnou vodu a jeden proti ní použil sílu. Správa věznice to popřela a sdělila, že vězněnou kvůli jejímu špatnému stavu přijali na ošetřovně.

Jedno z aut příznivců techna zdobil velký nápis Free Pussy Riot (Osvoboďte Pussy Riot), známé pestrobarevné masky členek kapely má na sobě celá řada účastníků. Demonstranti přinesli i papírovou rakev, v níž leží papírové figury Putina a českého prezidenta Miloše Zemana s lahví.

Během protestů vystoupila také živá kapela, která před sebou na improvizovaném pódiu měla transparent s nápisem "Good Night, White Pride" a odkazovala tak zřejmě na pražský sobotní průvod pravicových extremistů (více o něm čtěte zde).

Okolo ambasády hlídkovalo několik desítek policistů, kteří však nemuseli zasahovat. Jedna z příjezdových ulic byla zcela uzavřená.

Protest před velvyslanectvím je organizován v rámci desátého ročníku DIY Karnevalu. "Po té co Naděžda Tolokonnikovová zahájila hladovku, je potřeba zesílit tlak na ruské úřady a připravit se na pořádání dalších protestních akcí," uvedl za organizátory karnevalu Bohumil Spálený.

Slogan letošního karnevalu zní "Svatý Václave, vyžeň kapitalisty a fašisty!" a odkazuje na song Pussy Riot, který stál za jejich uvězněním. "Protestujeme proti věznění Pussy Riot, které svou punkovu modlitbou demaskovaly mocné ruského státu a jejich falešnou morálku, který má zakrývat fašistickou podstatu jejich vládnutí," uvedli organizátoři v tiskovém prohlášení.

Podle nich je podobná situace v menší míře i v Česku. "Není divu, že řada oficiálních českých představitelů proti uvěznění Pussy Riot neprotestovala, naopak ho schvalovala a to včetně hlavy české katolické církve," říká Spálený. 

Po demonstraci před ambasádou pochod protestujících pokračoval na Pražský hrad. Policisté nakonec demonstranty přímo k hradu nepustili, průvod tak pouze prošel přes Hradčanské náměstí. Krátce po osmé hodně večerní byla akce ukončena.

Na svobodu až v roce 2014

Pětice ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot loni v únoru na happeningu v moskevském chrámu Krista Spasitele šokovala věřící představením, v němž pranýřovala těsné styky kremelských politiků s pravoslavnou vrchností. Tři z dívek policie zatkla.

Zatímco Jekatěrina Samucevičová byla po odvolání na podmínku propuštěna, Tolokonnikovovou a další členku Pussy Riot Mariju Aljochinovou soudci poslali na dva roky za mříže. Trest skončí v březnu 2014, žádosti o předčasné propuštění i o zmírnění trestu soudy zamítly (více čtěte zde).

První Karneval DIY se uskutečnil v roce 2004. Zaměřuje se na kritická témata, loni upozornila na diskriminaci Romů, uvedl Spálený.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video