Do protestního shromáždění se zapojila i Městská nemocnice ve Frýdku-Místku. Na...

Do protestního shromáždění se zapojila i Městská nemocnice ve Frýdku-Místku. Na akci se sešlo zhruba 50 lékařů a zdravotníků, prohlášení přečetl lékař Viktor Talafa. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lékaři v 60 nemocnicích protestovali proti rušení lůžek a zadlužování

  • 11
Ve zhruba 60 nemocnicích v Česku se konalo symbolicky pět minut po dvanácté shromáždění zdravotníků. Šlo o první společný protest v zemích visegrádské čtyřky. V Česku se brojilo hlavně proti rušení nemocnic, v dalších zemích protestovali proti výši mezd a objemu peněz ve zdravotnictví vůbec.

Shromáždění se konala asi ve třetině českých a moravských nemocnic. Trvala zhruba 30 minut. Odbory a nemocnice už předem avizovaly, že protest nenaruší péči o nemocné pacienty, proto protest včlenily do pauzy na oběd.

V Česku akci pořádá Lékařský odborový klub (LOK). Ten na akce přizval i veřejnost. Kromě toho se protest v úterý uskutečnil také v nemocnicích na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.

"Pacientům chceme vzkázat, že jsme na jejich straně, že bojujeme o záchranu systému a že jsme ji upřednostnili před tím, aby nám momentálně vzrostly platy. Vládě bych chtěl vzkázat, ať to nebere na lehkou váhu, že pokud se prokáže, že jsme schopni na půdorysu V4 pracovat, tak je dnešek první krok a rozhodně není poslední," řekl šéf LOK Martin Engel.

Letáky a fialová trička, tak vypadá protest českých lékařů

V nemocnicích jsou v rámci symbolického protestu vyvěšeny vysvětlující letáčky. Lidé mají fialová trička či bílé pláště a placky se symbolem prchajícího zdravotníka na krku s fonendoskopem, to vše na pozadí obrysů čtyř zúčastněných zemí.

Protest se v ČR koná pod heslem "Zachraňme zdravotnictví" s dovětkem "Nemocný systém je nebezpečný pro každého". V nemocnicích se na shromážděních mluvilo o tom, že zdravotnictví je ohroženo vpádem trhu, živelnou privatizací nemocnic a posilováním pravomocí zdravotních pojišťoven.

Protest podporují zdravotnické odbory, lékařská komora, sdružení nemocnic, organizace pacientů i zdravotně postižených nebo Profesní a odborová unie zdravotních pracovníků.

Protest lékařů v jihlavské nemocnici (20. listopadu 2012)

Lékařům vadí rušení lůžek i zadlužování nemocnic

Lékaři se obávají zániku nemocnic, které nedostanou od ledna 2013 od pojišťoven novou smlouvu .Svaz zdravotnických odborů je proto ve stávkové pohotovosti a vyzval ministra Leoše Hegera (TOP 09) k odstoupení.

"Nesouhlasíme s nesystematickým rušením lůžek akutní péče i následné péče. Nesouhlasíme s omezením či zrušením péče v lůžkových zařízeních, která jsou nejlevnější za cenu drahé péče přímo řízených nemocnic," uvedl předseda unie Tomáš Válek.

Zmizí nejméně 6000 lůžek

"Veřejné zdravotní pojištění je v tomto státě k tomu, aby se z něj hradila zdravotní péče, ne správní rady, provoz budov a zaměstnanci pojišťoven. Pojišťovny by neměly přebírat pozici zřizovatelů zdravotnických zařízení, jsou tady od toho, aby hradily nezbytnou péči pro své pojištěnce," míní Válek.

Podle místopředsedy Lékařského odborového klubu Miloše Volemana ministerstvo zdravotnictví postupně rezignuje na svou úlohu a veškeré faktické pravomoci přesunuje na pojišťovny. "V praxi to znamená, že si pojišťovny samy budou určovat, jaké úkony budou z veřejného pojištění hradit a kolik za ně nemocnicím zaplatí," uvedl již dříve Voleman.

Odbory jsou také přesvědčeny, že výše plateb od zdravotních pojišťoven vede k zadlužování nemocnic. Pojišťovny totiž každé z nich platí nyní za stejný úkon jinak. Zadlužení ale může podle Engela vést k prodeji zdravotnických zařízení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video