Prostějovská nemocnice bojuje s legionellou

Nový areál prostějovské nemocnice už měl koncem týdne sloužit pacientům a zdravotníkům. Stěhování ale muselo být odloženo. Důvodem je nebezpečná bakterie legionella, která se přemnožila ve vodovodním potrubí. Rozvody už začala dezinfikovat odborná firma.

Rozbory vody v nové prostějovské nemocnici nařídili hygienici, kteří se obávali, že by se mohla opakovat situace z olomoucké fakultní nemocnice. Také tam se před dvěma roky při otevření nové kardiochirurgie objevily přemnožené bakterie legionelly.

Stejný verdikt čekal i prostějovské zařízení. "Výsledky rozborů vody nebyly vyhovující," řekl ředitel olomoucké krajské hygienické stanice Zdeněk Nakládal.

Legionella je běžným vodním mikroorganismem a pro většinu zdravých lidí je neškodná. Pro pacienta se sníženou imunitou, například po transplantaci, ale může být nebezpečná.

Po vdechnutí může způsobit takzvanou legionářskou nemoc, která je v některých případech i smrtelná. Začíná jako chřipka a později se projevuje podobně jako zápal plic.

Nemocnice doplatila na dlouhou přestavbu
Stěhování, které začalo koncem minulého týdne, proto muselo být zastaveno. Pro nemocnici to znamená nepříjemné komplikace, protože ze starého areálu už byla převezená některá technika, zařízení i část postelí. První pacienti se měli stěhovat ve čtvrtek.

Nemocnice podle odborníků doplatila na to, že stavba nového areálu se táhla několik let.

"Není to rozhodně ojedinělý případ. Hodně zdravotnických zařízení se kvůli nedostatku peněz staví několik let po částech jako vlaštovčí hnízda. Objekty jsou pak i měsíce napuštěné vodou, ve které mají bakterie vhodné podmínky pro přemnožení," říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro legionelly ve Vyškově Vladimír Drašar.

Areál se otevře, až budou odběry v normě
Krajský hygienik povolí stěhování až v okamžiku, kdy budou kontrolní odběry v normě. Zastupující ředitel nemocnice Josef Valenta věří, že se tak stane ještě tento týden, hygienici odhadují, že se bakterie podaří odstranit až koncem roku nebo v lednu. To by znamenalo další nepříjemnosti i pro pacienty.

"Po novém roce už máme naplánované operace. Pokud se do té doby nepřestěhujeme, museli bychom je odložit," říká chirurg Miloš Kleiner.

Boj s legionellou by však podle expertů rozhodně neměl trvat několik týdnů, jak tomu bylo v případě olomoucké fakultní nemocnice, kde opatření přišla na 1,5 milionu.

Bakterie je známa od roku 1976, kdy byla odhalena jako původce epidemie respiračních onemocnění, která postihla sjezd legionářů v hotelu Bellevue-Staford v americké Filadelfii. Nemoci tehdy podlehlo 34 lidí.

Legionella

Legionella (označovaná také jako legionářská nemoc) je bakteriální onemocnění, které provází vysoká horečka, kašel a zápal plic. Projevuje se jako chřipka.
K nákaze obvykle dochází vdechnutím kapének tvořících se v klimatizačních zařízeních a v chladících systémech.
Způsobuje ji hydrofilní bakterie, která se nejlépe množí ve vodě za teploty 37 stupňů Celsia. Bakterie se šíří rozvody vody, klimatizací nebo se roznáší vodním aerosolem. Nakažení lidé se léčí širokospektrálními antibiotiky, jako je například erytromycin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video