Učitelé už nemusejí probírat prospěch přede všemi rodiči. Na to je čas na konzultacích. Ilustrační foto

Učitelé už nemusejí probírat prospěch přede všemi rodiči. Na to je čas na konzultacích. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Prospěch se z „rodičáků“ přesunul na konzultace

  • 3
Na většině základních škol se v listopadu konají třídní schůzky se čtvrtletním hodnocením žáků. Někde se úspěchy potomků řeší na společně nebo po schůzkách rodiče obíhají kantory. Jinde už pokročili směrem k západní Evropě a výkony žáků hodnotí učitelé pouze za přítomnosti dítěte a jeho rodičů.

Kdo z tohoto srovnání vychází jako vítěz? Jednoznačně osobní konzultace. I když pro všechny zúčastněné to je časově mnohem náročnější.

Každé čtvrtletí
Rodičovské schůzky se konají každé čtvrtletí vždy po pedagogické radě. Na nich třídní učitelé informují především o prospěchu, ale také o všeobecných plánech a organizačních záležitostech tříd. Jak se nakládá s financemi, jak se jeví třída jako celek, jaké akce se plánují. Mohou se společně hledat i vhodná řešení třídních problémů.

Na začátku třídní schůzky obdrží rodiče lístek s prospěchem. Na něm mohou být i případné vzkazy od dalších vyučujících. Třeba o tom, že se student zhoršil nebo že potřebují mluvit s rodiči. Dřívější praxe, kdy kolovaly známkové archy a vy jste mohli vidět prospěch celé třídy, by měla být minulostí. Zákon a vyhláška o ochraně osobních dat ponechala možnost nahlédnout na známky pouze rodičům nebo zákonnému zástupci dítěte.

Na většině škol je už zavedený systém, že se po skončení společné třídní schůzky mohou rodiče zastavit u jakéhokoliv učitele s případným dotazem.

"Mají právo nahlédnout do všech školních prací, souhrnných písemných opakování, cvičení, testů i diktátů z běžné výuky," říká učitelka Květoslava Pavelková z královéhradecké Základní a mateřské školy Jana Pavla II.

"Pokud se objevují problémy, měly by dotazy směřovat i k tomu, jak může rodič sám s nápravou pomoci."

S učitelem si můžete domluvit i osobní termín. A tato možnost platí také pro děti. Pokud mají dotaz či třeba studijní problém, mohou se s učitelem dohodnout samy.

Pokroky a předsevzetí se zapisují
Do škol se už pomalu začínají prosazovat i osobní konzultace o prospěchu místo původních třídních schůzek. To pak vypadá tak, že zhruba dvakrát ročně se rodiče scházejí dohromady a řeší organizační záležitosti celé třídy a prospěch se jednotlivě probírá na předem domluveném setkání rodič-učitel-dítě.

"V případě problému si totiž můžeme v klidu stanovit způsob, jak potíže odstraňovat," upřesňuje výhody osobní konzultace učitelka Alžběta Ženíšková z prvního stupně Masarykovy základní školy v Klánovicích.

Na osobní konzultaci by učitel i rodič měli přijít připraveni. Učitelé předloží rodičům práce za uplynulé čtvrtletí, ti by si měli připravit případné dotazy a připomínky. Všichni tři zhodnotí, v čem došlo ke zlepšení a na čem je potřeba zapracovat.

"Během konzultace si dítě vyplní ‚smlouvičku', kde si zaznamenává svoje pokroky a předsevzetí na další období. Ke konci společné schůzky každý z nás smlouvičku podepíše a domluvíme se na příštím setkání," dodává učitelka Ženíšková. Konzultaci byste měli navštívit nejméně jednou za pololetí.

"Rodičům tento způsob schůzek spíš vyhovuje, protože nemusím ani připomínat datum dalšího setkání a většina rodičů se dostavuje pravidelně," myslí si Alžběta Ženíšková.

Podle pedagožky Květoslavy Pavelkové jsou individuální konzultace lepší právě v tom, že jsou soukromější. Rodič se více otevře a neostýchá se promluvit o osobních věcech, což může učitelům pomoci v hodnocení dítěte.

Někteří vyučující se prostřednictvím osobního setkání snaží "prolomit ledy" a rodiče více zapojují do školních aktivit. Ti pak mohou navštěvovat hodiny, případně do nich svými podněty zasahovat. "Dokonce jsem letos začala rodiče vtahovat zábavnými, ale vcelku zapeklitými úkoly do výuky," usmívá se učitelka Ženíšková.

Vhodný čas
Třídní schůzky mají ještě jeden podstatný nedostatek. A tím je jejich začátek. Mnohá školní zařízení již prohlédla a dobu konání posunula na pátou i pozdější hodinu. Některé školy však pořádají schůzky i ve čtyři hodiny odpoledne.

"Takový čas je pro většinu zaměstnaných rodičů naprosto nepřijatelný, musíme se složitě uvolňovat ze zaměstnání," zlobí se Gabriela Pavlíčková, matka sedmáka Aleše z Liberce.

Pokud jste nespokojení, obraťte se na vedení školy nebo školskou radu. "Stanovení začátku schůzek je v kompetenci ředitele školy. Samozřejmě se snažíme vyjít rodičům vstříc," upřesňuje informaci ředitel hořické základní školy Kamil Vávra. Jenomže zvolený čas nikdy nebude vyhovovat úplně všem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video