Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve Sněmovně před hlasováním o novém občanském zákoníku (9. listopadu 2011)

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve Sněmovně před hlasováním o novém občanském zákoníku (9. listopadu 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Prošel občanský zákoník, změní po 50 letech život od kolébky do hrobu

  • 781
Po téměř padesáti letech se změní pravidla pro dědění, dům už nebude možné prodat bez pozemku a nájemné nebude moci růst více než o 20 procent za 3 roky. Počítá s tím nový občanský zákoník, který schválili poslanci. "Je to zákon, který nejvíce ovlivní život každého občana od kolébky až do hrobu," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Kdo si podle nového občanského zákoníku od někoho koupí určitou věc v dobré víře, že mu skutečně patří, a dodatečně zjistí, že byla kradená, nebude ji muset vracet původnímu majiteli.

"Je nutné chránit člověka, který kupuje v dobré víře. Dělají to tak všechny evropské státy," vysvětlil už dříve filozofii nového zákoníku jeho hlavní autor, profesor Karel Eliáš, který na něm pracoval deset let. Původnímu majiteli bude muset nahradit škodu člověk, který kradenou věc prodal. Změnu iDNES.cz potvrdil i ministr Pospíšil.

To ovšem nebude platit, pokud člověk kradenou věc koupí v bazaru nebo jiném obchodě. Pak ji bude muset vrátit, pokud byla ukradena nejdéle před třemi lety.

Zákon nově upraví i dědění. Novinkou je třeba i to, že do závěti budete moci dát omezující podmínky pro dědice. Například tu, že potomek majetek získá až poté, co vystuduje. Dědic, který dědictví neodmítne, bude ale také v plné výši odpovídat za dluhy zemřelého.

Jak poslanci hlasovali

Ze 154 přítomných bylo 92 pro, 35 proti. Občanský zákoník podpořili poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, nezařazená Kristýna Kočí a dva sociální demokraté, Stanislav Křeček a Miroslav Svoboda.
Komunisté neúspěšně navrhovali zamítnutí návrhu či jeho vrácení k přepracování.

"Návrh nás vrací k pojetí soukromého práva, které je běžné v demokratické Evropě," říká Pospíšil.

Dům už nebude možné prodat bez pozemku

Nový občanský zákoník s více než třemi tisíci paragrafy přinese i zásadní úpravu, že dům a pozemek budou mít v budoucnu jen totožného vlastníka. U nových staveb tak nebude možné prodat dům bez pozemku. Tak přitom mnohé obce dosud postupovaly při prodeji bytů a domů nájemníkům.

Složitější má být přechod nájmu bytu na příbuzné. Přihlásí-li babička do bytu vnuka, ten bude moci podle nové úpravy v bytě zůstat jen dva roky, pak mu nájem skončí a bude záležet na tom, zda se s majitelem dohodne na novém.

Podívejte se na 30 změn, které nový zákon přináší

Před hlasováním nebyla vládní koalice jednotná v pohledu na návrh, aby se nájemné nesmělo zvýšit o více než 20 procent za tři roky. "Je to opsané z německého občanského zákoníku," uvedl poslanec Marek Benda z ODS. Jako nepřípustnou veřejnoprávní regulaci to kritizoval poslanec Stanislav Polčák z klubu TOP 09 a Starostů (více zde). Návrh ale prošel.

Ten, kdo bydlí v nájemním bytě, bude také moci část bytu pronajmout třetí osobě a nebude k tomu potřebovat souhlas majitele. Pro Polčákův návrh, aby to bylo možné jen se souhlasem majitele, hlasovalo jen 57 poslanců, zejména z TOP 09 a VV.

Skončí také možnost, aby soud úplně zbavil člověka způsobilosti k právním úkonům. Bude ji moci jen dočasně omezit.

Zákoník začne platit v roce 2014, aby ho všichni mohli nastudovat

To je jen ukázka některých přichystaných změn v občanském právu. Změna má začít platit až v roce 2014, to aby měli všichni, a především soudci, kteří budou spory řešit, možnost všechny změny nastudovat.

Jednou z dalších významných novinek bude to, že neplodný pár si bude moci osvojit dítě, které do porodu odnosí náhradní matka, třeba sestra.

Už v 16 letech bude moci dítě požádat o přiznání zletilosti. A pokud přesvědčí soud, může bez omezení uzavírat smlouvy i podnikat.

Zákon ještě musí projednat senátoři. Vzhledem k tomu, že ČSSD až na dva poslance pro nový občanský zákoník nehlasovala, je velmi pravděpodobné, že se zákoník ještě jednou do Sněmovny vrátí a poslanci o něm budou muset hlasovat znovu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video