Kurdští bojovníci v jedné z dobytých vesnic, které získali během své poslední...

Kurdští bojovníci v jedné z dobytých vesnic, které získali během své poslední ofenzívy u Sindžáru | foto: Reuters

„Pevnost Sindžár“ vydržela. Kurdové prorazili k obklíčeným jezídům

  • 99
Kurdští bojovníci na severu Iráku ohlásili dosud nejvýraznější bojový úspěch ve válce proti radikálům z takzvaného Islámského státu. Podle svých slov prolomili měsíce trvající obklíčení hory Sindžár, na kterou před islamisty uprchly tisíce jezídů a dalších iráckých běženců.

Na Sindžáru - tedy na Džebel Sindžáru, jedné ze součástí horského pásma nad městem Sindžár, které islamisté v srpnu dobyli - se dosud v obklíčení tísnily tisíce jezídů. Vyznavačů náboženství s prvky křesťanství, islámu i starověkých tradic (více o nich zde). Etnicky vzato Kurdů, i když se pokládají za svébytný národ.

Uprchli sem před sunnitskými radikály z Islámského státu, organizace která dobyla rozsáhlá území Iráku a Sýrie a zahájila čistky obyvatelstva, které nepokládá za pravověrné. Křesťanů, jezídů, šíitů, Kurdů...

Mimochodem, právě masakr stovek jezídů při dobytí Sindžáru byl jedním z důvodů americké intervence proti islamistům. Po dobytí svého města se dvě stě tisíc civilistů vydalo na útěk. Kurdové nějakou dobu drželi ústupový koridor do Sýrie, na podzim ho ale islamisté přeťali.

Obránci Sindžáru

Obránci hory Sindžár tvořili pestrou směs lidí, kteří museli v nehostinných podmínkách hodně improvizovat. Podle některých zpráv z místa se spoléhali na noční výpady, protože se výzbrojí nemohli islamistům rovnat. Kurdští velitelé se ale také dali slyšet, že mají k dispozici kulomety, minomety i odstřelovací pušky.

V srpnu Američané lidem uprchlým do hor shazovali zásoby (viz grafika listu The Washington Post).

Kurdští bojovníci nyní hlásí, že obklíčení hory Sindžár prolomili a vysvobodili tak jak jezídy, tak další irácké uprchlíky. Podle zpravodajského serveru BBC News začala kurdská ofenzíva ve středu za nebývale intenzivní letecké pomoci koalice vedené USA, která zde provedla 45 vzdušných úderů. List The Independent hovoří o územním zisku Kurdů v rozsahu 700 kilometrů čtverečních.

Na osm tisíc pešmergů zaútočilo ze dvou směrů a vytvořilo koridor, kterým mohou obklíčení civilisté odejít. Dosud byli v nehostinném terénu zásobováni z iráckých vrtulníků, které také některé z nich odvážely do bezpečí. Zimní počasí v horách ale provoz helikoptér ztěžuje.

Klíčové pohoří

Novinářka Sue Turton z al-Džazíry (viz zde) z oblasti bojů ohlásila, že se Kurdové na útok zřetelně chystali a jistých územních zisků dosáhli. Ohlásili podle ní i dobytí sindžárského horského hřbetu nad zdejší hlavní základnou islamistů, odkud ji mohou ostřelovat.

Pešmergové, s nimiž mluvila, si ale podle ní také stěžovali na váznoucí zásobování střelivem.

Strategický význam pohoří nad Sindžárem je starý jak válečnictví samo: z vrcholů je dobrý rozhled a lze ostřelovat protivníka. Hůře vybavení obránci sem mohou ustoupit a snáze se bránit protivníkovi, který v horách vysokých až 1350 metrů neuplatní svou mobilní a palebnou převahu.

Pro jezídské dobrovolníky je to navíc osobní záležitost, protože bojují o své domovy a o města, v nichž jejich národ po staletí žil. V oblasti se také nacházejí svatá místa jejich náboženství.

Kancléř kurdské regionální vlády Marsúr Barzání uvedl, že výchozím bodem útoku bylo město Zumar, které Kurdové dobyli zpět v říjnu. Postup islamistů jak v Iráku, tak v sousední Sýrii totiž po začátku koaličních náletů uvázl. Stále ale drží samotné město Sindžár, toho času vylidněné, a také severoiráckou metropoli Mosul.

Podle kurdských velitelů se islamisté od Džebel Sindžáru stáhli na západ do Sýrie nebo na východ do Mosulu. Osm desítek jich podle Kurdů, kteří hlásí také dobytí osmi vesnic, padlo.

Američané ve čtvrtek uvedli, že se jim během náletů na islamisty podařilo zabít tři vysoké velitele Islámského státu a řadu velitelů na nižších stupních. I to může být důvod, proč se nyní „Islámský stát“ jeví jako strana v defenzívě. Zároveň ale USA varují, že boj s islamisty potrvá nejméně tři roky (více zde).

Kurdům v Sýrii se díky letecké pomoci vedené Spojenými státy daří držet město Kobani u tureckých hranic.

Situace v Iráku, územní rozsah „Islámského státu“ a Autonomní oblast Kurdistán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video