Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Propustíme úředníky, shodují se lídři napříč stranami

  • 398
Velká anketa MF DNES mezi politickými lídry ukázala, že téměř všechny strany chtějí omezit počet státních úředníků. Plánuje to dokonce i levice. Příliš mnoho úředníků si zadlužený stát nemůže dovolit.

Hádají se kvůli daním nebo důchodům. Ale na nutnosti propouštět státní úředníky se pravice s levicí shodne nečekaně snadno.

Byrokratů je moc a v době hospodářské krize musí stát šetřit také na vlastním provozu, hlásí nejen ODS či TOP 09, ale i komunisté se sociálními demokraty.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

Že se takto otevřeně před volbami mluví o nepopulárním propouštění, je překvapivé, protože zvlášť ČSSD považuje státní zaměstnance za své tradiční voliče. "Jsem pro, pokud to bude zdůvodněno personálním auditem a analýzou," říká šéf socialistů Jiří Paroubek.

Shoda na propouštění vyplynula z velké ankety MF DNES. Deník položil 50 nejrůznějších otázek předsedům osmi politických stran, jež mají podle průzkumů naději dostat se do Sněmovny.

Lidovci: propouštět ne, šetřit ano

Na otázku "Jste pro snížení počtu státních úředníků nejméně o deset procent?" odpověděli všichni ano. Kromě předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody, jenž si neodpustil tradiční lidovecké ale: "Propouštění ne, ale pro snížení nákladů na státní správu samozřejmě jsme."

Kolika lidí by se chystané škrty týkaly? To nelze úplně přesně říct, protože nikdo jejich přesný počet nezná. Státních zaměstnanců je zhruba 420 tisíc, ale už není zřejmé, kolik je z toho klasických kancelářských úředníků. Navíc číslo nezahrnuje další tisíce byrokratů ze samospráv, tedy z krajů, měst a obcí.

"Plošně snižovat počet úředníků je naprostý nesmysl. Takové sliby vycházejí ze zkreslených čísel a neznalosti činností, které stát musí zajišťovat," odmítá plány šéfka odborového svazu státních zaměstnanců Alena Vondrová.

Otázka samozřejmě je, jestli sliby o propouštění nejsou ode všech jen předvolební populismus. Většina lidí, která chodí na úřady, má pocit, že tam vládne přezaměstnanost, a podobné plány ráda slyší.

Sociální demokracie za své vlády v minulosti slibovala snižovat počet úředníků o dvě procenta ročně, ODS dokonce o tři. Výsledek je, že jich přibývá. "Za první republiky připadal jeden úředník na 143 obyvatel, dnes se jeden stará o 40. To dokazuje, že stát neustále bobtná," říká historička a ekonomka Antonie Doležalová z pražské VŠE.

Čtěte ve středeční MF DNES

Lídři stran odpovídali ve velké anketě MF DNES na padesát otázek. V čem se shodli, v čem se lišili? Čtěte ve středečním vydání MF DNES.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video