Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kantorem od září do června. Školy na léto vyhazují hlavně mladé učitele

  • 649
Ministr školství slibuje, že letos naposledy bude možné najímat učitele pouze na 10 měsíců. Ředitelé škol MF DNES přiznali, že kratší smlouvy dávají hlavně novým zaměstnancům. Ministr Marcel Chládek to chce změnit v zákoníku práce.

Od příštího roku už učitelé budou muset mít smlouvy minimálně na 12 měsíců, a to maximálně dvakrát po sobě. Pak musí dostat smlouvu na dobu neurčitou.

V červenci se oproti červnu zvýšil počet nově evidovaných nezaměstnaných pedagogů na úřadech práce ze 400 na 3 000. Nikdo však nedokáže říct, jestli se učitelé v září vrátí na stejné školy. „Zjišťovali jsme to, ale nikdo konkrétní se nám nepřihlásil. Tento týden to chceme řešit s krajskými organizacemi,“ říká předseda školských odborů František Dobšík.

MF DNES oslovila desítky ředitelů, jestli smlouvy na 10 měsíců uzavírají. Většina z nich uvedla, že pouze v odůvodněných případech, pokud přijímali někoho jako náhradu za pracovníka na rodičovské dovolené nebo důchodce.

„Ředitelé, kteří jezdí na naše konference, to většinou nedělají. Je to nefér. Navíc zase tolik neušetří,“ uvádí předsedkyně Asociace základních škol Hana Stýblová. Ředitel si přilepší většinou o jeden plat, ten druhý „vyhozenému“ učiteli pošle za dovolenou.

„Já to nedělám, přijde mi to nesolidní. Ale vím o tom, že některým školám pomůže i ten jeden plat,“ svádí vinu na špatnou finanční situaci ředitelka ZŠ Pardubice-Studánka Ivana Nejedlá.

Nejdřív ukaž, co v tobě je

Ředitelé se kratší smlouvou jistí téměř vždy v případech, kdy přijímají učitele nové, většinou čerstvé absolventy. U osvědčených pedagogů to nepřiznal nikdo.

Smlouvu na 10 měsíců uzavírá s mladými nevyzkoušenými pedagogy i ředitel Střední průmyslové školy potravinářství a služeb v Pardubicích Zdeněk Zitko.

„Zákon to umožňoval, tak bych byl hloupý, kdybych toho nevyužil,“ říká. Změna mu prý nevadí. „Nepoloží mě to, pro učitele to bude určitě lepší, i když pro ekonomiku školy ne,“ dodal.

Podobnou praxi připouští i předseda Asociace středních průmyslových škol Jiří Zajíček. Nepovažuje to za špatné i přesto, že si všichni stěžují, jak je těžké mladé lidi do školství dostat a udržet je tam.

„Bereme to jako zkušební dobu. Pokud se v průběhu roku rozhodnete, že dál toho člověka nezaměstnáte, proč mu máte ještě platit dovolenou a okrádat ostatní zaměstnance o mzdové prostředky, kterých máte pomálu? Když jsem spokojen, automaticky prodlužuji smlouvu na dobu neurčitou,“ popisuje Zajíček. Stejnou zkušenost má i Libor Novotný, šéf Základní školy Nádražní v Ostravě. Letos dal kratší smlouvu čtyřem pedagogům. Už se mu stalo, že se noví učitelé osvědčili, smlouvu jim prodloužil navazující měsíc. Ale loni měl špatnou zkušenost a polovinu nově příchozích musel propustit.

Specifické postavení mají asistenti pedagoga. U nich ředitelé namítají, že nikdy nevědí, jak dlouho je budou potřebovat, protože mají smlouvy navázané na konkrétní žáky. Zaměstnat je na dobu neurčitou je pro ně problém.

Státní úřad inspekce práce chce situaci ve školách prozkoumat na začátku příštího roku. Naposledy to udělal v roce 2011 na popud tehdejšího ministra školství Josefa Dobeše. Zkoumali 53 škol, většinu z nich na upozornění. Opakovaně zaměstnávali učitele na dobu určitou v 15 školách. Většinou šlo o důchodce či asistenty pro sociálně znevýhodněné děti. Zákon porušovaly hlavně malé školy, které jsou závislé na počtu přihlášených žáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video