U Obvodního soudu pro Prahu 1 pokračovalo projednávání kauzy zveřejnění odměn...

U Obvodního soudu pro Prahu 1 pokračovalo projednávání kauzy zveřejnění odměn někdejší šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové (na snímku). (15. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nagyová, Páleník i ostatní jsou na svobodě, ovlivnění svědků už nehrozí

  • 638
Bývalá ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, někdejší náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a někdejší ministerský náměstek Roman Boček opustili vazbu. Pustil je Krajský soud v Ostravě. Později odpoledne byl z brněnské vazební věznice propuštěn i zpravodajec Jan Pohůnek.

Z vazby na svobodu se tak dostali i poslední lidé ze skupiny, kterou policie zadržela při zásahu před pěti týdny. Zásah vedl k pádu vlády.

"Krajský soud v Ostravě z podnětu stížností obviněných zrušil rozhodnutí Okresního soudu v Ostravě o vzetí do vazby a nově rozhodl tak, že se obvinění Jana Nagyová, Romana Boček, a generálporučík Ondrej Páleník, z vazby propouštějí, neboť důvod koluzní vazby pominul," uvedla mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Podle mluvčí soud k rozhodnutí dospěl na základě řady důkazů a vyslechnutí několika desítek svědků, zejména těch, kteří zakládali důvod takzvané koluzní vazby. Tedy takové, která se nařizuje kvůli hrozícímu ovlivňování svědků.

"Soud rozhodoval v neveřejném jednání, takže o propuštění svého klienta ještě nemám oficiální zprávu. Každopádně za ním někoho pošlu," řekl bezprostředně po propuštění iDNES.cz Páleníkův advokát Tomáš Sokol.

Propuštění Ondreje Páleníka z olomoucké vazební věznice

K rozhodnutí už se vyjádřil i dozorující státní zástupce Ivo Ištvan. "Ještě je naplánován výslech celé řady svědků. Ale bližší komentář vám mohu dát až po prostudování toho rozhodnutí. Soud vzal tento názor a zřejmě stíhání obviněných považuje za důvodné a o propuštění rozhodl jenom z toho důvodu, že důvody vazby podle něj u těchto lidí pominuly," řekl rádiu Impuls.

"Není úplně v pořádku, že se obvinění museli dovolávat k vyšším instancím. Mohl o tom rozhodnout už okresní soud nebo státní zástupce," poznamenal v České televizi místopředseda ODS a exministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Souhrn kauzy

Přehled hlavního dění do čtvrtka 18. 7.

Mluvčí soudu také uvedla, že nynější rozhodnutí neznamená, že by Okresní soud v Ostravě při rozhodnutí o vzetí do vazby pochybil. "Zdejší soud hodnotil důvody vazby s časovým odstupem," vysvětlila.

Jako první opustil věznici Ondrej Páleník. "Trvám na tom, že jsem nic nespáchal," řekl po propuštění krátce před polednem. Vazbu označil za nátlakovou, čekala na něj rodina, manželka a další dva lidé. Na otázku, zda ho Nagyová požádala o sledování dalších lidí, neodpověděl.

Kolem půl jedné vyšla z ostravské věznice Jana Nagyová. Neřekla nic. Osobně pro ni přijel její partner, expremiér Petr Nečas (podrobnosti čtěte zde). Roman Boček se z vazby dostal o pár desítek minut později. A Pohůnek později odpoledne.

Nagyová byla ve vazbě pět týdnů a dva dny

Policie trojici zadržela spolu s exposlanci ODS Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou při velkém zásahu, který začal ve středu 12. června večer. Při něm také prohledali nemovitosti patřící lobbistům Romanu Janouškovi či Ivo Rittigovi, někteří policisté také přišli na Úřad vlády, která ten večer zasedala. Akce nebývalého rozsahu se účastnily stovky mužů zákona.

Z čeho jsou obviněni

  • Bývalá vládní úřednice Jana Nagyová je obviněna ze zneužití pravomoci úřední osoby (organizátorství) a podplácení.
  • Šéf správy hmotných rezerv Ondrej Páleník je obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby.
  • Exnáměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček je viněn ze zneužití pravomoci a podplácení. Měl se podílet na korupci Tluchoře, Šnajdra a Fuksy nabídkou křesel ve státních podnicích, vzdají-li se poslaneckých křesel.
  • Vojenští zpravodajci Milan Kovanda a Jan Pohůnek jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby ve formě spolupachatelství.

Nagyová nechala vojenské zpravodajce sledovat svou sokyni, premiérovu manželku Radku Nečasovou. Až po jejím zadržení a své rezignaci expremiér Nečas připustil, že s ženou, které dříve platil štědré odměny, udržuje poměr.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku kvůli tomu, že když kvůli jejich nesouhlasu se vzrůstem DPH hrozil pád vlády, vzdali se poslaneckého mandátu a obratem oni nebo jejich blízcí získali místa v dozorčích a správních radách.

Exposlanci se na svobodu dostali ve večerních hodinách 16. července, když Nejvyšší soud rozhodl, že jejich jednání kryla poslanecká imunita (podrobnosti čtěte zde).

Je správné, že soud propustil J. Nagyovou, O. Páleníka a R. Bočka z vazby?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 22. července 2013. Anketa je uzavřena.

NE
NE 3149
ANO
ANO 1890
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video