Propuštění Afghánci vypovídají o krutém bití

  • 37
Útok amerického komanda na školu v Afghánistánu, při němž minulý měsíc zahynulo nejméně 19 Afghánců, se pro USA stává noční můrou. Zatímco Pentagon zpočátku tvrdil, že terčem útoku bylo skladiště zbraní Al-Kajdy, Afghánci volají - zabili jste nevinné. Teď navíc vychází najevo, že některé z 27 lidí, kteří byli při akci mylně zajati s tím, že jde o teroristy z Al-Kajdy, Američané surově zbili a dva týdny je drželi v dřevěných klecích.

Americké komando vtrhlo 23. ledna do školy v Chas Uruzgánu na jihozápadě Afghánistánu a postřílelo nejméně 19 spících lidí.

Afghánci tvrdí, že všichni byli členy odzbrojovací komise, která sbírala zbraně od stoupenců Talibanu. Dva ze zabitých však byli členy vládní mise Hamída Karzáího, další dva známí paštunští protitalibanští velitelé.

Výpovědi zajatých Afghánců
Při operaci zajali američtí vojáci 27 lidí, o nichž se domnívali, že jsou členy Talibanu nebo Al-Kajdy. Po dvou týdnech je propustili. Zajatci vypověděli, že je vojáci surově bili. Několik z nich přitom ztratilo vědomí. Jiní měli zlomená žebra nebo přišli o zuby.

Mezi zadrženými byl i nový policejní šéf distriktu Abdul Rauf. Ve tři hodiny ráno ho probudila střelba a hlasy Američanů. "Jsou to naši přátelé. Neutíkejte. Nic nám neudělají," uklidňoval vyděšené kolegy, kteří s ním byli ve službě. O několik minut později už ale ležel na zemi a jeden z amerických vojáků do něho kopal. Rauf křičel v paštštině: "Jsme přátelé! Jsme přátelé!" Potom ho silná bolest na hrudníku připravila o vědomí.

Po dvou týdnech Američané zadržené Afghánce propustili. Jeden důstojník jim údajně řekl: "Omlouváme se. Byla to chyba."

Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld minulý týden připustil, že Američané mohli při útoku zabít spřátelené síly. Oficiálně se ale ministerstvo obrany hodlá k případu vyjádřit až po skončení vyšetřování.

USA případ vyšetřují
Američtí činitelé ve Washingtonu připustili, že došlo k omylu a řekli, že CIA začala odškodňovat rodiny obětí útoku, píše The Washington Post. Ústřední vedení americké armády, které řídí operace v Afghánistánu a které dosud odmítalo chybu přiznat, zatím propustilo 27 zajatců a oznámilo, že případ začalo vyšetřovat.

Mluvčí ústředního velení americké armády major Ralph Mills ještě minulý týden tvrdil, že Američané měli před akcí spolehlivé zpravodajské informace.

Minulý týden navštívili školu reportéři agentury AP. Kaluže sražené krve a kusy lidské tkáně v pravidelných vzdálenostech po celé místnosti podle nich dosvědčují tvrzení svědků, že oběti byly zastřeleny tam, kde spaly.

"Vůbec to nechápeme," prohlásil šéf jednoho z uruzgánských okresů Abdul Kudus Irfani, jmenovaný vládou Hamída Karzáího. Jediným vysvětlením podle něho je, že Američany někdo záměrně mylně informoval. "Američané vědí, kdo za to může. Ať je to kdokoli, měl by být popraven."

Co se stalo v noci 23. ledna
Pracovník Červeného kříže Abdul Alí, který pozoroval útok ze střechy svého domu hned vedle školy, řekl, že vojáci vpadli do budovy a začali okamžitě střílet. Nikdo podle něho palbu neopětoval. Později Američané Alího zadrželi a spoutali. Propustili ho krátce před úsvitem, když svým 14 dětem řekl, aby hlasitě naříkali.

Niaze Muhammada, který spal v jedné místnosti spolu s asi deseti dalšími muži, probudil hluk vrtulníků, střelba a běžící Američané. Vyskočil z rozbitého okna a uprchl. 

Místní obyvatel Mir Husajn uvedl, že když přepadový oddíl oblast opustil, bežel do školy a našel většinu mrtvých ležet na svých krví nasáknutých matracích.

Husajn a další potom našli na školním dvorku dva členy vládní delegace, kteří měli ruce spoutané za zády a byli střeleni do zad. Na místě zůstal pár plastických pout, jaká používají západní bezpečnostní síly.

Ti, kdo útok přežili, uvedli, že vojáci použili plastické pásky ke spoutání mužů během útoku na školu; ani jeden ale nebyl přímo svědkem toho, že by Američané zabili někoho spoutaného. Kapitán Robert Riggle z vedení americké armády prohlásil, že USA nebudou komentovat možnost, že byli zabiti spoutaní lidé, dokud úřední vyšetřování neskončí. 

Podle obyvatelů potom školu zničily americké vrtulníky a letadlo AC-130. Reportéři AP popsali, že okna byla vytržena z rámů a dvůr byl poset ohořelými vraky vozidel. V jedné ze školních místností byly nedotčené rakety čínské výroby a protiletadlové střely, které podle šéfa okresu Abdula Kuduse odevzdali talibové, když se vzdali.

Škola, na kterou 23. ledna zaútočilo americké komando v domnění, že jde o skladiště zbraní Al-Kajdy. Při akci zahynulo nejméně 19 lidí. Afghánci tvrdí, že Američané zabili členy odzbrojovací komise, která sbírala zbraně od stoupenců Talibanu. Pentagon začal událost vyšetřovat. (11. února 2002)

Skladiště zbraní v jedné z místností afghánské školy, na kterou 23. ledna zaútočilo americké komando v domnění, že jde o skladiště zbraní Al-Kajdy. Při útoku zahynulo 19 lidí. Afghánci tvrdí, že zabití patřili k odzbrojovací komisi, která sbírala zbraně od stoupenců Talibanu. USA začaly případ vyšetřovat. (11. února 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video