Wafa al-Bissová třímá palestinskou vlajku ve svém domě po propuštění z izraelského vězení. Vítala ji rodina, přátelé i školáci. (19. října 2011)

Wafa al-Bissová třímá palestinskou vlajku ve svém domě po propuštění z izraelského vězení. Vítala ji rodina, přátelé i školáci. (19. října 2011) | foto: Reuters

Propuštěná palestinská atentátnice vyzvala děti, aby ji následovaly

  • 391
Palestinka Wafa al-Bissová patří k téměř pěti stům vězňům, které Izraelci v úterý propustili výměnou za vojáka Gilada Šalita. Neúspěšná sebevražedná atentátnice se vrátila do Pásma Gazy, kde už den po svém propuštění místní školáky nabádala, aby následovali jejího příkladu.

Wafa al-Bissová patřila k palestinským radikálům z Brigád mučedníků od al-Aksá. V izraelském vězení skončila v roce 2005. Tehdy se vypravila do nemocnice ve městě Beerševa, kde se měla podrobit léčení s popáleninami, které utrpěla při explozi plynové nádrže.

Ve skutečnosti měla ale v nemocnici jiné záměry - chtěla se tam odpálit. Do svého cíle však nedorazila. Už na přechodu Erez mezi Pásmem Gazy a Izraelem si jí všimli izraelští vojáci. Nezdála se jim totiž její divná chůze.

Při prohlídce objevili na jejím těle deset kilo výbušnin. Wafa al-Bissová se pokusila odpálit alespoň na kontrolním stanovišti, ale rozbuška selhala. "Bohužel, tlačítko  v poslední minutě, kdy jsem se měla stát mučednicí, nefungovalo," popsala nyní agentuře Reuters.

Izraelský soud pak poslal neúspěšnou atentátnici na dvanáct let do vězení. Wafa al-Bissová si ale neodseděla ani polovinu trestu a ocitla se na svobodě. Z vězení ji dostala dohoda mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas, které vládne v Pásmu Gazy, o propuštění pět let vězněného izraelského vojáka Gilada Šalita.

"Chtěla jsem jich zabít, co nejvíc bylo možné"

Hamas propustil Šalita v úterý, židovský stát na oplátku otevřel brány věznic pro 477 palestinských vězňů, dalších 550 vězňů má Izrael podle dohody propustit do dvou měsíců (více o výměně Šalita za tisíc palestinských vězňů čtěte zde).

Případ Šalit

Wafa al-Bissová se z izraelského žaláře vrátila do Pásma Gazy. Doma ji kromě rodiny vítaly i desítky školáků. Řekla jim, aby následovali jejího příkladu. "Doufám, že půjdete stejnou cestou jako my a s boží vůlí uvidíme některé z vás jako mučedníky," pronesla. Mládež začala jásat a skandovat hesla jako: "Darujeme své duše a krev k vykoupení vězňů. Darujeme duše a krev pro tebe, Palestino."

Al-Bissová pak médiím popsala, jak o mučednické smrti snila od dětství. "Chtěla jsem být první ženskou mučednicí z Gazy, která zabila izraelské vojáky. A chtěla jsem jich zabít, co nejvíc bylo možné. Chtěla jsem být mučednicí od dětství. To, co jsem udělala, vnímám jako vznešenou věc. Snila jsem o tom stát se mučednicí, ale Bůh mi to nedovolil," řekla podle serveru telegraph.co.uk.

Ke své budoucnosti pak podotkla, že by chtěla dokončit studium psychologie na univerzitě, ale zároveň prý nehodlá vzdát boj proti Izraeli. "Dokud bude okupace Palestiny, budou tady mučedníci, kteří budou vzdorovat a bojovat, a já budu mezi prvními bojovníky. Je to vznešená věc a byla bych i třikrát sebevražednou atentátnicí, kdyby to šlo," citoval ji britský server.

Šalita čeká kvůli zdravotním potížím rehabilitace

Víc než 61 procent Izraelců schvaluje postup vlády při vyjednávání o Šalitovi a 29 procent jich přiznalo, že si díky výměně zlepšilo mínění o premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Mnozí se ale zároveň obávají, že propuštění vězni, z nichž mnozí mají na svědomí smrt stovek izraelských civilistů a vojáků, se vrátí k násilí.

Fotogalerie

Média si mezitím také detailně všímají Gilada Šalita, který se začíná zotavovat po zajetí. Do jeho rodinného domu v Galileji ve středu dorazili vojenští lékaři, aby ho znovu prohlédli. Jeho otec řekl novinářům, že syn dobře spal, ale potřebuje klid.

Lékaři pokračují ve vyšetřeních, protože Šalitovi se prý v úterý ve vrtulníku, který ho dopravil z jihu Izraele k Tel Avivu, udělalo špatně. Jeho otec pak večer řekl, že Šalit utrpěl při únosu v roce 2006 lehká zranění, jež nebyla v době jeho zajetí správně ošetřena. Musí se prý kvůli nim podrobit rehabilitaci.

Telegraph.co.uk uvedl, že má mimo jiné problémy s chozením po schodech. Podle armády Šalit dostával v zajetí pravidelně jídlo. Jeho vyhublost a bledost je prý spíš důsledek duševního vypětí a faktu, že neměl přístup na přímé slunce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video