Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu  (ÚOOZ)  – Robert Šlachta (10.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) – Robert Šlachta (10. října 2012, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Složitá hydra vztahů v podnikání a politice nás překvapila, tvrdí Šlachta

  • 676
Veřejnosti podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty stále uniká podstata kauzy kolem exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové). Netkví prý v jednotlivých větvích případu, ale v jejich vzájemném propojení. Detektivové narazili na obří klientelistickou hydru, tvrdí Šlachta.

Podle Šlachty se podařilo odhalit nebezpečný klientelistický systém založený na propojení mnoha aktérů. "Se znalostí celé kauzy říkám otevřeně, že všechny větve - zneužití rozvědky, trafiky a kmotři - spolu souvisí. A to přes některé osoby a informace ve spise. Nebojím se říct, že klientelistický systém sahal tak hluboko do společnosti, že nás to udivovalo," říká Šlachta.

Naznačil také, že šlo o "hydru" propojující podnikatele, politiku, státní správu, a dokonce i justici. Dokázala vysávat peníze z firem a pak zametat stopy. To znamená, že jistí vysoce postavení lidé mařili vyšetřování. "Lidé byli dáváni na určité funkce, aby tam poté plnili úkoly," konstatuje šéf ÚOOZ.

Jeho detektivové na hydru narazili loni v lednu, když prověřovali bývalého náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka. Od něj se pak dostali k Ivo Rittigovi, Romanu Janouškovi či Janě Nagyové (nyní Nečasové). "Někteří lidé nechtěli, abychom na vážných kauzách pracovali," uvádí Šlachta.

Vyšetřování kmotrů komplikují zašifrované počítače, které policie zabavila

Šlachta věří, že teď už se jeho útvaru podaří kauzy dovést až k soudu. V lednu by měla padnout obžaloba proti Nečasové a exzpravodajcům za zneužití rozvědky. Vrcholí také vyšetřování takzvaných trafik.

Velké téma o vyšetřování kauzy a rozhovor s Robertem ŠlachtouČtěte ve čtvrtek, 21. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Byť soud s odkazem na imunitu zbavil exposlance ODS obvinění z přijímání úplatku, detektivové dále stíhají Janu Nečasovou a úředníka Romana Bočka, kteří údajné úplatky zařizovali. A čeká se na obvinění expremiéra Petra Nečase za to, že trafiky slíbil.

Kriminalisté pracují i na "kmotrovské" větvi příběhu. Postupují však pomalu, zdržuje je totiž probírání stohů dokumentů zabavených u Rittiga a spol.

Značná část možných důkazů je zašifrovaná a policejní "ajťáci" se k nim snaží dostat. "Je to velmi zdlouhavý proces," uvedl zdroj blízký vyšetřování.

Exposlanci mohou po státu žádat milionové odškodnění

Případ se však může otočit proti policii a žalobcům. Exposlanec Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, kteří strávili měsíc ve vazbě, počítají vzniklou škodu. A rozhodují se, zda budou žádat po státu odškodnění.

Nejvyšší soud konstatoval, že jejich jednání, když se vzdali poslaneckých mandátů a nechali tak projít takzvaný vládní daňový balíček, bylo kryto imunitou (o rozhodnutí soudu čtěte zde). Jejich obvinění je tedy podle rozhodnutí soudu nezákonné. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které celou kauzu řídí a dozoruje, ho tak muselo zrušit.

"Do poloviny prosince budeme mít vyčíslenou materiální i nemateriální újmu našeho klienta a také jeho náklady na zastupování naší kanceláří. Pak se rozhodne definitivně,  zda budeme žádat odškodnění," uvedl advokát Šnajdra Ondřej Trojan z kanceláře KŠD Legal.

Exposlanci chtějí postupovat společně, a tak i advokáti Petra Tluchoře a Ivana Fuksy nyní sepisují škody. Podle informací MF DNES půjde u každého z nich řádově o miliony korun. V jednom případě padla i částka pět milionů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video