Lékárna Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi

Lékárna Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi | foto: Radek Cihla, MAFRA

Proplácení poplatků už stálo kraje půl miliardy. Jako několik kalamit

  • 1008
Dvě třetiny lidí neplatí v krajských nemocnicích poplatky a kraje teď mají první souhrnný účet za to, kolik je předvolební trhák stál. Dohromady za regulační poplatky, které by jinak uhradili pacienti, zaplatily půl miliardy: 478 milionů korun.

Za tuto sumu by například na Vysočině, kde žije půl milionu lidí, mohlo deset měsíců nepřetržitě sněžit a silničáři by měli dost peněz na úklid.

Konkrétně kraj Vysočina utratil loni za poplatky 47 milionů korun. "Za tuhle částku bychom zvládali měsíc a půl kalamitu, jaká tady teď byla. Měli bychom peníze na posyp, mohli bychom si sjednat výpomoc na prohrnování," uvažuje Rudolf Karpíšek, ekonomický náměstek krajské správy silnic na Vysočině.

"Někde ty peníze chybět musí. V rozpočtech jich je méně na zdravotnictví, sociální oblast, silnice," říká poslanec za ODS Boris Šťastný. Hejtmani se brání, že peníze odnikud "nevykrádají" a proplácením poplatků pomáhají lidem, kteří na ně nemají.

"Je to věc rozpočtu. Za platy učitelů jsme zaplatili dvě miliardy, takže byste se mohla otázat stejně: kde chybí tyto peníze," reagoval středočeský hejtman David Rath z ČSSD. Jeho kraj zaplatil nejvíce peněz - 80 milionů. Poplatek si tady nechá vrátit skoro každý, kraj totiž stále drží systém, který je pro pacienta nejsnazší - platí za něj automaticky.

Systém, který je pro pacienta obtížnější - musí zaplatit, vyplnit žádost a poslat ji na krajský úřad - se ale postupně objeví asi ve všech krajích. Tlačí je k tomu ministr vnitra Martin Pecina. Čtyři kraje (Zlínský, Královéhradecký, Jihočeský a Ústecký), které odmítají svůj systém změnit a dál za pacienta automaticky platí, už poslal do správního řízení. Dalším šesti dal ultimátum.

"Na zjednání nápravy mají čas do 31. ledna. Jsou to kraje, které slíbily, že budou o způsobu proplácení ještě jednat," uvedl Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. - čtěte Pecinovo ministerstvo bude kvůli poplatkům popotahovat čtyři kraje

Psát žádosti se lidem nechce

Středočeskému kraji v čele s hejtmanem Davidem Rathem se do žádné změny nechce. "Tím, že budou pacienti o dar žádat, výrazně naroste administrativa. Budeme muset zpracovat žádost, odeslat peníze. My to jsme schopni zvládnout, ale pro pacienta to bude nepříjemné. Navíc když jste nemocní a je vám špatně, těžko budete vyřizovat vrácení poplatku," prohlásil Rath.

Chování lidí v krajích, které tento systém už zavedly, mu dává za pravdu. Čísla, jež MF DNES poskytly krajské úřady, potvrzují, že lidé si nechávají mnohem častěji vracet poplatky tam, kde nemusí vynaložit žádnou aktivitu. V nemocnicích, kde pacient musí zaplatit a zpětně si psát o peníze na kraj, žadatelů o dar ubývá.

Pro srovnání: na Plzeňsku (kde funguje model žádající větší aktivitu pacientů) si poplatek loni nechalo proplatit třicet procent lidí, ve středních Čechách téměř sto procent. Že nestojí o dar kraje, se zpětně ozvali jen dva lidé. "Jeden byl člověk, který si to ve stresu a obavě o zdraví svého dítěte neuvědomil," uvedla mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.

O dar nejčastěji žádají staří lidé a chronicky nemocní pacienti - i tam, kde musí napsat žádost.

Podle poslance za ODS Borise Šťastného se tak potvrzuje to, že poplatky nejsou likvidační a lidé na jejich zaplacení mají. "Jde o symbolickou částku. Neexistuje jediný člověk, který by nebyl ošetřen proto, že by neměl na regulační poplatek," prohlásil Šťastný.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video