Web ruského novináře Nikolaje Starikova

Web ruského novináře Nikolaje Starikova | foto: Web Nikolaje Starikova

Rozdat zbraně, drogy a hurá na věc! Propaganda z Ruska vykládá boj o Libyi

  • 494
Kritik spojeneckého zásahu v Libyi, ruský publicista Nikolaj Starikov, označil dění v této severoafrické zemi za organizovaný převrat. Vypomohl si fotografiemi, které mají dokládat přítomnost nových západních zbraní a instruktorů v Libyi. Český odborník pokládá jeho "analýzu" za nesmysl.

Svůj text a zveřejněné snímky Nikolaj Starikov označuje za "důkazy, před nimiž není obrany". Českým internetem nyní koluje slovenský překlad jeho práce.

Nikolaj Starikov

Letos jednačtyřicetiletý Starikov pochází z Leningradu (dnes Petrohrad), je inženýrem ekonomie.

Organizuje udělování "Goebbelsových cen". Ty dostávají lidé, kteří "lžou o Rusku, urážejí a hanobí ho".

"Vytýkají mi, že jsem konspirolog. Ale vždy jsem říkal a říkat budu, že mé knihy s konspiračními teoriemi souvisí přesně tak jako astronomie s astrologií," tvrdí o sobě Starikov.

Libyjské nomádské kmeny by se prostě nemohly dostat k takovým zbraním a vybavení jinak, než že by jim ho někdo dodal zvenčí, soudí ruský publicista. Libye podle něj byla čtyřicet let pod embargem a zbraně, které se objevují na fotografiích, si podle něj rozhodně koupit nemohla.

Článek se objevil na Starikovově blogu 13. března. Libyjské povstalce, pózující se zbraněmi, autor opakovaně ironicky nazývá "mírovými demonstranty". V době vydání článku nicméně Libyí už otřásala regulérní občanská válka. Pravdou ale je, že povstalcům zatím mnohem lépe šlo pózování než boj.

"Nové zbraně NATO, instruktoři, americká munice. Rozumíte? Samozřejmě je to převrat organizovaný zvenčí. Najmout lidi, rozdat zbraně, nějaké drogy pro lepší náladu a hurá na věc," tvrdí Starikov.

Autor slovenské verze navíc původní text ještě "vylepšil". Demonstranta, držícího podle Starikova útočnou puškou FN FAL (vyráběnou Belgičany od roku 1954 a rozšířenou do 90 zemí), překlad popisuje jako muže vyzbrojeného "úplně novým americkým samopalem". Jiný voják, v originále "instruktor, který nemá libyjské rysy", se dočkal slovenského dodatku "muž podobající se Izraelci".

Kaddáfí prostě nekupoval legálně, míní analytik

Ač nelze pochybovat o tom, že by se řada zemí Kaddáfího ráda zbavila, nabízí vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr jednodušší vysvětlení, kde se v Libyi vzaly zmíněné zbraně. "Kaddáfí je nakoupil ilegálně. Z diktátorů třetího světa měl právě on vždycky nejlepší vazby na černý trh se zbraněmi, skrze který mnohdy vyzbrojoval teroristické organizace, například IRA, a mohl získávat vojenskou techniku navzdory embargům," řekl Visingr iDNES.cz.

Kaddáfího úspěšnost v získávání vojenské techniky doložil příkladem z 80. let, kdy Kaddáfí sice vedl nevyhlášenou válku s USA, přesto se mu ale tehdy podařilo koupit americká samohybná děla M109.

Místo zbraní CIA

V Libyi operují američtí i britští agenti. Navádějí letadla a kádrují rebely

Visingr zpochybnil i slova o zcela nové výzbroji. "Je obtížné rozpoznat, jestli je zbraň opravdu nová, nebo jestli byla pouze dlouho konzervovaná. Mnohé ze zbraní na fotografiích, které jsou popisovány jako moderní či špičkové, jsou ve skutečnosti dávno zastaralé. Útočné pušky FN FAL či americká bezzákluzová děla pocházejí z 50. let," uvedl.

Některé systémy tak Libye možná nakoupila ještě za monarchie, než se Muammar Kaddáfí státním převratem chopil moci.

Visingr si také ale všiml, že se v Libyi objevily například švédské pancéřovky Carl Gustav. "Skandinávské země bývají v těchto záležitostech velice úzkostlivé a švédská zbrojovka Bofors už nyní skutečně čelí všetečným dotazům, jak se vlastně tyto výkonné zbraně do Libye dostaly," poznamenal.

Argumentem proti vyzbrojování libyjských povstalců zvenčí je jejich nečitelnost. I Američané připustili, že mezi nimi jsou teroristé z al-Káidy a není jasné, jaký politický kurz by Libye bez Kaddáfího nastolila. Západ se mezitím dostává do pasti: častěji než na nepřátele povstalci střílí do vzduchu před kamerami a bez vzdušné podpory spojenců utíkají na východ. Vojenský příspěvek arabských zemí, které po zásahu hlasitě volaly, je dosud minimální.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video