Soud začal znovu projednávat případ bývalých členů Dělnické strany a dalších údajných extremistů, kteří jsou viněni z propagace neonacismu. Na snímku zleva jsou obvinění Michaela Dupová, Richard Lang a Petr Fryč (26. září 2016). | foto: ČTK

Osm lidí obžalovaných z propagace neonacismu je opět před soudem

  • 20
Obvodní soud pro Prahu 1 začal v pondělí znovu projednávat obžalobu osmi lidí z podpory a propagace neonacismu nebo pořádání neonacistických akcí. Hrozí jim tři až osm let vězení. V roce 2012 soud všechny zprostil obžaloby, později však bylo toto rozhodnutí zrušeno.

Obžaloba popisuje celkem čtyři skutky, které se týkají například vylepování propagačních materiálů neonacistického Národního odporu ze 4. prosince 2008 v centru Prahy nebo organizování a pořádání shromáždění a pochodu 6. června 2009 v Jihlavě.

Magistrátní úředník akci tehdy ukončil hned po jejím začátku. Byla nahlášena jako vzpomínkový pochod k uctění památky obětí druhé světové války. Skutečným účelem bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS. Na akci byli údajně pozváni i veterán SS Herbert Schweiger a rakouský nacionalista Gottfried Küsel. O předvolání Küsela jako svědka usilují obhájci obžalovaných.

Další skutky popsané v obžalobě se týkají vytvoření a zprovoznění webu Resistance Women Unity (RWU), což je podle policie ženská odnož Národního odporu. Poslední skutek se týkal pořádání koncertu takzvané white power music, který se odehrál v únoru 2009 v Srbech na Kladensku.

Obžalobě čelí Michaela Dupová, Petr Fryč, Milan Hroch, Richard Lang, Martin Václavek, Filip Vávra, Patrik Vondrák a Daniel Zavadil. Někteří z nich byli členy zrušené Dělnické strany (DS). Z osmi obžalovaných se k soudu dostavili tři.

V pondělí obnovený proces začal čtením obžaloby. Všichni tři přítomní obžalovaní - Dupová, Fryč a Lang - vypovídat odmítli. V krátkém vyjádření k bodům obžaloby prohlásili, že se cítí nevinní.

Přítomní obžalovaní upozornili na to, že soudy se případem zabývají už několik let, což je jim nepříjemné. Dupová také prohlásila, že její názory se věkem změnily a nyní nezastává stejné myšlenky jako ve svých 19 letech. Tvrzení obžaloby odmítá. „Věříme, že ten (zprošťující) rozsudek zazní znovu,“ doufá Dupová.

Zrušení verdiktu a nový znalecký posudek

Soudy začaly kauzu řešit v roce 2010 a na starost ji mělo již několik trestních senátů. Obvodní soud podezřelé zprostil obžaloby v říjnu 2012. Soud tehdy značně kritizoval práci policie, která vedla přípravné řízení a údajně nezajistila dostatečné důkazy. Proto prý soudu nezbyla jiná možnost než obžalované osvobodit. Rozsudek ale o rok později zrušil nadřízený soud. Prodloužení v projednávání zapříčinilo vypracování nového znaleckého posudku jiným soudním znalcem.

„Samozřejmě ta doba může mít vliv na ukládání trestu. Je pravda, jestli s takovým odstupem času má smysl vynášet příliš přísné tresty,“ řekla novinářům státní zástupkyně Zdeňka Galková.

Proces bude pokračovat 5. a 12. října, kdy přijdou vypovídat svědci a soudní znalci. Předsedkyně senátu Dana Šindelářová se vzhledem k obsáhlosti znaleckého posudku domnívá, že rozsudek nejspíš padne až příští rok.

,

Video