Proměny pana Špidly

Změny pohledu pana Špidly na průběžné financování důchodového systému státem se mění. Ve zprávě pro vládu otevřeně přiznává jeho úřad, že v roce 2015 bude ohroženo vyplácení důchodů za současného stavu. Jako lék na financování vidí změnu v imigrační politice, kde chce nalákat do země mnoho cizinců i s rodinami . Tento skvělý nápad však lze nazvat jako krátkozraký . Údajně se má jednat převážně o vysokoškolsky vzdělané lidi. Otázkou je pokud budou z východních států, zda lze jejich vzdělání a úroveň škol uznávat v ČR.

Nebylo by na škodu, aby svůj diplom obhájili na českých školách, tak jako tomu bylo u našich emigrantů do západních zemí. Není žádným tajemstvím, že si lze v těchto zemích koupit vysokoškolský diplom za pár desítek dolarů. S největší pravděpodobností se převážná většina z těchto cizinců dostane do  problémů, jejichž riziko je zvýšené o jazykovou barieru a paradoxně se stanou příjemci sociálních dávek, pokud skončí na úřadech práce. Tam již registrují dost našich  nezaměstnaných vysokoškoláků hledajících uplatnění na trhu práce.

Problém není jen ve stárnutí populace, ale nepřizpůsobením podmínek v ČR  pro tvorbu prostředků do důchodového systému. Mám na mysli poměr mezi životním minimem a minimální mzdou. Bylo chybou několikráte valorizovat životní minimum na 3700 Kč. Občan, který pobírá minimální mzdu se po zaplacení daní, zdravotního a sociálního pojištění dostává s čistým platem na výši 4100Kč. Pokud by měl ještě do práce dojíždět  a to v 70 % musí, dostane se pod dávky životního minima. Myslím, že každý počtář  si lehce spočítá, že se mu vyplatí raději zůstat doma a přivydělat si načerno.

V tomto nešvaru je jádro pudla. Občana musí motivovat vyšší mzda, ne zvyšování sociálních dávek. Rozdíl by měl být minimálně 1500 Kč - 2000 Kč. Až dojde v této oblasti k narovnání, klesne i šedá ekonomika v ČR a firmy již nebudou platit zaměstnance dvousložkově, v minimální mzdě a na ruku, bez odvodů státu. Znamená to však najít politickou odvahu toto upravit. Pak bude dost plátců do důchodového systému a přirozené stárnutí populace nahradí doplňkové zdroje, jako je životní pojištění a penzijní fondy. S úbytkem nezaměstnanosti  se zvýši porodnost a naše populace se postupně dostane zpět do rovnováhy. Není třeba zvát cizince k trvalému pobytu z důvodu přispívání do systému.

Jiná otázka je ovšem v případě vědců a mozků, které vědeckotechnický rozvoj a konkurence schopnost našich výrobků ve světě trhu bude nutně potřebovat.To je však úloha firem, tak jako ve vyspělém světě.Stát má pouze vědeckotechnický výzkum financovat.Zatím investice do této oblasti snižuje a stává se terčem kritiky EU.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video