Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolébka islámu se mění, mladí Saúdové se ptají po základech víry

  19:16
Zvenku se zdá, že vztah k náboženství se v Saúdské Arábii nemění. Avšak při bližším pohledu je zřejmé, že mnoho lidí se začíná ptát po původu konzervativních nařízení v ropné monarchii. Může za to internet i tisíce mladých lidí, kteří se vracejí domů ze studijních pobytů v zahraničí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

„Více lidí si myslí, že islám má být věcí osobní a neměl by být věcí politiky. Může to být dáno tím, že před deseti patnácti lety lidé neměli prostředky, aby si ty názory navzájem předávali a spojovali se jako dnes pomocí internetu. Chápou, že i jiní lidé mají takové názory a to je potvrdí v jejich přesvědčení. To dříve nebylo, takže i to může mít vliv,“ řekl iDNES.cz ředitel Orientálního ústavu Akademie věd Ondřej Beránek, který se specializuje na Saúdskou Arábii. 

Výzkum Johns Hopkins University ukázal, že přestože Saúdští Arabové jsou stále velmi věřící, jejich důvěra v náboženské instituce a náboženské právo šaría klesá. Nejvýrazněji je tento trend vidět u mladých lidí, které někteří odborníci označují za „post-islamistickou“ generaci.

Mladí lidé mezi 15 a 24 lety tvoří 17 procent populace Saúdské Arábie a narozdíl od starších spoluobčanů se více ptají po základech víry, po lidských právech a svobodách. 

Wahhábismus

Je sunnitská fundamentální forma islámu a státní ideologie Saúdské Arábie. Vznikla na konci 18. století jako reakce na úpadek muslimské společnosti. Wahhábisté tvrdí, že jen oni jsou představitelé pravého nezkaženého islámu a jediná skutečná muslimská komunita. Odmítají jakékoliv jiné formy islámu. Wahhábisté svou školu nazývají salafíja, přičemž pojem wahhábismus chápou jako urážlivý.

Saúdové jsou také otevřenější jiným náboženským školám. Inspirují se například v Tunisku, kde je náboženství od státu odděleno. V posledních letech se v zemi tyto informace šíří díky satelitní televizi a internetu. S jiným pohledem na náboženství si setkalo i 150 tisíc mladých lidí, kteří se v posledních letech vrátili z dlouholetých studijních pobytů v zahraničí. Právě oni Saúdům vysvětlují, jak na náboženství proroka Muhammada nahlížejí v jiných zemích.

Podle doktoranda King’s College London Abdulláha Hamídáddína, který se náboženstvím v monarchii dlouhodobě zabývá, jsou základy wahhábismu v Saúdské Arábii rozebírány, zpochybňovány a znovu promýšleny.

Otázky víry řeší na Twitteru

Saúdové jsou velmi aktivní na sociálních sítí, na Twitteru tvoří čtyřicet procent arabských uživatelů této sociální sítě. 

„Díky sociálním médiím roste počet lidí, kteří ukazují svou nespokojenost se stavem náboženství v Saúdské Arábii,“ říká orientalista Beránek. Podle něj Saúdové kritizují monarchii anonymně, protože několik lidí už bylo za tyto „přečiny“ odsouzeno. Stejně tak je stále nemyslitelné veřejně se přihlásit k ateismu.

Například v roce 2013, když zemřel Nelson Mandela, Saúdové na Twitteru řešili, zda se za něj mohou modlit. „Před deseti lety by nikdo nepochyboval, že je to hřích, protože Mandela nebyl muslim,“ upozornil Hamídáddín.

Zakázané řízení

Tato slova potvrzuje saúdská aktivistka Manál aš-Šarífová. „Naše konzervativní společnost začala pochybovat o věcech, které byly dříve považovány za dané a o kterých s posvěcením státu hovořili jen duchovní,“ píše na webu The Daily Beast. Aš-Šarífová stála v čele kampaně, aby ženy mohly řídit automobil. Za svůj boj získala v roce 2012 cenu Václava Havla za kreativní disent.

Revoluce Romea a Julie

Základní otázky islámu řešil i Ahmad ar-Rámdí, který hovořil s reportérem Foreign Policy. Nechápal, proč by na veřejnosti měly být ženy od mužů přísně separovány. „Chtěl jsem jít k podstatě, začal jsem k tomu shromažďovat všechny texty z Koránu a Sunny (příklady z života a učení proroka Muhammada, pozn. red.). Můj závěr je, že žádný text či verš v Koránu a Sunně neříká, že míchání pohlaví je zakázané. Slovo míchání dokonce ani není v Koránu,“ tvrdí.

Podle něj naopak spousta textů dokazuje, že v době proroka Muhammada muži a ženy žili na veřejnosti společně. „Je to součást normálního života,“ tvrdí ar-Rámdí.

Saúdové navíc v posledních letech radikálně změnili nazírání na svoji identitu. Čím dál více z nich o sobě nyní tvrdí, že na prvním místě jsou občané Saúdské Arábie, teprve potom muslimové. Zatímco v roce 2003 tři čtvrtiny dotázaných tvrdily, že je pro ně nejdůležitější jejich muslimská totožnost, v roce 2011 to bylo již jen 46 procent.

Sociologové tvrdí, že mladá generace obyvatel Saúdské Arábie prochází názorovou změnou i co se týká vstupu do manželství a rovnosti pohlaví. Výzkum Johns Hopkins University zjistil, že mladí lidé se chtějí brát kvůli lásce a už tak nehledí na to, co jejich volbě řeknou rodiče. Vědci tuto proměnu nazývají „Revoluce Romea a Julie“.

Král versus duchovní

Současná proměna myšlení obyvatel Saúdské Arábie nemusí tolik děsit režim, duchovní však ano. „ Ti mají náboženskou autoritu i autoritu nad životem v zemi. Takové fenomény ohrožují jejich samotnou existenci,“ vysvětluje Beránek.

K proměně saúdskoarabské společnosti částečně napomohl i současný král Abdulláh, který převzal trůn v roce 2005. Otevřel několik univerzit, reformoval soudnictví i školství, umožnil více ženám pracovat, dal jim volební právo. 

„Celá řada reforem, které král Abdulláh udělal, tak v podstatě nebyla reformami,“ upozorňuje Beránek. „Byly to jen estetické změny, které mají zlepšit obraz věci navenek, byť v reálu se toho málo změní, například chod justice a ne úplně čitelné soudní výroky se moc nezměnily,“ vysvětlil.

V roce 2013 král Abdulláh jmenoval třicet žen do tehdy pouze mužského hlavního poradního shromáždění, tím rozzuřil konzervativní duchovní. Ti celkově pro hlavu státu představují hrozbu. Hovoří o pozápadňování, které povede k nevěrám a prostituci.

„Vztah mezi vládou a náboženskými institucemi se jednoznačně proměnil. Vláda je nucena, aby více kontrolovala tyto instituce,“ tvrdí ředitel kulturních vztahů v Centru krále Fajsala pro výzkum a islámská studia v Rijádu Fajsal bin Saúd bin Abdulmuhsín. Nicméně vláda nadále využívá islám k ospravedlnění svých rozhodnutí.

„Režim si však uvědomuje, že jsou věci, které se musí udělat, nicméně se brání rychlým změnám. Když se na tu zemi podíváte, kam se dostala od roku 1932, kdy byla založena, tak ten pokrok je celkem znatelný. Lze očekávat, že budou postupovat v tomto směru. Nedá se očekávat převratná transformace ze dne na den, že se rázem uvolní práva pro ženy, že se rázem stane normální být ateistou či vyznávat jiné náboženství, ale pomalu se to mění,“ říká Beránek k budoucnosti monarchie.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...