Součástí zakázky na rekonstrukci budovy libereckých lázní nejsou interiéry. Přeměna na galerii tak bude o 42 milionů dražší.

Součástí zakázky na rekonstrukci budovy libereckých lázní nejsou interiéry. Přeměna na galerii tak bude o 42 milionů dražší.

Proměna lázní v Liberci vyjde o 42 milionů dráž, zapomněli na interiér

  • 24
Rekonstrukce historické budovy městských lázní v Liberci bude dražší navzdory předchozímu ujišťování všech zúčastněných, že nebude stát ani korunu navíc. Dokonce se kvůli této zakázce loni rozpadla koalice Jana Korytáře, který ji odmítal podepsat. Nyní se ukázalo, že součástí zakázky nebyly interiéry.

"Když jsem se loni na konci roku dozvěděla, že nejsou vyprojektovány interiéry lázní, a že nejsou ani v ceně stavby, vstávaly mi vlasy na hlavě," říká náměstkyně libereckého hejtmana pro kulturu Lidie Vajnerová.

Městské lázně v Liberci se změní na moderní galerii. Investorem rekonstrukce za zhruba 300 milionů, z nichž převážnou část zaplatí evropská dotace, je Liberec. "Město ale převede novou galerii po dokončení pod kraj," vysvětluje Vajnerová, proč se o rekonstrukci zajímá krajský úřad.

Liberecký kraj už vypsal výběrové řízení za milion korun na projekt interiéru. Další miliony budou následovat. Podle hrubého odhadu projektantů přijde stavba interiérů na 42 milionů korun.

"Ve středu jsme měli schůzku s vedením města. Dohodli jsme se, že peníze sežene kraj a město se pak s námi vyrovná," dodala Vajnerová.

Město i firma dávají od problému ruce pryč

Rekonstrukci budovy provádí firma Chládek a Tintěra. Od problému se distancuje.

Co tvrdí město

K žádnému prodražení přestavby lázní nedojde. Projekt byl vypracováván v koordinaci s Libereckým krajem, který jej připomínkoval, a to ve spolupráci s budoucím uživatelem objektu, libereckou galerií. Projekt byl odsouhlasen bez připomínek.

Od samého počátku projektu měl Liberecký kraj k dispozici všechny potřebné informace, včetně rozpočtu projektu. I z něj bylo zcela jasně patrné, že vybavení interiéru, které má sloužit ke galerijním účelům, nebylo jeho součástí. Liberecký kraj v té době nijak vybavení nepožadoval, projekt byl vypracován na základě zadání, které vzešlo právě od Libereckého kraje.

I přesto v rozpočtu byla zahrnuta částka cca 2 miliony, která s částečným vybavením počítá. Jde například o dlažbu, regály, počítačové stolky apod. Vybavení mobiliářem, který bude sloužit k samotnému provozu galerie, je plně v kompetenci Libereckého kraje.

"Já o tom žádnou informaci nemám, my interiéry stavět nemáme. Šetříme, abychom dodrželi původní cenu, protože si všichni pamatujeme na tanečky kolem smluv za primátorování pana Korytáře. Neexistuje, abychom cenu za naši práci navýšili," říká stavbyvedoucí Martin Dvořák.

K tomu, že v zakázce na rekonstrukci lázní nejsou zahrnuté interiéry, se nehlásí ani magistrát.

"Členové současného vedení města nemají dostatek informací k prvopočátku projektu, protože v době, kdy vznikal, ještě na radnici nepůsobili. Na otázku, proč se interiéry nedostaly do projektu, proto nezná odpovědi," uvedla mluvčí liberecké radnice Pavlína Stránská.

Na projektu se přitom podílel vedoucí odboru koordinace evropských dotací Michal Vereščák, který na radnici pracuje ve stejné funkci i dnes.

Poté, co zakázku bývalý primátor odmítl podepsat, padla koalice

"To, že budou městské lázně dražší, mě netěší, ale nepřekvapuje. My jsme od počátku kritizovali fakt, že se nesoutěží o kompletní dokumentaci, kde by bylo podrobně popsáno všechno do posledního hřebíku, ale jen o dokumentaci ke stavebnímu povolení," upozornil bývalý ekonomický náměstek primátora Jaromír Baxa.

Smlouvy s dodavateli staveb bazénu a lázní byly v Liberci příčinou pádu vlády bývalého primátora Jana Korytáře, který upozorňoval na to, že výběrové řízení a následné smlouvy na bazén a lázně byly pro město vypsány nevýhodně. Korytář a jeho lidé se obávali, že město zaplatí mnohem více, než o co se soutěžilo ve výběrovém řízení (čtěte zde).

To tehdy potvrdila právnička Hana Marvanová, která se smlouvami zabývala. "Celkově jsou tyto smlouvy nevyvážené a pro město nevýhodné, a to zejména v souvislosti s možným navyšováním ceny staveb formou takzvaných víceprací a jejich nedostatečnou kontrolou," uvedla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video