Ludmila Brožová-Polednová (ve výřezu) a Milada Horáková u soudu

Ludmila Brožová-Polednová (ve výřezu) a Milada Horáková u soudu | foto: ČTK / LN

Prokurátorka se odvolá proti rozsudku za proces s Horákovou

  • 29
Osm let vězení za rozsudek nad Miladou Horákovou se nelíbí bývalé prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové. Proti rozsudku se hodlá odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Soudce přitom už při vynesení rozsudku nad Polednovou řekl, že si z trestu zřejmě neodsedí ani den.

O nesouhlasu s verdiktem Městského soudu v Praze a o odvolání prokurátorky k vyšší instanci informovala advokátka Zdeňka Havlíková, která Polednovou zastupuje.

"Lhůta na podání odvolání je osm dní. Rozsudek jsme obdrželi minulý týden a odvolání podáme," řekla Havlíková. Nechtěla však upřesnit, čím hodlá soud o nevině své klientky přesvědčit.

Brožová-Polednová dosud v obhajobě tvrdila, že o zmanipulování procesu nevěděla. Osobně se přelíčení neúčastnila kvůli špatnému zdraví, je jí 86 let. To by ji mohlo omluvit z případného nástupu do vězení.

Soudce Petr Braun její argumentaci neuvěřil. Podle něj nevyužila všech prostředků ke zjištění pravdy a věděla, že proces je vykonstruovaný. Byla jedním z aktivních článků řetězu, který umožnil fyzickou likvidaci odpůrců režimu, zdůvodnil rozsudek.

Proces s Horákovou označil Braun za justiční vraždu.

Milada Horáková pracovala v protinacistickém odboji a strávila pět let v německém vězení. Po válce zastupovala v parlamentu národní socialisty, po únoru 1948 však z politiky odešla. O rok později ji komunisté zatkli.

Když Brožová-Polednová v soudcovském taláru vstoupila do síně s Miladu Horákovou, měla za sebou pouhý rok studia práv.

Tehdejší obžaloba vinila Horákovou z přípravy kapitalistického převratu, spolupráce se zrádci režimu a špionáže ve prospěch imperialistických mocností. V zinscenovaném procesu byla odsouzena k smrti a 27. června 1950 brzy ráno popravena.

,

Video